Vitamín E

Vitamín E je antioxidant rozpustný v tukoch, ktorý hrá kľúčovú úlohu pri udržiavaní zdravia ľudského tela. Vitamín je mimoriadne dôležitý pri ochrane buniek a posilňovaní imunity.

Vitamín E zahŕňa skupinu zlúčenín rozpustných v tukoch, z ktorých najaktívnejšie a najdôležitejšie sú tokoferol a tokotrienol. Jeho úloha spočíva v jeho antioxidačných vlastnostiach: chráni bunky pred poškodením spôsobeným oxidačným stresom.

Jeho úlohy

Vitamín E hrá v tele mnoho dôležitých úloh. Tento vitamín chráni bunkové membrány pred oxidačným poškodením, čím prispieva k zachovaniu zdravia buniek.

Posilňuje imunitný systém, ktorý poskytuje ochranu pred chorobami a infekciami. Vitamín E pôsobí protizápalovo a môže pomôcť znížiť riziko vzniku chronického zápalu.

Čo hovorí veda?

Vitamín E môže tiež pomôcť pri liečbe dysmenorey. Počas dysmenorey je menštruácia spojená s oveľa silnejšími bolesťami, než sa dá povedať, že sú normálne. Skupina iránskych vedcov testovala kombináciu vitamínov E a C na ženách s endometriózou. 60 žien vo veku od 15 do 45 rokov, ktoré sa zúčastnili experimentu, dostávalo 1000 mg vitamínu C a 800 jednotiek vitamínu E denne a niektoré z nich dostávali placebo. V prípade skupiny, ktorá dostávala vitamíny, po 8 týždňoch liečby dysmenorea a s ňou spojená bolesť výrazne klesla, zatiaľ čo v prípade skupiny užívajúcej placebo nedošlo k žiadnej zmene. Na základe toho môže vitamín E do istej miery zlepšiť nepríjemné symptómy spojené s menštruáciou a dysmenoreou.

Použitie

Kardiovaskulárne zdravie: Vitamín E môže chrániť pred srdcovými chorobami tým, že pomáha predchádzať oxidačnému poškodeniu a zápalom v stenách krvných ciev.

Prevencia rakoviny: Niektoré výskumy naznačujú, že antioxidačné vlastnosti vitamínu E môžu pomôcť znížiť riziko vzniku rakoviny.

Zdravie pokožky: pôsobí hydratačne a pomáha udržiavať zdravie a pružnosť pokožky.

Ochorenia oka: môže byť dôležitý pre udržanie zdravia očí a môže pomôcť predchádzať niektorým ochoreniam oka, ako je makulárna degenerácia.

Nedostatok vitamínu E môže spôsobiť vážne zdravotné problémy. Nedostatok vitamínu E môže viesť k zníženiu ochrany buniek, čo môže mať za následok oslabenie imunitného systému. Jeho nedostatok môže prispieť k poškodeniu stien ciev a zvýšeniu rozvoja kardiovaskulárnych ochorení.  Nedostatok vitamínu E môže viesť k zlému zdraviu pokožky a suchej pokožke.

Vitamín E sa nachádza v mnohých potravinách, najmä v rastlinných olejoch, orechoch, semenách a zelenej listovej zelenine. Odporúčaný denný príjem závisí od veku a pohlavia a zvyčajne sa pohybuje okolo 15-20 mg.

Vitamín E hrá kľúčovú úlohu pri udržiavaní zdravia. Jeho antioxidačné vlastnosti chránia bunky pred poškodením spôsobeným oxidačným stresom. Vitamín E hrá úlohu v kardiovaskulárnom zdraví, podporuje imunitný systém a udržiava zdravú pokožku. Nedostatok vitamínu E môže spôsobiť vážne problémy vrátane oslabenia imunitného systému a zvýšeného rizika kardiovaskulárnych ochorení. Zdravá strava bohatá na vitamín E je dôležitá pre dobré zdravie a prevenciu chorôb.

Referencie

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34122682/

https://www.mdpi.com/1422-0067/17/11/1785

https://aacrjournals.org/cancerpreventionresearch/article/5/5/701/32021/Does-Vitamin-E-Prevent-or-Promote-Cancer-Vitamin-E

Názov:
Vitamín E

Latinský názov:
Vitamín E

Obsah

Súvisiace produkty

  • Detox Vital je antioxidačný prípravok bohatý na vitamíny a minerálne látky. V záujme správneho fungovania imunitného systému a očistenia organizmu od ťažkých kovov obsahuje veľké množstvo základných, esenciálnych živín, aminokyselín, enzýmov a rastlinných zložiek.

    Detox Vital

     23.06

    Detox Vital je antioxidačný prípravok bohatý na vitamíny a minerálne látky. V záujme správneho fungovania imunitného systému a očistenia organizmu od ťažkých kovov obsahuje veľké množstvo základných, esenciálnych živín, aminokyselín, enzýmov a rastlinných zložiek.