Sladké drievko (Glycirrhiza glabra)

Sladké drievko (Glycirrhiza glabra) je rastlina pochádzajúca zo západnej Ázie, južnej Európy a severnej Afriky, patriaca do čeľade masliakovitých. Jeho chuť – ako už z názvu vyplýva – je sladká, preto sa často používa ako dochucovadlo, napríklad v hnedom cukre. Za svoju chuť vďačí látke zvanej glycyrrhizín, ktorá je oveľa sladšia ako cukor. Čo sa týka použitia, sladké drievko nájdeme ako prísadu a dochucovadlo pív a iných nápojov, ako aj súčasť tabakových výrobkov.

Jeho liečivé účinky

Skutočnou hodnotou sladkého drievka však sú jeho liečivé účinky. Tie má na svedomí väčšinou práve spomínaný glycyrrhizín. Aj starí Gréci a iné súčasné civilizácie poznali a používali sladké drievko na liečbu rôznych chorôb.

Spomedzi chorôb sa najviac používal pri dýchacích ťažkostiach, kašli a bolestiach hrdla, pre svoje protizápalové účinky. V dávnych dobách sa používal na liečbu ťažkostí pečene, obličiek, pľúc a tráviaceho ústrojenstva, na ktoré je užitočný aj dnes. Zmierňuje príznaky tráviacich problémov ako reflux a pálenie záhy, ale pomáha aj proti žalúdočným vredom. Môže byť užitočný aj pri liečbe kožných problémov, keďže svojim antibakteriálnym účinkom dokáže urýchliť hojenie pokožky. Je vhodný na liečbu aj akné a ekzému.

Jeho veľkou výhodou je, že je výborným, prírodným antidepresívom, ktoré v tele reguluje hladinu kortizolu, čo je stresový hormón. A tým, že odbúrava stres, robí obrovskú službu pre telo ako celok, aj keď to na prvý pohľad nie je také zrejmé. Znižuje tiež hladinu cholesterolu, čím poskytuje dodatočnú ochranu kardiovaskulárnemu systému.

Má inhibičný účinok aj na rast rakovinových buniek a podľa niektorých výskumov je účinný v boji proti rakovine prostaty, kože a prsníka.

Užitočný je aj pri detoxikácii, keďže pomáha čistiť črevný systém od nahromadených toxínov. Sladké drievko navyše poskytuje ochranu aj pred zubným kazom, aftami a zápalom ďasien, pretože zabíja baktérie škodlivé pre zuby.

Čo hovorí veda?

Škótski vedci zistili, že jedným zo spôsobov, ako sladké drievko zabraňuje zubnému kazu, je jeho účinok na baktérie Streptococcus mutans. Normálne táto baktéria vytvára okolo seba ochrannú vrstvu a ničí zub v tejto vrstve. Sladké drievko naopak bráni vytvoreniu tejto ochrannej vrstvy, takže pri absencii ochrany zahynú aj baktérie.

Použitie

Sladké drievko sa najčastejšie používa pri ochoreniach dýchacích ciest, bolestiach hrdla, prechladnutí, astme a kašli. Okrem nich pomáha aj pri liečbe kožných problémov, ekzémov a akné, keďže pôsobí antibakteriálne. Vďaka tomu chráni okrem pokožky aj zdravie zubov a ďasien, čím bráni znehodnocovaniu chrupu. Pomáha proti bakteriálnym a vírusovým infekciám, ale aj proti mykóze nôh a lupinám. Keďže reguluje hladinu kortizolu, je tiež mimoriadne užitočnou bylinkou na zníženie stresu. Okrem toho pomáha detoxikovať telo a zmierňuje niektoré ťažkosti tráviaceho systému, ako sú žalúdočné vredy alebo pálenie záhy.

Príprava čaju zo sladkého drievka:
Necháme zohriať cca. 3 dl vody, potom pridáme nakrájané sladké drievko. Vhodným množstvom je celý alebo aj jeden a pol koreňa. Chvíľu povarte, potom vyberte plátky sladkého drievka. Môže sa konzumovať vlažný alebo studený, podľa chuti. Čaj sa oplatí ochutiť  medom. Stojí za to mať na pamäti, že má mierne laxatívny účinok, ale tiež podporuje zadržiavanie vody. Odporúčané množstvo sú 3 šálky denne.

Dôležité! V tehotenstve sa jej konzumácii treba vyhýbať a priveľa by jej nemali piť ani ľudia trpiaci vysokým krvným tlakom.

Literatúra

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32226725/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24104352/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7125382/

https://pubs.rsc.org/en/content/articlepdf/2015/cc/c5cc01816a

https://www.cell.com/heliyon/pdf/S2405-8440(21)01343-8.pdf

Názov:
Sladké drievko (Glycirrhiza glabra)

Latinský názov:
Glycirrhiza glabra

Obsah

Súvisiace produkty

 • CleanInside je doplnok výživy obsahujúci 13 starostlivo vyberaných rastlinných vláknin. Je pripravený použitím výlučne prírodných zložiek. Konzumáciou 8 gramov denne poskytuje organizmu také množstvo pestrej potravinovej vlákniny, ktoré je potrebné pre zdravie tráviaceho systému.

  Vláknina CleanInside

   32.50

  CleanInside je doplnok výživy obsahujúci 13 starostlivo vyberaných rastlinných vláknin. Je pripravený použitím výlučne prírodných zložiek. Konzumáciou 8 gramov denne poskytuje organizmu také množstvo pestrej potravinovej vlákniny, ktoré je potrebné pre zdravie tráviaceho systému.

 • Hepadone Protect je liečivá čajová zmes obsahujúca 100% prírodné liečivé bylinky na pečeň, ktoré ju chránia. Jeho zložky majú protizápalové, upokojujúce účinky a čistia krv. 9 druhov starostlivo vybraných rastlinných účinných látok navzájom posilňujúc svoje účinky priaznivo vplýva na pečeň a poskytuje ochranu.

  Hepadone Protect

   13.90

  Hepadone Protect je liečivá čajová zmes obsahujúca 100% prírodné liečivé bylinky na pečeň, ktoré ju chránia. Jeho zložky majú protizápalové, upokojujúce účinky a čistia krv. 9 druhov starostlivo vybraných rastlinných účinných látok navzájom posilňujúc svoje účinky priaznivo vplýva na pečeň a poskytuje ochranu.

 • Parasic Junior určený pre deti je 100% prírodný prípravok z byliniek. Obsahuje extrakty starostlivo vyberaných rastlinných účinných látok, ako je slamiha piesočná, sladké drievko, bazalka posvätná a pestrec mariánsky, ktoré môžu pomáhať pri odstraňovaní škodlivých parazitov z organizmu.

  Parasic Junior

   20.90

  Parasic Junior určený pre deti je 100% prírodný prípravok z byliniek. Obsahuje extrakty starostlivo vyberaných rastlinných účinných látok, ako je slamiha piesočná, sladké drievko, bazalka posvätná a pestrec mariánsky, ktoré môžu pomáhať pri odstraňovaní škodlivých parazitov z organizmu.