Betakarotén

Betakarotén je zlúčenina nachádzajúca sa v mnohých rastlinách a patrí do rodiny karotenoidov. Táto zlúčenina hrá dôležitú úlohu pri ochrane ľudského zdravia, pretože vďaka svojim antioxidačným vlastnostiam a aktivite provitamínu A poskytuje mnoho zdravotných výhod. Betakarotén je jedným z najznámejších karotenoidov a pochádza z oranžovej a žltej potravy rastlinného pôvodu.

Jeho liečivé účinky

Betakarotén slúži ako prekurzor retinolu, aktívnej formy vitamínu A. Vitamín A je životne dôležitý pre dobrý zrak, zdravie pokožky, posilnenie imunity a rast buniek. Keď sa betakarotén v ľudskom tele rozloží, premení sa na vitamín A. Má však aj antioxidačné vlastnosti, ktoré pomáhajú chrániť bunky pred škodlivými voľnými radikálmi, čím prispievajú k zdraviu buniek a spomaľujú proces starnutia.

Zrak a zdravie očí: Betakarotén je nevyhnutný pre dobré videnie a zdravie očí. Nedostatok vitamínu A môže spôsobiť problémy so zrakom a dokonca aj slepotu. Betakarotén prispieva k tvorbe retinolu, ktorý je esenciálny pre ostré videnie a správne fungovanie očných buniek.

Posilnenie imunitného systému: Betakarotén ako antioxidant podporuje správne fungovanie imunitného systému. Imunitný systém je dôležitý pri ochrane pred chorobami a udržiavaní zdravia tela.

Prevencia rakoviny: Výskumy naznačujú, že betakarotén vďaka antioxidačným vlastnostiam môže pomôcť znížiť riziko určitých typov rakoviny, ako je rakovina pľúc a rakovina hrubého čreva.

Zdravie pokožky: Betakarotén môže prispievať k hydratácii a elasticite pokožky a pomáha chrániť pred poškodením slnkom.

Čo hovorí veda?

Čínski vedci liečili potkany s umelo implantovanými nádormi betakaroténom. Potkany boli náhodne rozdelené do štyroch skupín, z ktorých tri skupiny dostávali 20 mg/kg, 40 mg/kg a 60 mg/kg betakaroténu. Po 30 dňoch sa laboratórne výsledky u myší, ktoré dostávali liečbu betakaroténom, zlepšili, z čoho vedci dospeli k záveru, že betakarotén môže brzdiť rast nádoru.

Použitie

Nedostatok betakaroténu môže viesť k nedostatku vitamínu A, čo môže spôsobiť množstvo zdravotných problémov. Patria sem poruchy zraku, problémy s očami, oslabený imunitný systém a kožné problémy. Nedostatok betakaroténu vás navyše môže predisponovať k infekciám a zápalom, ako aj k poškodeniu buniek v dôsledku nedostatočnej ochrany pred voľnými radikálmi.

Mnohé prírodné potraviny obsahujú značné množstvo betakaroténu. Patrí sem žltá a oranžová zelenina (mrkva, tekvica, sladké zemiaky), zelená listová zelenina (špenát, brokolica, kel) a oranžové ovocie (mango, melón). Farba potravín naznačuje prítomnosť betakaroténu a ich pravidelná konzumácia môže prispieť k udržaniu zdravých hladín betakaroténu v tele.

Betakarotén je prírodným zdrojom antioxidantov a vitamínu A s mnohými zdravotnými benefitmi. Jeho úloha pri dobrom videní, posilňovaní imunitného systému, zdraví pokožky a prevencii rakoviny je vynikajúca. Nedostatok betakaroténu môže spôsobiť vážne problémy, preto je dôležité jesť dostatočné množstvo potravín, ktoré túto cennú zlúčeninu obsahujú. Zdravá strava a pestrý výber potravín môže pomôcť zabezpečiť, že naše telo dostane potrebné množstvo betakaroténu na udržanie dobrého zdravia.

Referencie

https://www.mdpi.com/1420-3049/17/7/8595

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9150880/

https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/nejm199009203231204

Názov:
Betakarotén

Latinský názov:
Beta karotén

Obsah

Súvisiace produkty

  • Zľava

    Detox Vital je antioxidačný prípravok bohatý na vitamíny a minerálne látky. V záujme správneho fungovania imunitného systému a očistenia organizmu od ťažkých kovov obsahuje veľké množstvo základných, esenciálnych živín, aminokyselín, enzýmov a rastlinných zložiek.

    Detox Vital

     23.06 Original price was: € 23.06. 18.91Current price is: € 18.91. -18%

    Detox Vital je antioxidačný prípravok bohatý na vitamíny a minerálne látky. V záujme správneho fungovania imunitného systému a očistenia organizmu od ťažkých kovov obsahuje veľké množstvo základných, esenciálnych živín, aminokyselín, enzýmov a rastlinných zložiek.