Papaín

Papaín dostal svoje meno podľa papáje, tropického ovocia, v ktorom sa nachádza. Papája je nielen chutná, ale vďaka papaínu, ktorý obsahuje, je aj mimoriadne zdravá.

Jeho liečivé účinky

Papaín je proteolytický, teda proteín degradujúci enzým. Je podobný bromelaínu, ktorý sa nachádza v ananásoch. Papaín štiepi bielkoviny na peptidy a aminokyseliny, takže okrem iného pomáha pri trávení mäsa a bielkovín, keďže podstatnú časť mäsa tvoria aj bielkoviny. Odbúravanie bielkovín a s tým súvisiace ľahšie trávenie však nie sú jeho jediným darom, keďže papaín sa dá využiť aj na liečbu mnohých iných problémov. Jeho terapeutické účinky sú veľmi podobné účinkom bromelaínu.

Znižuje zápal a bolesť, upokojuje bolesť hrdla a opuch. Môže upokojiť astmu a pomôcť pri liečbe artritídy. Papaín rozkladá určité bielkoviny, ktoré vedú k zápalu, čím pomáha predchádzať zápalom a zároveň má pozitívny vplyv na lymfatický systém a reguluje imunitný systém. Napomáha hojeniu rán, preto sa používa ako prísada do krémov a mastí. S tým úzko súvisí aj antibakteriálny a protiplesňový účinok, vďaka svojim vlastnostiam čistí rany. Môže za to jeho schopnosť štiepiť proteíny, ktoré chránia baktérie a plesne. Má aj protirakovinové účinky, aj keď na potvrdenie je potrebný ďalší výskum. Uľavuje od bolesti svalov a pomáha pri starostlivosti o ústnu dutinu, na jednej strane tým, že podporuje odstraňovanie infikovaných častí tkaniva a na druhej strane tlmí bolesť pri stomatologických výkonoch. Pomáha aj proti pásovému oparu, keďže tlmí bolesť a napomáha hojeniu.

Čo hovorí veda?

Štúdia publikovaná kórejskými výskumníkmi skúmala vplyv papaínu na tuk. Hoci je známy najmä ako lámač bielkovín, na základe výsledkov výskumu môže mať vplyv aj na ukladanie tuku v tele. Počas experimentu vedci kŕmili tučné myši papaínom. Papaín výrazne znížil hromadenie tuku v pečeni myší a iných častiach ich tela, takže enzým dokázal okrem iného normalizovať hladinu cholesterolu. Na základe výsledkov teda môže papaín pomôcť predchádzať obezite a okrem iného aj predchádzať vzniku stukovatenia pečene.

Použitie

Papaín sa nachádza v surovom ovocí papáje, ale podobne ako bromelaín ho možno užívať aj ako doplnok stravy alebo ho možno nájsť v určitých krémoch.

Pri lokálnej aplikácii napomáha hojeniu pásového oparu, tíši bolesti s tým spojené, ako aj čistenie rán od baktérií, čo je dôležité aj z hľadiska hojenia. Vďaka svojmu tlmiacemu účinku uľavuje od bolesti svalov a zmierňuje zápal, takže astmu a iné zápaly v dýchacích cestách či iných oblastiach – napr. artritída – môže byť účinná aj proti nej, rovnako ako bromelaín. Uľahčuje trávenie, pretože pomáha rozkladať bielkoviny nachádzajúce sa v mäse. Nie je náhoda, že domorodí Američania jedli po večeri kúsok papáje, aby si uľahčili trávenie. Vďaka vlastnostiam papaínu, ktorý rozkladá bielkoviny, môže pomôcť predchádzať problémom tráviaceho systému, ako je nadúvanie alebo zápcha.

Použitá literatúra

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8468764/

Papain: Beneficial Enzyme or Commercial Fad?

Názov:
Papaín

Latinský názov:
Papaín

Obsah

Súvisiace produkty

  • Swiss DigestFX je starostlivo vyberaný doplnok výživy s obsahom prírodných enzýmov. Jeho účinné látky napomáhajú tráveniu, ako aj rozkladu prijatých živín. Rastlinné zložky, ktoré prípravok obsahuje, podporujú metabolické procesy a zmierňujú prípadné tráviace ťažkosti.

    Swiss DigestFX

     23.06

    Swiss DigestFX je starostlivo vyberaný doplnok výživy s obsahom prírodných enzýmov. Jeho účinné látky napomáhajú tráveniu, ako aj rozkladu prijatých živín. Rastlinné zložky, ktoré prípravok obsahuje, podporujú metabolické procesy a zmierňujú prípadné tráviace ťažkosti.