Čo dokáže klinček?
Okrem toho, že klinček predstavuje osvedčený protizápalový a analgetický prostriedok (pôsobí proti bolesti), dobre poslúži aj v inom smere; aby sa nám mnoho ochorení vyhýbalo, preto môže byť rozumnou voľbou v prípade posilnenia imunitného systému. Navyše je to skvelý antihelmintický (proti parazitom) a dezinfekčný prostriedok.
Klinček (Syzygium aromaticum) predstavuje vlastne kvetný púčik stromu klinčekovec voňavý. Všestranné korenie, ktoré dostaneme v celosti, ale aj v mletej forme, možno použiť na dochutenie jedál a nápojov, ale nie je iba jednou z hlavných ingrediencií do perníkov a medovníkov. Využíva sa aj v tradičnej medicíne, pretože zlúčeniny nachádzajúce sa v klinčekoch môžu mať množstvo zdravotných výhod, vrátane podpory zdravia pečene a podpory trávenia.
Mimoriadne zloženie, pozoruhodné účinky
Klinčeky disponujú bohatým obsahom antioxidantov, taktiež obsahujú vlákninu, vitamíny a minerálne látky, takže ich konzumácia poskytuje okrem lahodnej chuti pokrmov aj dôležité živiny pre organizmus. Štúdia v súvislosti s eugenolom, ktorá bola vykonaná v skúmavkách, sa domnieva, že zastavuje oxidačné poškodenia spôsobené voľnými radikálmi päťkrát účinnejšie, ako vitamín E – ďalší silný antioxidant. Podľa niektorých výskumov zlúčeniny obsiahnuté v klinčekoch môžu pomôcť pri ochrane pred rakovinou. Jedna štúdia tiež vykonaná v skúmavkách zistila, že extrakt z klinčeka dokázal zastaviť rast nádorov a podporiť bunkovú smrť rakovinových buniek. Rovnako sa zistilo, že má antimikrobiálne vlastnosti, t.j. ide o prírodnú protilátku čo sa týka mikroorganizmov, ako napríklad baktérie. Klinčekový esenciálny olej dokáže zahubiť dokonca tri bežné bakteriálne druhy, vrátane baktérie E-coli. Jeho antibakteriálne vlastnosti môžu pomôcť chrániť zdravie ústnej dutiny.
Ďalšie zdravotné výhody
Štúdie ukazujú, že užitočné zlúčeniny nachádzajúce sa v klinčekoch môžu prispievať k zdraviu pečene, najmä vyššie spomenutý eugenol. Vo veľkom množstve je však toxický a predávkovanie klinčekovým olejom môže spôsobiť poškodenie pečene, v prvom rade u detí. Výskum hepatoprotektívnych účinkov klinčekov a eugenolu na človeka bohužiaľ ostáva zatiaľ obmedzený.
V pokusoch na zvieratách boli študované účinky klinčekového extraktu a zlúčeniny v klinčekoch, nigericínu, na ľudské svalové bunky, ale aj na myši postihnuté cukrovkou. Zistilo sa, že klinček a nigericín zvyšujú absorpciu cukru z krvi do buniek, resp. vylučovanie inzulínu a zlepšujú činnosť buniek produkujúcich inzulín.
Niektoré výskumy naznačujú, že zlúčeniny v klinčekoch môžu hrať úlohu pri liečbe žalúdočných vredov. V jednom experimente na zvieratách zistili, že klinčekový esenciálny olej zvyšuje produkciu žalúdočného hlienu. I napriek tomu, že protivredový účinok klinčekov a ich zlúčenín môže byť sľubný, treba ďalšie štúdie o ich účinkoch na človeka.
Analgetický účinok
Klinčekový olej sa tradične používa na rôzne účely, okrem iného aj ako analgetikum v prípade takých ochorení, ako sú bolesti zubov a svalov. Štúdia z roku 2006 porovnávala analgetickú schopnosť klinčekového gélu a benzokaínu a zistila, že klinčekový olej môže byť účinný ako lokálne anestetikum. V prípade bolesti zubov stačí nakvapkať na boľavý zub klinčekový olej a bolesť sa zmierni. Olej môžeme použiť aj na zmiernenie kašľa a astmy. Štúdia z roku 2017 skúmala antifungálne (proti hubám) účinky niekoľkých esenciálnych olejov. Z testovaných olejov vynikol klinčekový olej ako najúčinnejší v prípade zastavenia rastu plesní. Tento účinok možno tiež pripísať eugenolu.
Zdroje:
https://www.healthline.com/nutrition/benefits-of-cloves
https://www.healthline.com/health/clove-essential-oil
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4285960/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16190627/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20013178/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4132639/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21939359/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3074903/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28338397/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6060867/