Stolica ako zrkadlo zdravia: Všímajte si signály svojho tela

Možno to nie je najpríjemnejšia téma na rozhovor, no práve preto by sme sa jej nemali úplne vyhýbať. Výnimky samozrejme existujú, ale väčšina z nás už dávno vyrástla z obdobia, keď sme sa o týchto veciach rozprávali bez zábran. V dobe smartfónov s vysokým rozlíšením a sociálnych sietí je to možno aj dobré tak – no nie vždy.
O stolici sa nám často ťažko hovorí aj v ordinácii lekára. Mnohí radšej mlčia, aj keď by si ich stav vyžadoval odbornú pomoc. A to je chyba – pretože stolica môže byť prekvapivo cenným ukazovateľom nášho zdravia. Neraz nám vysiela signály o tom, že v tele niečo nie je v poriadku.
Ak by sme analyzovali, aký odpad človek denne produkuje, vedeli by sme z neho vyčítať až desivo presné informácie: o životnom štýle, stravovaní, zdravotnom stave, a dokonca aj o preferenciách. Zatiaľ čo niektoré články skúmajú, čo prezrádzajú naše nákupné zvyky či obľúbená hudba, v skutočnosti by sme sa mali pozrieť aj na to, čo z nás odchádza.
Neznie to síce romanticky, ale princíp „ukáž mi, čo z teba vychádza, a ja ti poviem, čo sa v tebe deje“ má reálny vedecký základ. Stolica je – podobne ako krv, DNA či vzorky tkaniva – dôležitým diagnostickým nástrojom, ktorý dokáže upozorniť na mnohé skryté problémy.
Čo je vlastne stolica?
Ak povieme, že ide o to, čo telo nepotrebuje, vlastne nie sme ďaleko od pravdy. Zmyslom trávenia je rozložiť prijatú potravu na menšie časti, vybrať z nej prvky potrebné pre organizmus a zvyšok – teda odpad – vylúčiť. Tento zvyšok, teda odpadová hmota, by mala mať ideálne nie príliš tvrdú, ale ani nie riedku konzistenciu, a mala by z tela odchádzať ľahko.
Zloženie stolice a moču je podrobne analyzované v štúdii „Charakteristika stolice a moču“, ktorá uvádza, že približne 75% hmotnosti stolice tvorí voda a až polovicu zvyšnej sušiny môže predstavovať bakteriálna biomasa; zloženie stolice i moču závisí najmä od stravy a príjmu vlákniny. (1) Zloženie stolice sa pochopiteľne mení podľa toho, aký je náš jedálniček.
➤ Klasifikácia stolice
Stolicu možno hodnotiť podľa konzistencie, farby, zloženia a niekedy aj podľa zápachu. Nezabúdajme však ani na frekvenciu vyprázdňovania. Na základe týchto parametrov vieme určiť, čo možno považovať za normálnu, teda zdravú stolicu – a ak sa v niektorej z týchto oblastí odchyľuje, môžeme pátrať po príčine. Na klasifikáciu stolice sa používa tzv. Bristolská stupnica stolice.
➤ Rozmery, konzistencia
Najjednoduchším kritériom je konzistencia a tvar, čo rieši práve bristolská stupnica stolice, ktorá rozdeľuje stolicu do 7 skupín podľa tvaru, veľkosti a konzistencie: (2)
● Typ 1 a 2: tvrdé guľôčky alebo hrudky – svedčia o zápche, keďže ich vylúčenie si vyžaduje silné tlačenie.
● Typ 3, 4 a 5: tieto sa považujú za zdravé. Konzistencia môže byť mierne odlišná v závislosti od prijatej stravy, môže byť o niečo mäkšia alebo hrudkovitejšia, no pokiaľ sa pohybuje v tomto rozsahu, nie je dôvod na obavy.
● Typ 6 a 7: kašovitá až vodnatá stolica – ide pravdepodobne o hnačku. V takýchto prípadoch sa potrava pohybuje črevami príliš rýchlo, čo znemožňuje vstrebávanie živín. Pri riedkej stolici je dôležité dbať na dostatočný príjem tekutín, aby nedošlo k dehydratácii.
Tuková stolica
Zvláštnu pozornosť si zaslúži aj tuková stolica, pretože môže naznačovať vážne ochorenia. Ak je stolica lesklá, lepkavá, mazľavá, pláva na hladine vody alebo sú v nej viditeľné malé olejové kvapky, môže to znamenať, že telo nedokáže dostatočne spracovať tuky. Za týmto problémom môže byť zápal pankreasu (pankreatitída), pretože pankreas zohráva kľúčovú úlohu pri trávení tukov.
Farba stolice
Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že farbu stolice ovplyvňuje výlučne konzumované jedlo, avšak táto predstava je len čiastočne správna. Odtieň výkalov determinuje (predurčuje) aj celý rad látok produkovaných samotným organizmom, rovnako ako rôzne ochorenia či funkčné poruchy tráviaceho systému. Podľa štúdie „Čo znamenajú rôzne farby stolice?” nie sú rozhodujúce len potraviny, ale aj žlčové pigmenty a spektrum patologických stavov ovplyvňujúcich tráviacu sústavu. (3)
Zdravá stolica má zvyčajne odtieň od svetlohnedej po tmavohnedú. Hnedú farbu jej dodávajú bilirubín a žlč. Ak však farba výrazne vybočuje z tohto spektra, je namieste zamyslieť sa nad príčinou.
Zelená stolica
Zelenkastá farba stolice môže byť spôsobená viacerými faktormi – niektoré sú úplne neškodné, iné môžu poukazovať na vážnejší zdravotný problém. Zelenú stolicu môže spôsobiť konzumácia väčšieho množstva zeleniny bohatej na chlorofyl – napríklad špenátu, kelu či brokolice. Chlorofyl je zelené farbivo nachádzajúce sa v rastlinách a niekedy môže zmeniť odtieň stolice na zelenkastý. Táto zmena je bežná a dočasná, bez potreby liečby.
Zelená stolica sa však môže objaviť aj pri hnačke, keď je tráviaci trakt príliš rýchly a organizmus nestihne rozložiť žlčové pigmenty. Žlč je pôvodne žltozelená tekutina, ktorá sa za normálnych okolností v čreve mení na tmavší odtieň stolice. Ak však potrava prechádza črevami príliš rýchlo, tento proces nedôjde, a preto má stolica zelený nádych.
V niektorých prípadoch však zelená stolica môže byť príznakom ochorenia. Môže ísť o Crohnovu chorobu, čo je zápalové ochorenie čriev, ktoré vedie k poruchám vstrebávania živín a urýchlenému prechodu črevného obsahu. Podobne môže byť zelená stolica príznakom celiakie, čo je autoimunitné ochorenie, pri ktorom organizmus reaguje na lepok (glutén) a poškodzujú sa bunky sliznice tenkého čreva, čo spôsobuje zmeny vo farbe, konzistencii aj zápachu stolice. Zelená stolica môže byť tiež dôsledkom bakteriálnej infekcie, napríklad infekcie vyvolanej baktériami Salmonella, Clostridium difficile alebo Escherichia coli, ktoré narúšajú normálne trávenie a môžu spôsobiť zelenú hnačku.
Ak sa zelená stolica objavuje opakovane, pretrváva viac dní alebo je sprevádzaná príznakmi ako bolesť brucha, horúčka, únava alebo úbytok hmotnosti, odporúča sa odborné vyšetrenie. Rovnako je dôležité sledovať aj iné zmeny – napríklad prítomnosť krvi v stolici, hlienu alebo výrazného zápachu.
Žltá stolica
Žltá stolica môže naznačovať problémy s obličkami, žlčníkom alebo pečeňou. Je to preto, lebo všetky tieto orgány zohrávajú úlohu v regulácii množstva žlče, ktoré sa dostáva do čriev – a samotná žlč má prirodzene žltú farbu. Žltá stolica môže poukazovať na to, že potrava prechádza tráviacim systémom príliš rýchlo, takže žlč nemá dostatok času na to, aby sa rozložila. Táto situácia sa môže vyskytnúť napríklad pri hnačke, infekcii alebo pri niektorých potravinových intoleranciách, keď je peristaltika čriev zrýchlená.
Ak žltá stolica pretrváva niekoľko dní a sprevádzajú ju aj ďalšie príznaky – ako bolesti brucha, nevoľnosť, strata chuti do jedla, únava či tmavý moč – môže to poukazovať na poruchy vo vylučovaní alebo spracovaní žlče. Tieto procesy sú úzko spojené s činnosťou pečene a žlčníka, a v menšej miere aj obličiek.
Źltkastý odtieň stolice môže byť aj dôsledkom stravy bohatej na tuky alebo určitých potravín či doplnkov výživy. Napríklad potraviny s vysokým obsahom beta-karoténu (mrkva, sladké zemiaky) alebo niektoré umelé farbivá môžu mierne ovplyvniť farbu stolice. Táto zmena je však zvyčajne dočasná a nevyvoláva ďalšie príznaky.
Žltá stolica môže byť krátkodobým, neškodným javom, ktorý súvisí s rýchlejším prechodom potravy tráviacim traktom alebo s diétou. Ak však žltá stolica pretrváva dlhšie alebo je sprevádzaná ďalšími ťažkosťami, môže signalizovať ochorenie žlčníka, pečene, pankreasu či čriev – a je vhodné vyhľadať odborné vyšetrenie.
Sivá alebo ílovitá stolica
Sivá až bledá stolica môže naznačovať nedostatok žlče v črevách, čo môže byť spôsobené buď zníženou tvorbou žlče v pečeni, alebo jej zablokovaním v žlčových cestách. Tento stav môže byť dôsledkom napríklad prítomnosti žlčníkových kameňov, ktoré bránia normálnemu odtoku žlče zo žlčníka do čriev. Ďalšou možnou príčinou môže byť zápal pečene – hepatitída, teda zápal pečene, ktorý poškodzuje funkciu tohto orgánu a vedie k zníženej produkcii žlče.
Keď v čreve nie je dostatok žlče, stolica nemá typickú hnedú farbu, pretože žlčové pigmenty sú zodpovedné za jej tmavšie odtiene. Namiesto toho sa stolica sfarbuje do bledších, sivastých či ílovitých odtieňov. Tento príznak by sa nemal ignorovať, pretože môže signalizovať vážnejší zdravotný problém súvisiaci s pečeňou alebo žlčníkom.
Ak sa takáto zmena farby stolice objaví, najmä ak je sprevádzaná ďalšími príznakmi ako žlté sfarbenie kože a očí (žltačka), bolesťami v pravom hornom brušnom kvadrante alebo tmavou farbou moču, je potrebné vyhľadať lekársku pomoc a podrobiť sa vyšetreniu.
Čierna stolica
Čierna stolica patrí medzi príznaky, ktoré môžu pôsobiť veľmi znepokojujúco. Niekedy ju spôsobuje zvýšený príjem železa, užívanie liekov obsahujúcich bizmut, ako sú niektoré prípravky na trávenie, alebo konzumácia tmavých potravín. (4) Avšak čierna stolica môže byť aj dôsledkom vážnejších zdravotných problémov, napríklad žalúdočných vredov alebo krvácania v hornej časti tráviaceho traktu.
Ak je príčinou čiernej stolice krvácanie, môže to byť varovný príznak, ktorý upozorňuje na ochorenie hrubého čreva, vrátane rakoviny. Krv, ktorá pochádza z vyšších častí tráviaceho traktu (napríklad žalúdka alebo pažeráka), sa vďaka pôsobeniu žalúdočných štiav a tráviacich enzýmov mení na tmavú, takzvanú smolovitú (melénu) krv, ktorá farbí stolicu do čiernej farby.
Ak sa u vás objaví čierna stolica bez zjavnej príčiny, najmä ak je sprevádzaná bolesťou brucha, slabosťou, únavou alebo zvracaním krvi, je nevyhnutné okamžite vyhľadať lekársku pomoc. Včasná diagnostika a liečba môžu byť kľúčové pri zvládaní prípadných závažných ochorení.
Červená stolica
Červená stolica často signalizuje krvácanie, ktoré sa tentoraz nachádza v dolnej časti tráviaceho traktu. Preto býva krv čerstvá a jasne červená, na rozdiel od tmavej krvi zo žalúdka či tenkého čreva. (5)
Za červeným sfarbením stolice môžu stáť rôzne príčiny, ako napríklad divertikulóza – ochorenie charakterizované výbežkami sliznice čreva, análna trhlina (fisúra), ktorá je bolestivým prasknutím sliznice konečníka, alebo syndróm dráždivého čreva (IBS – irritabilný (drážditeľný) črevný syndróm), ktorý vedie k nepravidelnej funkcii čriev. Červená stolica môže byť tiež dôsledkom prítomnosti črevných polypov, ktoré môžu krvácať, alebo infekcií spôsobených baktériou Escherichia coli, rotavírusom či inými infekčnými ochoreniami.
Je dôležité mať na pamäti, že dočasné červené sfarbenie stolice môže spôsobiť aj konzumácia potravinárskych farbív alebo červenej repy, avšak ak je červená farba stolice spôsobená krvou, ide vždy o vážny problém, ktorý si vyžaduje lekárske vyšetrenie.
Ak sa u Vás objaví červená stolica, najmä ak je sprevádzaná bolesťou, krvácaním, alebo inými nepríjemnými príznakmi, je potrebné neodkladne vyhľadať lekára.
Zápach stolice
Keby psy vedeli rozprávať, pravdepodobne by sme sa od nich v tejto oblasti veľa naučili. Zápach je azda najcitlivejší bod celej témy, no ani ten nemožno obísť mlčaním. Normálna, zdravá stolica – za svoj zápach vďačí látke zvaná skatol (saromatická organická zlúčenina vznikajúca pri rozklade bielkovín v črevách) – síce nevonia po ružiach, no ani nevydáva vyslovene odpudzujúci zápach.
Na rozdiel od farby stolice, zápach nie je veľmi vhodný na presné určenie diagnózy. Ak však spozorujeme, že stolica zapácha výraznejšie ako obvykle, môže to signalizovať bakteriálnu alebo vírusovú infekciu, tráviacu poruchu, alebo dokonca prítomnosť parazitov v črevách.
Ak po použití toalety potrebujeme viac osviežovača vzduchu a častejšie otvárame okná, je vhodné dôkladne preskúmať príčinu tohto zmeneného zápachu. Včasné zistenie a riešenie problému môže zabrániť rozvoju vážnejších zdravotných komplikácií.
Zdravá alebo problémová stolica?
Na základe všetkých uvedených hľadísk možno zdravú stolicu opísať ako hmotu hnedej farby – od svetlejšej po tmavšiu –, ktorá má hladký povrch, tvar klobásy a dá sa ľahko vytlačiť.
Pokiaľ ide o frekvenciu vyprázdňovania, neexistuje žiadne jednotne stanovené číslo, koľkokrát denne alebo týždenne by sme mali chodiť na toaletu. Interval je veľmi individuálny a ovplyvňuje ho viacero faktorov, ako napríklad stravovanie, vek, hormonálna rovnováha či celkový zdravotný stav. Preto je ťažké určiť, čo presne je „normálne“. Za prijateľný rozsah sa však zvyčajne považuje 3-krát denne až po 3-krát týždenne. Ak však stolica chýba niekoľko dní, je to už dôvod na obozretnosť.
Dôležitejšie než samotný počet je pravidelnosť. Ideálne je, ak prebieha približne v rovnakom čase a rovnakou frekvenciou – napríklad každý deň ráno alebo večer.
Tip na záver: Pri zápche dbajte na dostatočný príjem tekutín a pohyb. Tieto faktory výrazne ovplyvňujú činnosť čriev. Hoci sa to často nespomína, životný štýl má na vyprázdňovanie podobne silný vplyv ako strava alebo užívanie niektorých liekov.
Vedecké zdroje:
1. https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC4500995/
2. https://www.medicalnewstoday.com/articles/bristol-stool-scale#stool-types
3. https://www.webmd.com/digestive-disorders/what-do-different-poop-colors-mean
4. https://www.webmd.com/digestive-disorders/black-tarry-stool-reasons
5. https://www.verywellhealth.com/causes-of-red-stool-or-maroon-stool-1941727