Žlčník: jeho umiestnenie a funkcia

ˇ6lčník a jeho funkcie

Pokiaľ by sme niekoho požiadali, aby vymenoval svoje vnútorné orgány, s najväčšou pravdepodobnosťou by nezačal žlčníkom. Žlčník by sa nedostal nielen medzi prvé tri miesta pomyselného poradia. Dokonca bude asi úplne vynechaný zo zoznamu orgánov. Tento druh úlohy „štatistu“ je sa istej miery dá pochopiť. V našom každodennom živote – na rozdiel od našich pľúc a srdca – si v skutočnosti ani len nevšimneme, že vykonáva svoju prácu. Mnohí z nás možno ani nie sú schopní presne ukázať, kde presne sa nachdza. Ba čo viac, bez ohľadu na to, ako zvláštne to znie, nie je prehnané tvrdiť, že žiť bez neho sa prakticky dá. Táto informácia môže ľahko viesť k tomu, budeme jeho zdravia brať na ľahkú váhu. Ochrana tohto orgánu však ani zďaleka nie je žiadnou detskou hračkou. Ak sa o ňu nebudeme starať, budeme musieť čeliť veľmi vážnym zdravotným problémom, vrátane rakoviny žlčníka, ktorej diagnostika je extrémne ťažká.

Podrobnejší popis

Je dôležité vedieť rozlíšiť žlč a žlčník. Hovorovo občas slovom žlč pomenujeme oboje. No žlč je žltkastá, horká tekutina, produkujú ju bunky pečene. Žlčník je zase orgán, ktorý uchováva túto tekutinu, postupuje ju do tráviaceho systému.

Nachádza sa pod pečeňou, približne v pravej hornej časti brušnej dutiny. Tvarom pripomína skôr malú hrušku. Z hľadiska svojej funkcie ukladá a už počas konzumácie jedla dodáva žlčovú tekutinu do dvanástnika, ktorý zohráva dôležitú úlohu pri odbúravaní tukov.

Z hľadiska zloženia žlčovej tekutiny pozostáva okrem iného z vody, rôznych solí a žlčových kyselín, cholesterolu, bilirubínu, medi a iných kovov.

Okrem toho, že pomáha rozkladať tuky, podporuje trávenie napríklad tým, že stimuluje pohyb čriev. Hrá dôležitú úlohu pri odbúravaní hemoglobínu z odumretých červených krviniek, pri odstraňovaní iných toxických látok z organizmu. Rozklad tukov je pre organizmus kľúčový, lebo značná časť vitamínov je rozpustných v tukoch a žlč výrazne uľahčuje správne vstrebávanie týchto vitamínov.

Žlčník, jeho ochorenia, príznaky a možnosti predispozície?

Existuje viacero druhov ochorení, ktoré môžu súvisieť so žlčníkom. Takými sú napr. rakovina žlčníka, alebo tzv. „porcelánová žlč“, pri ktorej v podstate stuhnú svalové steny žlče a ktorá môže často viesť k spomínanej rakovine žlčníka. I napriek tomu najčastejším problémom v súvislosti s ním sú žlčové kamene, alebo ochorenia, ktoré majú pôvod v žlčníkových kameňoch.

V prípade kameňov látky obsiahnuté v žlči v podstate kryštalizujú, formujú sa tzv. kamene. Tie sa môžu vyskytovať v akejkoľvek veľkosti, počnúc zrnkom piesku až po veľkosť golfovej loptičky. Tieto útvary blokujú priechod žlčovej tekutiny, takže sa nemôže dostať do čriev. Následkom toho sa žlč môže zapáliť, alebo v horšom prípade prasknúť, čo už je stav ohrozujúci život. Ak perforácia zostane bez povšimnutia, môže tiež viesť k vážnej infekcii brušnej dutiny.

Príznaky možných ťažkostí

Hoci nie vždy spôsobujú príznaky, v prípade že sa objavia symptómy ako silná bolesť v oblasti žlčníka, nevoľnosť, zimnica alebo horúčka, spozornite. Alebo ak spozorujete na sebe príznaky žltačky, oprávnene existuje dôvod domnievať sa, že máte problém so žlčníkovými kameňmi, alebo ťažkosťami odvíjajúcimi sa od kameňov. Samotné symptómy sú veľmi nepríjemné. No môžeme mať to šťastie, že všetky problémy týkajúce sa žlčníka vyvolávajú v podstate podobné symptómy. To uľahčuje ich diagnostiku a následnú liečbu.

Oplatí sa vedieť, že samotný vznik kameňov bohužiaľ nemá vplyv iba na samotný orgán. Okrem cholecystitídy (akútny zápal žlčníka) môže tento stv spôsobiť aj zápal pankreasu.

Predispozícia žlčových kameňov, príčina ich vzniku

Príčiny tohto zdravotného stavu možno podobne ako u mnohých ďalších ochorení, často hľadať v nesprávnej výžive a životnom štýle. Samotný problém podľa výskumov najčastejšie vzniká kvôli vysokej hladine cholesterolu. Hoci úlohou samotnej žlče je vlastne rozklad cholesterolu, ak však z neho pečeň vylučuje príliš veľa, normálne množstvo a zloženie látky ho nedokáže náležite rozložiť. A cholesterol môže kryštalizovať do drobných útvarov. Ďalším častým typom ochorenia sú pigmentové žlčníkové kamene, ktoré sa môžu vytvoriť z príliš veľkého množstva bilirubínu.

Faktory ktoré súvisia s ťažkosťami

Človek je náchylnejší na žlčové kamene, v prípade nasledovných faktorov:

  • Pohlavie: ochorenie je bežnejšie u žien
  • Vek: za najrizikovejšiu skupinu sa považujú osoby nad 40 rokov
  • Nadváha
  • Sedavý štýl života
  • Tehotenstvo
  • Konzumácia mastných jedál bohatých na cholesterol, s nízkym obsahom vlákniny
  • Genetická predispozícia
  • Diabetes – cukrovka
  • Kosáčiková anémia alebo leukémia
  • Užívanie liekov s obsahom estrogénu, napr. antikoncepčných piluliek
  • Crohnova choroba
  • Príliš rýchle chudnutie

Diagnostika a liečba nepríjemných ochorení žlčníka

Prvým krokom je ultrazvukové vyšetrenie. Môže sa vykonať jednoduchým ultrazvukom brušnej dutiny, alebo endoskopickým ultrazvukom. V druhom prípade sa prostredníctvom hrdla zavedie jedna trubica. Veľmi podobnou metódou je ERCP (endoskopická retrográdna cholangiopancreatografia). V rámci nej sa pomocou hadičky cez hrdlo dostáva do žlčníka farbivo, sledovaním jeho prúdenia sa pokúša lekár odhaliť pôvod problému.

O niečo šetrnejším postupom je MRCP. Magneticko-rezonančná cholangiopankreatografia, ktorá dokáže poskytnúť obraz žlčovodu, pankreasu, žlčníka vo vysokom rozlíšení. Ako metóda diagnostiky sa môže použiť aj röntgen, ktorý dokáže odhaliť prípadné prítomné žlčníkové kamene.

Pokiaľ je zdroj problémov odhalený, existuje niekoľko spôsobov na ich liečbu. V prípade cholecystolitiázy je možnosť litotripsie, teda drvenia kamienkov vlnami. Táto metóda je najúčinnejšia v tom prípade, keď je v žlčníku prítomných iba niekoľko menších kamienkov. Jedným z riešení je aj to, keď lekári vstreknú látku na ich rozpustenie (rozpúšťadlo) pomocou ihly zvonka do orgánu, alebo ho podajú perorálne vo forme lieku.

Iné možnosti liečby problémov

Ďalšou možnosťou je odstránenie mechúra chirurgickým zákrokom. V prípade nádorových lézií pomáha chemoterapia alebo ožarovanie. Je pravdou, že žiť sa dá aj bez žlčníka. No po jeho chirurgickom zákroku je potrebné dávať obzvlášť veľký pozor na to, čo jete. Dokonca si treba vytvoriť nový jedálniček šitý doslova na mieru.

Žlčník a prevencia

Aj pri žlčníkových kameňoch platí všeobecne známe: najlepším liekom je prevencia. Preto pokiaľ sa im chcete vyhnúť, je lepšie dbať na niekoľko dôležitých zásad. Pravidelne sa stravovať, nevynechávať jedlo, konzumovať potraviny s vysokým obsahom vlákniny (napr. celozrnné).

Dnes už je takmer nemožné, aby človek niekde nenarazil na všemožné zázračné lieky či metódy, ktoré sľubujú super rýchle chudnutie. Tá predstava môže byť pre mnohých z nás mimoriadne lákavá. Dnes je už dobre známe, že nadváha je príčinou mnohých ochorení, vrátane chorôb žlčníka. V každom prípade je aj tak vhodnejšie začať chudnúť uvedomelo a uprednostniť radšej pomalšiu, no bezpečnejšiu cestu. Podľa štúdií zaoberajúcich sa touto témou zvyšuje naliehavosť chudnutia riziko objavenia sa kameňov.

Ako sa do toho pustiť

Ak v rámci diéty znížime príjem kalórií príliš prudko, organizmus sa nedokáže dostatočne rýchlo prispôsobiť. Pečeň uvoľní do žlčníka viac cholesterolu, ktorý môže kryštalizovať do kameňov, pokiaľ ho ten nedokáže dopraviť do čriev v správnom tempe.

Týmto problémom však môžeme predchádzať aj prírodnou cestou, a to konzumáciou mätového čaju. Výskumy preukázali, že sedatívny účinok tejto liečivej rastliny zmierňuje ťažkosti brucha, podporuje tráviaci systém a zmierňuje nevoľnosť.

Rovnako užitočným domácim riešením môže byť aj obyčajný jablčný ocot a kurkuma, ktoré disponujú podobnými vlastnosťami ako mäta pieporná.

Zopár slov na záver

I napriek tomu, že samotný žlčník nie je nevyhnutným orgánom, jeho funkcia je mimoriadne dôležitá. Nesprávna funkčnosť môže vo veľkej miere sťažiť život a spôsobiť vážne bolesti. Bez žlčníka sa dá žiť, no pochodíme lepšie, ak sa budeme snažiť ho s trochou starostlivosti chrániť. I keď nie je životne dôležitý, neznamená to, že nehrá dôležitú úlohu v zdravej funkčnosti organizmu, napr. tým, že reguluje trávenie tukov, tým zabezpečuje vhodné prostredie pre vstrebávanie dôležitých vitamínov

V prípade, že sa predsa len vyskytnú ťažkosti a spozorujeme na sebe príznaky žlčníkových kameňov, nie je dôvod na zúfalstvo. “Našťastie” nejde o nejaké nové ochorenie. V žlčníku múmie egyptskej princeznej Amenemopet, ktorá žila pred 3500 rokmi, sa našlo najmenej 30 žlčníkových kameňov, takže s istotou môžeme vyhlásiť, že toto ochorenie bolo známe už aj v minulosti a lekárska veda nepochybne pokročila v možnostiach jej liečby. Chirurgicky odstrániť cholecystolitiázy, alebo samotný orgán je v dnešnej dobe už pomerne rutinným zákrokom, vo väčšine prípadov bez akýchkoľvek komplikácií a samotné zotavenie trvá relatívne krátky čas.

Zdroje: 

https://www.dlcsurgery.com/blog/the-link-between-high-cholesterol-and-gallstones

https://www.everydayhealth.com/gallbladder/symptoms/link-between-gallstones-obesity-weight-loss/ 

https://www.healthline.com/health/gallbladder-pain-relief

Vitamín U so zľavou 20 %

Vitamín U je jediný produkt svojho druhu.

Jeho účinok zaujme najmä ľudí s podráždenou sliznicou žalúdka, pri nadmernej produkcii žalúdočných kyselín a refluxe. Odporúča sa užívať osobám postihnutým žalúdočnými vredmi.