Semienka koriandra (Coriandrum sativum)

Koriander (Coriandrum sativum) je v kuchyni veľmi obľúbeným korením, ktoré prepožičiava jedlu jemne pikantnú chuť. Jeho semená a čerstvé listy používa veľa ľudí na dochucovanie pokrmov.  Mexická a latinskoamerická kuchyňa obľubuje toto korenie, preto sú mexické jedlá často pikantné.

Liečivé účinky

Koriander disponuje vysokým obsahom sacharidov a bielkovín, ďalej vitamínov C a K, provitamínom A, betakaroténom (prekurzor vitamínu A), kyselinou listovou, draslíkom, mangánom, cholínom a luteínom.

Korenie má vďaka svojmu výnimočnému obsahu antioxidantov množstvo blahodarných účinkov. Podľa výskumov môže byť účinný proti rakovine prostaty, prsníka a pľúc, pretože znižuje rast a šírenie rakovinových buniek a chráni zdravé bunky pred oxidačným stresom, ktorý môže prispieť k rozvoju nádorov.

Koriander má tiež protizápalové a bolesť tlmiace vlastnosti a odporúča sa najmä ako doplnková liečba artritídy. Môže byť  užitočný aj pri liečbe migrény a menštruačných bolestí, ako aj fistúl a zápalu spojiviek.

Bylina má antibakteriálne a protiplesňové účinky, preto je vhodná aj na konzervovanie potravín. Esenciálny olej z koriandra dokáže účinne bojovať proti nákaze candidou. 

Vďaka vysokému obsahu železa môže koriander pomôcť v boji proti anémii a chrániť pokožku pred poškodením spôsobeným UV žiarením.

Jeho konzumácia môže pomôcť udržať kardiovaskulárne zdravie, znížiť zlý cholesterol a zlepšiť trávenie, čo môže pomôcť v boji proti zápche a dyspepsii.

Koriander dokáže stimulovať sekréciu inzulínu a znižovať hladinu cukru v krvi, vďaka čomu je užitočný pre diabetikov. Okrem toho priaznivo pôsobí na fungovanie nervového systému a zlepšuje pamäť, čo môže byť užitočné pri liečbe Alzheimerovej choroby.

Je dôležité poznamenať, že konzumácia koriandra je vo všeobecnosti bezpečná, ale môžu sa vyskytnúť alergické reakcie a kožné vyrážky, preto sa odporúča konzultovať s lekárom.

Čo hovorí veda?

Brazílska štúdia skúmala účinnosť koriandra proti orálnej kandidóze, plesňovej infekcii. Esenciálny olej z koriandra zabránil priľnutiu plesne v ústach a inhiboval jej proteolytickú aktivitu. Ďalšia štúdia skúmala jeho vplyv na migrény. Iránski vedci dávali pacientom s migrénou sirup z ovocia koriandra, ktorý výrazne skrátil trvanie a závažnosť migrény.

Použitie

Koriander pomáha znižovať LDL cholesterol a cukor v krvi a zároveň pomáha pri tvorbe krvi. Vďaka tomu je dobrou voľbou na prekonanie kardiovaskulárnych problémov. Prináša úľavu pri menštruačných ťažkostiach.

Pôsobí antibakteriálne, osviežuje dych. Je vhodný aj na konzerváciu potravín a pomáha v boji proti plesniam.

Pomáha tiež proti zápalom spojiviek a fistulám a kandidóze, ktoré sa vyvíjajú v ústach. Priaznivo pôsobí na pečeň, pomáha pri pomalom vyprázdňovaní, zlepšuje pamäť a iné ťažkosti nervového systému, napr. Môže byť účinný aj proti Alzheimerovej chorobe.

Použitá literatúra

https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0099086

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4752800/

https://www.medlife.com/blog/19-health-benefits-coriander-leaves-seeds-oil/

https://www.researchgate.net/publication/303776980_Coriander_Overview_of_Potential_Health_Benefits

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4152784/

https://www.mccormickscienceinstitute.com/our-research/scientific-overviews/msi-funded-paper-potential-health-benefits-of-coriander

https://openaccesspub.org/japb/article/958

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2221169115000647

Názov:
Semienka koriandra (Coriandrum sativum)

Latinský názov:
Coriandrum sativum

Obsah

Súvisiace produkty

  • Hepadone Protect je liečivá čajová zmes obsahujúca 100% prírodné liečivé bylinky na pečeň, ktoré ju chránia. Jeho zložky majú protizápalové, upokojujúce účinky a čistia krv. 9 druhov starostlivo vybraných rastlinných účinných látok navzájom posilňujúc svoje účinky priaznivo vplýva na pečeň a poskytuje ochranu.

    Hepadone Protect

     13.90

    Hepadone Protect je liečivá čajová zmes obsahujúca 100% prírodné liečivé bylinky na pečeň, ktoré ju chránia. Jeho zložky majú protizápalové, upokojujúce účinky a čistia krv. 9 druhov starostlivo vybraných rastlinných účinných látok navzájom posilňujúc svoje účinky priaznivo vplýva na pečeň a poskytuje ochranu.