Rozchodnica ružová (Rhodiola rosea)

Rozchodnica ružová (Rhodiola rosea) je ker, ktorý dorastá do výšky približne 35-40 cm a pochádza z arktických oblastí Európy, Ázie a Severnej Ameriky. Dobre sa prispôsobuje vysokej nadmorskej výške a chladnému podnebiu. Jeho účinné látky sa nachádzajú v koreni, ktorý sa oddávna využíva v ľudovom liečiteľstve na celom svete. Jeho účinky poznali aj Gréci, svedčia o tom aspoň spisy gréckeho lekára Dioscorida. Je adaptogénny, t.j. zvyšuje adaptabilitu a zvyšuje fyzickú výkonnosť.

Jeho liečivé účinky

Jeho hlavnými aktívnymi zložkami sú kyselina chlorogenová, taníny, katechíny, proantokyanidíny, flavonoidy a polyfenoly. Salidrosalid je jednou z, ak nie najdôležitejšou zlúčeninou v koreni rastliny. Keď sa dostane do tela, stimuluje produkciu serotonínu, adrenalínu a dopamínu, čo zlepšuje náladu. V dôsledku toho je koreň rastliny uznávaný ako prírodné antidepresívum. Vďaka týmto účinkom koreň rozchodnice ružovej účinne zmierňuje stres a urýchľuje zotavenie z fyzického a psychického vyčerpania. Môže to byť obzvlášť užitočné počas náročných období, ktoré sú emocionálne stresujúce.

Koreň rozchodnice ružovej  zlepšuje pamäť a koncentráciu. Zároveň znižuje psychickú únavu a zvyšuje prah pozornosti. Celkovo zlepšuje činnosť mozgu a jeho pravidelná konzumácia môže dokonca zabrániť vzniku duševných degeneratívnych ochorení alebo aspoň znížiť riziko ich vzniku. Užitočný môže byť aj pri Alzheimerovej chorobe, Parkinsonovej chorobe či epilepsii.

Pomáha pri nespavosti, pretože skracuje čas potrebný na zaspávanie a zlepšuje kvalitu spánku. Je to spôsobené tým, že znižuje stres a zmierňuje fyzickú a psychickú únavu. Jednou z prekážok optimálneho spánku je intenzívny psychický stav a nedostatok svalovej relaxácie. Pôsobí nielen na mozog, ale aj na uvoľnenie svalov.

Rozchodnica ružová pôsobí najmä prostredníctvom sympatického nervového systému proti úzkosti a depresii. Zvyšuje hladinu serotonínu, niekedy až o 30 percent, čím ho chráni pred poškodením spôsobeným stresom. Okrem toho zvyšuje hladinu kortizolu produkovaného nadobličkami v období stresu.

Priaznivo pôsobí na srdce, pečeň a svaly bez vedľajších účinkov na metabolické funkcie. Jej konzumácia sa vrelo odporúča pri nadváhe, pretože reguluje a upokojuje nervovú chuť do jedla a túžbu po sacharidoch vyplývajúcu z emocionálnych problémov v dôsledku stresu alebo úzkosti. Zvýšením množstva dopamínu reaktivuje tú časť mozgu, ktorá signalizuje sýtosť telu a mysli. Dobrou správou je, že nie je návykový.

Pôsobí uvoľňujúco a upokojujúco, zlepšuje pamäť a dodáva dobrú náladu. Zvyšuje činnosť bielych krviniek a posilňuje obranyschopnosť organizmu proti vírusovým, bakteriálnym a plesňovým infekciám. Flavonoidy v ňom majú silnú antioxidačnú aktivitu a sú schopné ničiť voľné radikály zodpovedné za predčasné starnutie buniek, cievne ochorenia a rakovinu. Pre svoj protinádorový a DNA-obnovujúci účinok ho možno použiť na preventívne účely a ako doplnkovú terapiu pri protirakovinových kúrach.

Čo hovorí veda?

Počas skúmania flavonoidov nachádzajúcich sa v koreni Rozchodnice ružovej kórejskí vedci zistili, že sú schopné veľmi silne inhibovať reprodukciu 2 variantov chrípky. Hoci pokus nebol realizovaný na živom organizme, Rhodiola rosea môže byť napriek tomu sľubnou liečivou rastlinou proti chrípke.

Použitie

Rozchodnica ružová priaznivo pôsobí na duševné zdravie, možno ju užívať proti nepokoju, úzkosti, stresu a hyperaktivite, ale môže pomôcť aj pri liečbe porúch spánku. Pre svoj účinok na nervový systém ho možno použiť aj proti neurologickým ochoreniam ako je epilepsia či Alzheimerova choroba. Je vhodná na posilnenie imunity, pomáha pri liečbe a prevencii vírusových a plesňových infekcií a vďaka svojmu antioxidačnému účinku chráni pred oxidačným stresom a rakovinou. Aj keď nepriamo pomáha prekonávať nadváhu, dokáže znížiť túžbu po sacharidoch a zároveň zvýšiť fyzickú výkonnosť, čo môže byť veľkou pomocou pri tréningu a cvičení.

Použitá literatúra

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19729316/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3541197/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6208354/
https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fphar.2018.01415/full

Rhodiola rosea L. Improves Learning and Memory Function: Preclinical Evidence and Possible Mechanisms

Tongde Hospital of Zhejiang province, Hangzhou, China

Department of Neurology, The Second Affiliated Hospital and Yuying Children’s Hospital of Wenzhou Medical University, Wenzhou, China

School of Chinese Medicine, Hong Kong Baptist University, Hong Kong, China

Department of Neurology, Affiliated Hospital of Southwest Medical University, Luzhou, China

Effects of a Rhodiola rosea extract on mental resource allocation and attention: An event‐related potential dual task study

Tina Koop , Angelika Dienel , Marcus HeldmannThomas F. Münte

First published: 27 June 2020

Effects of Rhodiola rosea supplementation on mental performance, physical capacity and biomarkers of oxidative stress in healthy men

Author links open overlay panel Ewa Jówko Jerzy Sadowski Barbara Długołęcka, Dariusz Gierczuk Benedykt Opaszowsk, Igor Cieśliński

Department of Physiology and Biochemistry, Faculty of Physical Education and Sports in Biala Podlaska, University of Physical Education Józef Piłsudski in Warsaw, Biala Podlaska 21-500, Poland

Faculty of Physical Education and Sports in Biala Podlaska, Józef Piłsudski University of Physical Education in Warsaw, Biala Podlaska 21-500, Poland

Department of Endocrinology, Warsaw Sports Institute, Warsaw 01-982, Poland

The rhodiola revolution – Transform your health with the herbal breakthrough of the 21st century . Richard P. Brown, Patricia L. Gerbarg (2004, Ed. Rodale).

A randomized trial of two different doses of a SHR-5 rhodiola rosea extract versus placebo and control of capacity for mental work. Shevtsov V.A. et al. Phytomedicine, 2003, 10, 95-105.

Názov:
Rozchodnica ružová (Rhodiola rosea)

Latinský názov:
Rhodiola rosea

Obsah

Súvisiace produkty

  • Hepadone Protect je liečivá čajová zmes obsahujúca 100% prírodné liečivé bylinky na pečeň, ktoré ju chránia. Jeho zložky majú protizápalové, upokojujúce účinky a čistia krv. 9 druhov starostlivo vybraných rastlinných účinných látok navzájom posilňujúc svoje účinky priaznivo vplýva na pečeň a poskytuje ochranu.

    Hepadone Protect

     13.90

    Hepadone Protect je liečivá čajová zmes obsahujúca 100% prírodné liečivé bylinky na pečeň, ktoré ju chránia. Jeho zložky majú protizápalové, upokojujúce účinky a čistia krv. 9 druhov starostlivo vybraných rastlinných účinných látok navzájom posilňujúc svoje účinky priaznivo vplýva na pečeň a poskytuje ochranu.