Fenikel (Foeniculum vulgare)

Fenikel (Foeniculum vulgare) bol vo veľkej časti Európy dlho považovaný za exotickú rastlinu. Rimania jedli semienka feniklu pred stravovaním, aby zabránili tráviacim ťažkostiam. V stredoveku bola uctievaná ako posvätná rastlina, používala sa na liečbu očných chorôb, bolesti zubov a rôznych tráviacich problémov, ako je kolika.

Dnes sa pridáva najmä do šalátov a príloh, ale vyrába sa z nej aj čaj a likér. Obsahuje účinnú látku anetol, ktorej vďačí za svoju silnú, charakteristickú, sladkú a zároveň mierne štipľavú chuť. Najčastejšie sa konzumuje jej svetlozelená alebo biela hľuza, ale jedlé sú aj jej kvety, semená a listy. Je zdravé, či už sa konzumuje surové, varené, vyprážané alebo ako čaj.

Jeho liečivé účinky

Obsahuje veľké množstvo vitamínu C a vitamínov skupiny B, vlákninu, draslík, molybdén a mangán. Prakticky je bez tuku, cukru a cholesterolu.

Zlepšuje trávenie, zmierňuje bolesti brucha, zabraňuje nadmernej tvorbe plynov v dôsledku fermentačných procesov a znižuje príznaky koliky a syndrómu dráždivého čreva (IBS).

Vďaka obsahu anetolu pomáha odstraňovať zápaly, je účinný najmä proti kolitíde. Iniciuje programovanú bunkovú smrť v nádorových bunkách, čím prispieva k prevencii rakoviny. Čistí krv, chráni pečeň, jej vláknina odstraňuje škodlivé usadeniny z hrubého čreva vrátane toxínov, podieľa sa teda aj na detoxikácii organizmu. Reguluje metabolizmus a vyprázdňovanie, tlmí pocit hladu, preto ho možno použiť aj pri redukčných diétach.

Pôsobí mierne močopudne, znižuje vysoký krvný tlak a upravuje hladinu cholesterolu. Vďaka týmto posledným vlastnostiam a významnému obsahu draslíka môže fenikel zohrávať úlohu pri prevencii a liečbe kardiovaskulárnych ochorení (mŕtvica, srdcový infarkt). Má tiež antibakteriálne a protiplesňové účinky, jeho odvar zmierňuje kašeľ, čistí dýchacie cesty, tíši chrapot a bolesť hrdla, ako aj príznaky astmy.

Zvyšuje produkciu mlieka a vďaka obsahu fytoestrogénov a analgetickému účinku uvoľňuje menštruačné kŕče a nepríjemné príznaky klimaxu. 

Fenikel obsahuje vitamín A, ktorý je účinný proti očným chorobám, reguluje funkciu sietnice a udržuje pokožku mladú. Jeho vitamíny skupiny B podporujú nervový systém a zlepšujú prekrvenie. Je silným antioxidantom, obsiahnutý vitamín C a flavonoidy – kverticín, rutín – posilňujú imunitný systém a kapiláry, chránia pred vznikom rakoviny a zabraňujú predčasnému starnutiu pokožky.

Čo hovorí veda?

Vedci z Shiraz University of Medical Sciences skúmali možnosti zmiernenia dysmenorey, bolestivej menštruácie sprevádzanej silnými kŕčmi. Tridsiatim ženám vo veku od 15 do 24 rokov so stredne závažnými menštruačnými poruchami neboli počas prvého menštruačného cyklu podané žiadne lieky. V druhom prípade boli sťažnosti liečené kyselinou mefenamovou a v treťom dvojpercentným extraktom z feniklu. Zmena bolesti bola meraná na desaťbodovej škále. Ich štúdia publikovaná v International Journal of Gynecology & Obstetrics ukazuje, že symptómy dysmenorey možno účinne znížiť užívaním feniklu.

Použitie

Jeho odvar zmierňuje kašeľ, čistí dýchacie cesty, tíši chrapot a bolesť hrdla, ako aj príznaky astmy.

Pôsobí mierne močopudne, znižuje vysoký krvný tlak a upravuje hladinu cholesterolu. Pre svoj významný obsah draslíka môže fenikel zohrávať úlohu v prevencii a liečbe kardiovaskulárnych ochorení (mŕtvica, srdcový infarkt).

Zlepšuje trávenie, zmierňuje bolesti brucha, znižuje tvorbu plynov a príznaky koliky a syndrómu dráždivého čreva (IBS).

Vďaka obsahu anetolu pomáha odstraňovať zápaly, je účinný najmä proti kolitíde.

Hrá úlohu v prevencii rakoviny, keďže v nádorových bunkách spúšťa programovanú bunkovú smrť. Pôsobí na čistenie pečene a krvi, jeho vlákna odstraňujú škodlivé usadeniny z hrubého čreva, takže sa podieľa aj na detoxikácii organizmu.

Upravuje metabolizmus a vyprázdňovanie, tlmí pocit hladu, preto ho možno užívať aj pri redukčných diétach.

Zvyšuje produkciu mlieka a vďaka obsahu fytoestrogénov a tlmiacemu účinku uvoľňuje menštruačné kŕče a klimatické ťažkosti.

Literatúra

https://synapse.koreamed.org/articles/1130368

https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/10408398.2023.2176817

https://www.scielo.br/j/rca/a/qNTqypjwTDgJNKBsrPxWMPt/abstract/?lang=en

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1744388121000591

Ruberto G, Baratta MT, Deans SG, Dorman HJ. Antioxidant and antimicrobial activity of Foeniculum vulgare and Crithmum maritimum essential oils. Planta Med 2000 Dec;66(8):687-93.

Stahl E. Essential oil from fennel plants-studies on the composition. Deutsche Apotheker Zeitung. 1982;122:2324–26.

Ilic S, Duric P, Grego E. Salmonella Senftenberg infections and fennel seed tea. Serbia Emerg Infect Dis 2010;16(5):893-895.

Ostad SN, Soodi M, Shariffzadeh M, et al. The effect of fennel essential oil on uterine contraction as a model for dysmenorrhea, pharmacology and toxicology study. J Ethnopharmacol 2001 Aug;76(3):299-304.

Namavar JB, Tartifizadeh A, Khabnadideh S. Comparison of fennel and mefenamic acid for the treatment of primary dysmenorrhea. Int J Gynaecol Obstet 2003;80(2):153-157.

Modaress Nejad V, Asadipour, M. Comparison of the effectiveness of fennel and mefenamic acid on pain intensity in dysmenorrhoea. East Mediterr Health J 2006;12(3-4):423-427.

Javidnia K, Dastgheib L, Mohammadisamani S, Nasiri A. Antihisutism activity of fennel (fruits of Foeniculum vulgare) extract. A double-blind placebo controlled study. Phytomedicine. 2003;10:455–8.

Chainy GB, Manna SK, Chaturvedi MM, Aggarwal BB. Anethole blocks both early and late cellular responses transduced by tumor necrosis factor: effect on NF-kappaB, AP-1, JNK, MAPKK and apoptosis. Oncogene 2000 Jun 8;19(25):2943-50.

 

Názov:
Fenikel (Foeniculum vulgare)

Latinský názov:
Foeniculum vulgare

Obsah

Súvisiace produkty

 • CleanInside je doplnok výživy obsahujúci 13 starostlivo vyberaných rastlinných vláknin. Je pripravený použitím výlučne prírodných zložiek. Konzumáciou 8 gramov denne poskytuje organizmu také množstvo pestrej potravinovej vlákniny, ktoré je potrebné pre zdravie tráviaceho systému.

  Vláknina CleanInside

   32.50

  CleanInside je doplnok výživy obsahujúci 13 starostlivo vyberaných rastlinných vláknin. Je pripravený použitím výlučne prírodných zložiek. Konzumáciou 8 gramov denne poskytuje organizmu také množstvo pestrej potravinovej vlákniny, ktoré je potrebné pre zdravie tráviaceho systému.

 • Swiss Fiber Daily je doplnok výživy na podporu trávenia s vysokým obsahom vlákniny, ktorý obsahuje aj extrakty liečivých rastlín disponujúce protizápalovými a analgetickými účinkami. Rastlinné zložky, ktoré prípravok obsahuje, probiotické kultúry, proteolytický enzým, polysacharidy a oligosacharidy podporujú odolnosť imunitného systému a ochranu proti patogénom.

  Swiss Fiber Daily

   23.10

  Swiss Fiber Daily je doplnok výživy na podporu trávenia s vysokým obsahom vlákniny, ktorý obsahuje aj extrakty liečivých rastlín disponujúce protizápalovými a analgetickými účinkami. Rastlinné zložky, ktoré prípravok obsahuje, probiotické kultúry, proteolytický enzým, polysacharidy a oligosacharidy podporujú odolnosť imunitného systému a ochranu proti patogénom.

 • Parasic Junior určený pre deti je 100% prírodný prípravok z byliniek. Obsahuje extrakty starostlivo vyberaných rastlinných účinných látok, ako je slamiha piesočná, sladké drievko, bazalka posvätná a pestrec mariánsky, ktoré môžu pomáhať pri odstraňovaní škodlivých parazitov z organizmu.

  Parasic Junior

   20.90

  Parasic Junior určený pre deti je 100% prírodný prípravok z byliniek. Obsahuje extrakty starostlivo vyberaných rastlinných účinných látok, ako je slamiha piesočná, sladké drievko, bazalka posvätná a pestrec mariánsky, ktoré môžu pomáhať pri odstraňovaní škodlivých parazitov z organizmu.

 • NaturalSwiss DigestFX® je starostlivo vyberaný doplnok výživy s obsahom prírodných enzýmov. Obsahuje 7 enzýmov pre okamžitý účinok pri problémoch s trávením a nafukovaním: papaín a bromelaín štiepia bielkoviny, lipáza štiepi tuky, celuláza štiepi rastlinné vlákna a laktáza štiepi laktózu. Uľahčuje trávenie pri laktózovej intolerancii.
  Jeho účinné látky napomáhajú tráveniu, ako aj rozkladu prijatých živín. Rastlinné zložky, ktoré prípravok obsahuje, podporujú metabolické procesy a zmierňujú prípadné tráviace ťažkosti. Vhodné aj pre vegánov.

  NaturalSwiss DigestFX®

   23.06

  NaturalSwiss DigestFX® je starostlivo vyberaný doplnok výživy s obsahom prírodných enzýmov. Obsahuje 7 enzýmov pre okamžitý účinok pri problémoch s trávením a nafukovaním: papaín a bromelaín štiepia bielkoviny, lipáza štiepi tuky, celuláza štiepi rastlinné vlákna a laktáza štiepi laktózu. Uľahčuje trávenie pri laktózovej intolerancii.
  Jeho účinné látky napomáhajú tráveniu, ako aj rozkladu prijatých živín. Rastlinné zložky, ktoré prípravok obsahuje, podporujú metabolické procesy a zmierňujú prípadné tráviace ťažkosti. Vhodné aj pre vegánov.

 • Parasic je antiparazitárny prípravok obsahujúci rastlinné účinné látky. Medzi prírodné zložky tohto produktu patrí extrakt z cesnaku, tekvicových semienok a extrakt zo slamihy piesočnej. Rastlinné účinné látky, ako sú bazalka posvätná (tulsi) a extrakt z omanu pravého pomáhajú pri odstránení nepríjemných cudzopasníkov z organizmu.

  Parasic

   20.90

  Parasic je antiparazitárny prípravok obsahujúci rastlinné účinné látky. Medzi prírodné zložky tohto produktu patrí extrakt z cesnaku, tekvicových semienok a extrakt zo slamihy piesočnej. Rastlinné účinné látky, ako sú bazalka posvätná (tulsi) a extrakt z omanu pravého pomáhajú pri odstránení nepríjemných cudzopasníkov z organizmu.

 • ToXiClean je 100% prírodný doplnok výživy s obsahom starostlivo vyberaných rastlinných účinných látok. Jeho zložky pomáhajú odstraňovať z organizmu najbežnejšie toxické ťažké kovy. Tým odľahčuje nielen pečeň, ale má priaznivé účinky aj na ostatné orgány.

  ToXiClean

   23.10

  ToXiClean je 100% prírodný doplnok výživy s obsahom starostlivo vyberaných rastlinných účinných látok. Jeho zložky pomáhajú odstraňovať z organizmu najbežnejšie toxické ťažké kovy. Tým odľahčuje nielen pečeň, ale má priaznivé účinky aj na ostatné orgány.