Bifidobacterium breve

Bifidobacterium breve je druh baktérie nachádzajúci sa v ľudskom tráviacom trakte. Prvýkrát ho identifikoval nemecký výskumník G. Reuter v roku 1963. Odvtedy sa vykonalo množstvo výskumov, ktoré nám pomohli pochopiť výhody a úlohu tejto baktérie v ľudskom zdraví. Táto baktéria patrí medzi prvé, ktoré sa dostávajú do tráviaceho systému človeka, keďže sa nachádza v materskom mlieku, takže môžeme povedať, že ju doslova absorbujeme materským mliekom.

Jeho liečivé účinky

Táto baktéria môže byť prospešná pri mnohých zdravotných problémoch. Bifidobacterium breve môže byť užitočné pri liečbe hnačky, pretože môže stabilizovať pohyby čriev a znížiť riedku stolicu. Môže tiež pomôcť zmierniť príznaky porúch trávenia, ako je syndróm dráždivého čreva (IBS).

Môže hrať dôležitú úlohu pri podpore imunitného systému. Stimuluje imunitnú odpoveď, ktorá môže pomôcť bojovať proti infekciám a znížiť alergické reakcie. Okrem toho môže baktéria pomôcť predchádzať cystitíde a vaginálnym infekciám.

Bifidobacterium breve produkuje veľa zlúčenín v črevnom trakte, ktoré môžu prispieť k udržaniu zdravia ľudského tela. Napríklad produkuje kyselinu mliečnu, čo má za následok nižšie pH v črevách, čím sa bráni rastu škodlivých mikroorganizmov. Ďalej produkuje kyselinu octovú a propiónovú, ktoré slúžia ako zdroj energie pre bunky hrubého čreva, čím prispievajú k zdravému fungovaniu črevného systému.

Baktéria môže tiež ovplyvniť alergie. Súčasná lekárska veda úplne nerozumie presnému procesu vzniku alergie, predpokladá sa však, že môže súvisieť s abnormalitou vývoja imunitného systému u novorodencov. Bifidobacterium breve je jedno z prvých probiotík, s ktorými sa organizmus novorodenca stretáva, preto vedci predpokladajú, že zohráva dôležitú úlohu pri rozvoji správnej imunitnej funkcie a teda aj pri liečbe alergií.

Čo hovorí veda?

Podľa štúdie publikovanej v časopise Nutrition Journal pomáha B. breve u detí prekonávať zápchu. Probiotiká B. breve dostali deti so zápchou vo veku od 3 do 16 rokov a skúmali, či to má nejaký vplyv na frekvenciu vyprázdňovania. Výsledky ukázali, že nielenže sa stolica stala častejšou, ale znížila sa aj bolesť brucha.

Použitie

Bifidobacterium breve má mnohoraké využitie. Patrí medzi probiotiká, ktoré priaznivo pôsobia na ľudský organizmus. Bifidobacterium breve sa často používa v probiotických doplnkoch stravy alebo aj jogurtoch. Jeho konzumácia môže pomôcť udržať rovnováhu črevnej flóry a podporiť zdravé fungovanie tráviaceho systému.

Bifidobacterium breve navyše pomáha udržiavať rovnováhu bakteriálnej flóry tráviaceho systému, podporuje vstrebávanie živín a posilňuje imunitný systém. Môže zmierniť choroby, ako je IBS alebo zápcha, ale môže byť účinný aj proti cystitíde a vaginálnych infekciách.

Celkovo je Bifidobacterium breve významným bakteriálnym druhom s mnohými pozitívnymi účinkami na ľudské zdravie. Vďaka svojmu príspevku k probiotikám, podpore imunitného systému a výhodám, ktoré poskytujú zlúčeniny, ktoré produkuje, hrá dôležitú úlohu pri udržiavaní tráviaceho systému a celkového zdravia.

Literatúra

https://link.springer.com/article/10.1186/1475-2891-10-19

https://www.mdpi.com/2072-6643/11/8/1724

https://microbewiki.kenyon.edu/index.php/Bifidobacterium_breve

https://gundrymd.com/bifidobacterium-breve-health-benefits/

https://zdravie.pravda.sk/zdrava-vyziva/clanok/332525-zdravotny-prinos-probiotik-kedy-ich-uzivat/

Názov:
Bifidobacterium breve

Latinský názov:
Bifidobacterium breve

Obsah

Súvisiace produkty

 • Swiss Probiotix Max s komplexným zložením je probiotický prípravok, doplnok výživy. Obsahuje 15 druhov starostlivo vyberaných prospešných kmeňov a 25 miliardy živej flóry v každej kapsule, ktoré prispievajú k obnove rovnováhy črevnej flóry a k zdravému fungovaniu tráviaceho systému.

  Swiss Probiotix Max

   25.90

  Swiss Probiotix Max s komplexným zložením je probiotický prípravok, doplnok výživy. Obsahuje 15 druhov starostlivo vyberaných prospešných kmeňov a 25 miliardy živej flóry v každej kapsule, ktoré prispievajú k obnove rovnováhy črevnej flóry a k zdravému fungovaniu tráviaceho systému.

 • Swiss Probiotix je probiotický doplnok výživy, ktorý obsahuje 10 druhov prospešných bakteriálnych kmeňov zodpovedných za udržanie zdravej črevnej flóry. Každou jednou kapsulou zabezpečuje organizmu 12,5 miliardy buniek, ktoré sa aktívne podieľajú na udržiavaní imunitného systému.

  Swiss Probiotix 2.0

   19.90

  Swiss Probiotix je probiotický doplnok výživy, ktorý obsahuje 10 druhov prospešných bakteriálnych kmeňov zodpovedných za udržanie zdravej črevnej flóry. Každou jednou kapsulou zabezpečuje organizmu 12,5 miliardy buniek, ktoré sa aktívne podieľajú na udržiavaní imunitného systému.