Extrakt z listov Yzopu (Hyssopus officinalis)

Yzop lekársky (Hyssopus officinalis) je príbuzný mäte a pochádza z južnej Európy. Na jeseň nesie modré kvety a v židovskej kultúre je považovaná za posvätnú rastlinu. Spomína to aj Biblia, židovskí kňazi používali yzop ako rastlinu na očistu duše pri svojich obradoch. Jeho názov tiež pochádza z hebrejského slova “ezob”, ​​čo znamená svätá rastlina. Okrem náboženských rituálov sa používala ako liečivá rastlina v každodennom živote, hlavne na liečenie chorôb dýchacích ciest.

Jeho liečivé účinky

Za liečivé účinky vďačí okrem iného v ňom obsiahnutej kyseline chlorogenovej, ferulovej a linaloolu. Zmierňuje choroby horných dýchacích ciest, kašeľ a dezinfikuje. Vďaka linaloolu a pinokampónom v ňom má silné antibakteriálne, protiplesňové a antivírusové vlastnosti, vďaka ktorým je mimoriadne užitočný pri liečbe chrípky, plesní či bakteriálnych infekcií. Vďaka antiseptickému účinku sa s ním dajú liečiť aj povrchové poranenia, rany, bodnutia hmyzom a urýchľuje aj hojenie rán.

Yzop lekársky dobre pôsobí na tráviaci systém, tradičná medicína ho používa aj proti plynatosti, keďže zmierňuje tvorbu plynov. Okrem účinku proti nadúvaniu je aj silne močopudný, takže pomáha aj pri detoxikácii. Prispieva k tomu tým, že je nielen močopudný, ale pôsobí aj diaforeticky. Znižuje bolesti hlavy, uvoľňuje menštruačné kŕče, ničí herpes a vyháňa parazity žijúce v črevách.

Čo hovorí veda?

Kalifornskí vedci zistili, že polysacharid MAR-10 nachádzajúci sa v yzope môže inhibovať aktivitu vírusu HIV-1. Neznamená to, že yzop je riešením AIDS, no v liečbe je rozhodne perspektívny.

Použitie

V minulosti sa yzop primárne používal pri ochoreniach dýchacích ciest, napr. na liečbu prechladnutia a chrípky. Vďaka svojmu protizápalovému účinku zmierňuje ťažkosti horných dýchacích ciest a zároveň ničí baktérie a vírusy, napr. Herpes. 

Pomáha pri hojení poranení kože, rán a bodnutí hmyzom, ale dobre pôsobí aj na trávenie. Zmierňuje nadúvanie a vyháňa črevné parazity.

Literatúra

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0006291X85716397

https://www.sciencedirect.com/topics/agricultural-and-biological-sciences/hyssopus-officinalis

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8776447/

https://academicjournals.org/article/article1380797503_Fathiazad%20and%20Hamedeyazdan.pdf

Miyazaki H, Matsuura H, Yanagiya C, et al. Inhibitory effects of hyssop (Hyssopus officinalis) extracts on intestinal alpha-glucosidase activity and postprandial hyperglycemia. J Nutr Sci Vitaminol (Tokyo). 2004;49:346–9.

Kizil S, Hasimi N, Tolam V, Kilinc E, Karatas H (2010). Chemical Composition, Antimicrobial and Antioxidant Activities of Hyssop (Hyssopus officinalis L.) Essential Oil. Not. Bot. Hort. Agrobot. Cluj., 38: 99-103.

Millet Y, Tognetti P, Lavaire-Perlovisi M, et al. Experimental study of the toxic convulsant properties of commercial preparations of essences of sage and hyssop [in French]. Rev Electroencephalogr Neurophysiol Clin. 1979;9:12–8.

Daniele F, Ricci D, Epifano F, Massimo C (2004). Composition and antifungal activity of two essential oils of hyssop (Hyssopus officinalis L.). J. Essential Oil Res., p.16

Kreis W, Kaplan MH, Freeman J, et al. Inhibition of HIV replication by Hyssop officinalis extracts. AntiviralRes. 1990;14:323–337.

Proestos C, Chorianopoulos N, Nychas G-J Komaitis EM (2005). RP-HPLC analysis of the phenolic compounds of plant extracts. Investigation of their antioxidant capacity and antimicrobial activity. J. Agric. Food Chem., 53: 1190-1195.

Miyazaki H, Matsuura H, Yanagiya C, Mizutani J, Tsuji M, Ishihara C (2003). Inhibitory effects of hyssop (Hyssopus officinalis) extracts on intestinal alpha-glucosidase activity and postprandial hyperglycemia.

Nutr. Sci. Vitaminol., (Tokyo). 49: 346-349.

Názov:
Extrakt z listov Yzopu (Hyssopus officinalis)

Latinský názov:
Hyssopus officinalis

Obsah

Súvisiace produkty

  • Zľava

    Parasic je antiparazitárny prípravok obsahujúci liečivé rastliny. Medzi prírodné zložky tohto produktu patrí extrakt z cesnaku, tekvicových semienok a extrakt zo slamihy piesočnej. Také zloženia liečivých rastlín, ako sú bazalka posvätná (tulsi) a extrakt z omanu pravého pomáhajú pri odstránení nepríjemných cudzopasníkov z organizmu.

    Parasic

     20.90 Original price was: € 20.90. 17.14Current price is: € 17.14. -18%

    Parasic je antiparazitárny prípravok obsahujúci liečivé rastliny. Medzi prírodné zložky tohto produktu patrí extrakt z cesnaku, tekvicových semienok a extrakt zo slamihy piesočnej. Také zloženia liečivých rastlín, ako sú bazalka posvätná (tulsi) a extrakt z omanu pravého pomáhajú pri odstránení nepríjemných cudzopasníkov z organizmu.