Otázka

Vážený pán doktor,

pred štyrmi rokmi mi diagnostikovali IBS. Som neustále nafúknutý, ale brutálne. Neprestáva. Niekedy v menšej miere, ale v 80 % prípadoch ozaj brutálne. . Chcel by som vedieť, či má zmysel robiť očistu čreva. Nespôsobí vláknina ešte väčšie problémy?

Vďaka za odpoveď.

Odpoveď

Dr. Podlupszki

2024. 30. januára
(gastroenterológ)

Zdravím,

Myslím, že v tomto prípade určite stojí za vyskúšanie užívať vlákninu a probiotíká, najmä tesne pred spaním, keď ste večer nič nejedli a nepili.

Toto sa však odporúča len vtedy, ak váš IBS nie je v aktívnom štádiu.

S úctou

MUDr. Podlupszki

Otázka

Vážený pán doktor,

Je veľmi pravdepodobné, že mám IBS, keďže kolonoskopia nezistila žiadne abnormality.

Chcel  by som absolvovať program CleanInside,  ale nemám jasno ohľadne vlákniny zaradenú do programu. Keďže nemám zápchu, ale veľmi časté vyprázdňovanie, aj 3-4 za deň, neviem, či by bola  vláknina dobrá. Čítal som, že vláknina sa odporúča,  ak má niekto zápchu.

Mám potom z celej kúry užívať len Slim čaj, resp. Slim čaj a Parasic, alebo všetky tri produkty?

Ďakujem,

Andrej

Odpoveď

Dr. Podlupszki

2024. 30. januára
(gastroenterológ)

Milý Andrej!

Na základe Vašich informácií, by som odporučil najskôr produkt  Swiss Probiotix, ktorý pomôže obnoviť  poškodenú črevnú flóru a odstrániť hnačku. Potom by som odporúčal aj vo Vašom prípade celú kúru programu CleanInside na očistu čreva s užívaním všetkých troch produktov po dobu 2-3 mesiacov.

S úctou

MUDr. Podlupszki

Otázka

Vážený pán doktor,

som 22-ročná žena a nedávno som podstúpila antibiotickú liečbu  ochorenia dýchacích ciest. Užívala som antibiotikum Cefzil. V súvislosti s užívaním lieku prišla hnačka (hlienovitá, niekedy krvavá, ale krv je jasnočervená).

Brala som aj Normaflor, držím diétu (sucháre, jablká, banány, jogurty), takže jem len potraviny, ktoré majú zadržať stolicu. Neschudla som, len kvôli tejto diéte. Na záchod chodím 3-4 krát denne, ale textúra stolice a krv v stolici ma desí.

Pred pár rokmi som mala niečo podobné, ale potom to do dvoch týždňov prešlo.

Je oprávnené podozrenie na zápalové ochorenie? Určite navštívim obvodného lekára, ak sa situácia nezlepší, len sa bojím, že ma pošle na kolonoskopiu. Mám tiež vážny nedostatok železa a anémiu. Nemôže byť toto príčinou anémie?

Čo by podľa Vás mohlo byť príčinou?

Vopred ďakujem za odpoveď a pomoc!

S pozdravom

Brigitta

Odpoveď

Dr. Podlupszki

2024. 30. januára
(gastroenterológ)

Milá Brigi!

Podľa môjho názoru sú ťažkosti spôsobené antibiotikami, ktoré ničia probiotické kmene v črevnej flóre. Odporúčam užívať probiotiká. Ak sa situácia nezlepší, je potrebné predložiť vzorku stolice na vyšetrenie  Clostrícia.

S pozdravom
MUDr. Podlupszki

Otázka

Vážený pán doktor,

Včera ráno som bol na kolonoskopii. Cez deň som mal stolicu s hnačkou, v ktorej som našiel krvavý hlien. Je to normálny jav alebo je to dôvod na obavy? Odber sa nerobil, všetko bolo v poriadku, výsledok negatívny. Laboratórny a brušný ultrazvuk sú tiež v poriadku. Možno však pozorovať niektoré vnútorné hemoroidné uzliny.

V marci som mal vírusovú enteritídu s krvavou hlienovitou hnačkou. Asi 2 týždne predtým som užíval antibiotiká na infekcie horných dýchacích ciest. Stolica sa mi odvtedy znormalizovala, ale hlieny neustali, preto som bol na vyšetrení. V období medzi vírusovou infekciou a vyšetrením som mal krvavý hlien v stolici . Užíval som probiotiká.

Mám 25 rokov, nefajčím, nepijem. Ak bola kolonoskopia v poriadku (nemám zápal čreva), prečo nájdem hlieny takmer v každej stolici, ktorá bola raz aj krvavá? Môže stres vyvolať takéto príznaky? Alebo je to IBS? Každopádne som veľmi panický a úzkostný, nehovoriac o tom, že si myslím, že som tak trochu hypochonder.

Vopred ďakujem za odpoveď!

Vlado

Odpoveď

Dr. Podlupszki

2024. 30. januára
(gastroenterológ)

Milý Vlado!

Z napísaného usudzujem, že krv v stolici môže byť spôsobená čiastočne syndrómom dráždivého čreva a čiastočne hemoroidmi. Popri užívanie prebiotík a probiotík by som odporúčal aj kúru Normix.

S úctou

MUDr. Podlupszki

Otázka
Vážený pán doktor,
Mám hnačku už 10 týždňov. Gastroenterológ vykonal biopsiu, výsledkom ktorej bola mierna parciálna atrofia klkov, intersticiálne difúzna chronická lobulárna bunková reakcia, diagnóza: chronická duodenitída s miernou parciálnou atrofiou klkov. Okrem toho nález na dychovom teste: Sibom. Žiaľ, doktor si nepýtal odber krvi, tak som si to vybavila pred pár dňami, ale už 19 dní držím diétu. Výsledok krvného testu je nasledovný: IgA 0,18 IgG 0,42. železo 31,5. Podľa môjho dietológa nie je jasná citlivosť na lepok a určite odporučil požiadať o ďalšie vyšetrenia, vrátane genetiky. Aká je podľa vás diagnóza na základe laboratória a biopsie? Svojho doktora sa nepýtam, lebo ma nechal ísť s tým, že je to lepok. Teraz je mojim priateľom google, tu si hľadám informácie…
Ďakujem.
Nikoletta

 

Odpoveď

Dr. Podlupszki

2024. 30. januára
(gastroenterológ)

Milá Nikoletta!

 

Nemyslím si, že trpíte celiakiou. Skôr by som sa sústredil na liečbu SIBO a potom by sa uvidelo, ako ďalej. 

S pozdravom

MUDr. Podlupszki

Otázka

Vážený pán doktor!

Asi týždeň cítim bodavú bolesť v línii pupka a v pravom podbrušku! Spočiatku to bolo menej časté, ale teraz je bolesť konštantná a zvyšuje sa pri pohybe, ak si ľahnem na bok a vytiahnem nohu, trochu sa zmierni! Stolicu som doteraz mala normalnu, ale dnes rano je velmi minimalna. Často mi je na zvracanie.

Čo mi poradíte? Mám so svojím problémom navštíviť lekára? Alebo to nemôže byť vážny problém? Vopred ďakujem za odpoveď!

Odpoveď

Dr. Podlupszki

2024. 29. januára
(gastroenterológ)

Vážená záujemkyňa!

Zistenie presnej základnej príčiny je často možné len na základe niekoľkých testov (fyzikálne vyšetrenie a anamnéza, laboratórne testy, niekedy doplnené o zobrazovacie postupy, napr. ultrazvuk).  Popísané sťažnosti  vykazujú aj symptómy typické pre prvý trimester tehotenstva. Preto by som Vám odporučil čo najskôr navštíviť Vášho lekára, aby odhalil príčinu Vašich ťažkostí.

S pozdravom

MUDr. Podlupszki

Otázka

Vážený pán doktor,

Po konzumácii mliečnych výrobkov ma už roky trápia kŕče v bruchu a hnačky. Myslel som si, že mám intoleranciu na laktózu, tak som začal konzumovať bezlaktózové produkty. Väčšina príznakov zmizla. Dodnes sa držím týchto produktov, no za posledný mesiac som si povedal, že musím mať aj papier o tom, že mám intoleranciu laktózy, preto som išiel k lekárovi.  Po vykonaní dychovej skúšky H2 bol výsledok negatívny. Po konzumácii 25 mg laktózy neboli žiadne žalúdočné problémy.

Tak teraz nechápem, pretože stále nemôžem jesť potraviny s vyšším obsahom laktózy, pretože problémy so žalúdkom ďalej existujú a pritom mám na papieri potvrdené, že netrpím intoleranciou laktózy.  Pred 1 rokom som bol na alergologickom teste na mlieko, ktorý bol tiež negatívny. Dochádzajú mi nápady. Bolo by fajn vedieť, na čom som, aj kvôli zachovaniu vhodnej diéty.

Zvedavo očakávam Vašu odpoveď.

Samo

Odpoveď

Dr. Podlupszki

2024. 24. januára
(gastroenterológ)

Milý Samo,

odporúčam Vám, aby ste navštívili diétneho lekára alebo výživového poradcu, ktorý svojimi odbornými znalosťami vie posúdiť a riešiť Vaše ťažkosti.

S pozdravom

MUDr. Podlupszki

Otázka

Vážený pán doktor!

Môže dospelý človek užívať Parasic, aj keď nemá žiadne príznaky nákazy parazitmi? Aký vplyv má takéto užívanie na tráviaci trakt?

Zuzana

Odpoveď

Dr. Podlupszki

2024. 24. januára
(gastroenterológ)

Milá Zuzana!

Parasic obsahuje ingrediencie, ktoré chránia sliznicu tráviacej sústavy a podporujú jej činnosť. Okrem toho vyháňa parazity z tráviacej sústavy. 3 mesačná kúra je odporúčaná aj v rámci ochrany pred parazitmi.

S pozdravom

MUDr. Podlupszki

Otázka

Vážený lekársky tím NaturalSwiss,

Píšem Vám z úplného zúfalstva, keďže môjmu 4-ročnému synčekovi  začali v decembri v chumáčoch vypadávať vlasy. Krvné testy, moč a stolica sú negatívne. Všetci mi hovoria, že je to syndróm Covidu.   Koncom januára došlo k úplnej strate vlasov a potom sa objavili nové pramienky.  Na zátylku, na temene hlavy sa teraz objavili nadýchané pramene vlasov, miznú však  mihalnice aj obočie .

Prosím pomôžte!

Odpoveď

Dr. Sára Tóthová

2024. 12. januára
(interná lekárka)

Milá mamička!

Strata vlasov môže byť skutočne neskorým príznakom COVID-19, ale existujú dôvody, ktoré by sa mali rozhodne vylúčiť:

  • Nedostatok železa, anémia,
  • Ochorenie štítnej žľazy.
  • Diabetes,
  • Porucha vstrebávania, stav nedostatku, jednostranná výživa,
  • autoimunitné ochorenie,
  • infekcia, zápal

 

Väčšinu z nich možno identifikovať „jednoduchým laboratórnym testom“. Neviem, či to bolo súčasťou laboratórneho testu, ktorý ste spomínali.
Dôležité je aj to, či vypadávanie vlasov sprevádzajú nejaké ďalšie príznaky, ako je svrbenie kože, vyrážky na pokožke hlavy, príp. celkové príznaky ako horúčka, slabosť.

Väčšinou takéto ochorenak ako napr. intenzívne vypadávanie vlasov spôsobené infekciou covid-19 za pár mesiacov zmiznú „samé“, vypadávanie vlasov sa postupne zmierňuje a potom sa objavujú nové. Ak sa zlepšenie nedostaví, môže za tým skutočne byť iný dôvod.
Odporúčam, aby ste sa určite sa ešte raz poradila s detským kožným lekárom, v prípade potreby sa kľudne spýtajte aj na iný názor.

Zatiaľ sa snažte jesť čo najpestrejšiu a najvyváženejšiu stravu a konzumujte veľa vitamínov a minerálov, pre deti možno multivitamíny. Chráňte si hlavu pred chladom, dieťa by malo nosiť čiapku.

Prajem veľa zdravia!

S pozdravom,

MUDr. Sára Rebeka Tóthová

Otázka

Dobrý deň pani Doktorka,

moju mamu sme včera zobrali na pohotovosť s príznakmi vracania, nevoľnosti, závratov (aj spadla) a celkovou slabosťou! Odtiaľ ju nasmerovali okamžite na infekčné, kde jej robili ultrazvuk brucha a röntgen a samozrejme PCR test. Všetko je negatívne. V rozbore krvi sú vysoké hodnoty  CK, CRP a AST. Pustili ju už domov, no dobre jej zďaleka nie je.  Má hnačku a je malátna. Glykémiu a krvný tlak sú v poriadku.

Vopred  ďakujem za Vašu odpoveď.

Emília

Odpoveď

Dr. Sára Tóthová

2024. 12. januára
(interná lekárka)

Milá Emily,

Ako čítam, základné vyšetrenia prebehli a nezistili sa žiadne abnormality, ktoré by mali byť dôvodom pre hospitalizáciu.  Žiaľ, v dnešnej dobe „koluje“ veľa vírusov, ktoré napádajú tráviaci trakt a výsledkom sú zvracanie a hnačky. Tomu môžu zodpovedať aj laboratórne odchýlky, ktoré popisujete, ale samozrejme pri absencii znalosti konkrétnych hodnôt a iných zistení je to ťažké s istotou povedať. Telo staršieho človeka oveľa viac postihuje vracanie a hnačka, preto si určite dávajte dobrý pozor na to, či môže piť tekutiny. Oplatí sa kúpiť si v lekárni perorálny rehydratačný roztok (ORS) (dostupný bez lekárskeho predpisu) a denne ho konzumovať, čo pomáha obnoviť rovnováhu elektrolytov. Kvôli hnačke odporúčam užívať probiotikum, ktoré pomáha obnoviť normálnu črevnú flóru. Ak ide len o jednoduchú vírusovú infekciu, ak sa vám podarí zabezpečiť dostatočný príjem tekutín, príznaky do niekoľkých dní vymiznú.

Sťažnosti treba hlásiť svojmu praktickému lekárovi a ak nedôjde k výraznému zlepšeniu, bude potrebné ďalšie vyšetrenie. Ak nestíha piť primerané množstvo tekutín, hrozí dehydratácia, preto by ste sa o nemocničnej liečbe mali čo najskôr porozprávať so svojím domácim lekárom. V prípade náhleho zhoršenia stavu, straty vedomia, či  narušeného stavu vedomia je potrebná okamžitá lekárska pomoc. Okrem toho, ak spozorujete akékoľvek nové príznaky, nahláste ich svojmu lekárovi,  pretože nemožno vylúčiť neurologický alebo ušno-nosno-krčný pôvod ťažkostí.

Prajem celej rodinke veľa zdravia!

S pozdravom

Mudr. Sára Rebeka Tóthová

Požiadajte o radu

Dr. Podlupszki 
Volám sa Dr. Podlupszki (gastroenterológ), ukončil som štúdium na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Prahe, kde som v roku 1997 promoval. Potom  nasledovala interná prax v roku 2000 a následne gastroenterologická prax v roku 2004. Odvtedy pracujem ako špecialista gastroenterológ.

Chcel by som informovať svojich drahých čitateľov, že všetky vaše otázky sú pre mňa dôležité, ale moje zdroje sú, žiaľ, obmedzené pre moju zaneprázdnenosť ako lekára. Prosím kontaktujte ma len s otázkami týkajúcimi sa gastroenterológie, nakoľko na tieto otázky môžem odpovedať len z vyššie uvedených dôvodov. Ďakujeme veľmi pekne za pochopenie!
S pozdravom Dr. Podlupszki

Dr Sára Tóthová Volám sa Dr. Sára Tóthová (interná lekárka), v roku 2016 som ukončila štúdium na Fakulte všeobecného lekárstva Univerzity v Debrecíne s vyznamenaním. Mojím detským snom bolo stať sa lekárom, a tak odvtedy pracujem v odbore s nadšením.

Dr. Baláź Dezsényi 
Volám sa Dr. Baláž Dezsényi (infektológ, špecialista na tropické choroby), v roku 2007 som ukončil všeobecnú lekársku fakultu Univerzity Semmelweis, mám špecializáciu v odbore infektológia a tropická medicína, mojím špeciálnym odborom je parazitológia, moja dizertačná práca je nová infekcia pásomnicou v EU, ktorá postihuje pečeň, alveolárnu som písal o charakteristike echinokokózy. Mojím cieľom je efektívna diagnostika a cielená liečba pacientov trpiacich parazitárnymi infekciami.

Naši odborníci, vy, sú vám k dispozícii. Prostredníctvom nižšie uvedeného formulára môžete klásť vaše otázky týkajúce sa vašich zdravotných problémov, ktoré Vám budú zodpovedané do 48 hodín.