Slamiha piesočná (Helichrysum arenarium)

Slamiha piesočná (Helichrysum arenarium) je bylina patriaca do čeľade Asteraceae, ktorá pochádza z Európy, Strednej Ázie a Číny. Tradičná medicína ho používa na stimuláciu žlče, detoxikáciu a ochranu pečene. Názov dostal z dvoch gréckych slov: „helios“ znamená „Slnko“ a chrysos znamená „zlato“, čo sa týka žltých kvetov rastliny. Okrem liečebných účelov sa jej voňavé kvety využívajú aj na dochucovanie jedál a tabakových výrobkov.

Jej liečivé účinky

Hlavnými účinnými zložkami Slamihy piesočnej sú fenolové kyseliny, flavonoidy, kumaríny a pyróny, z ktorých sú dôležité najmä flavonoidy, z ktorých je dominantný naringenín.

Naringenín pomáha predchádzať šíreniu melanómu, teda rakoviny kože, môže do istej miery brzdiť šírenie vírusu Ebola a zmierňuje priebeh Parkinsonovej choroby. Chráni bunky pred oxidačným stresom a je pravdepodobne účinný aj proti Salmonelle, prinajmenšom extrakt z hrachu holubieho (Cajanus cajan) – ktorý obsahuje aj naringenín – sa ukázal ako účinný v prevencii šírenia salmonely.

Ostatné flavonoidy nachádzajúce sa v rastline, napr. a luteolín, kempferol, astragalín a narirutín chránia elasticitu cievnych stien, čo má veľmi dobrý vplyv na zdravie kardiovaskulárneho systému a krvného obehu.

V ňom obsiahnutý apigenín pôsobí spazmolyticky, čo je obzvlášť dobré na žlčník. Pomáha pri liečbe zápalov žlčníka, zmierňuje artritídu, reumatické ťažkosti a dnu. Zvyšuje vylučovanie tráviacich štiav vrátane žlče, čím zefektívňuje trávenie.

Okrem protizápalových účinkov je Slamiha piesočná aj vysoko antibakteriálna, vďaka čomu sa používa aj ako prísada do kozmetických produktov, pretože podporuje hojenie kožných poranení. Isosalipurposid v ňom obsiahnutý chráni pečeň, čo v spojení s diuretickým účinkom rastliny pôsobí detoxikačne. Tým, že chráni pečeň, nepriamo pomáha aj v boji proti psoriáze, keďže výskyt psoriázy súvisí so zdravím pečene. Jeho baktericídne účinky – vďaka ktorým ničí baktérie ako Staphylococcus aureus či E. coli – sa dostavujú už v minimálnom množstve.

Čo hovorí veda?

Počas štúdie o antioxidačných účinkoch Slamihy piesočnej litovskí vedci zistili, že spomedzi ostatných esenciálnych olejov testovaných počas štúdie bol olej zo slamihy piesočnej najsilnejším antioxidantom.

Použitie

Kvety slamihy piesočnej sa zvyčajne používajú sušené, ale z rastliny sa dajú extrahovať aj éterické oleje. Tradične sa používa na liečbu žlčových chorôb, pretože stimuluje vylučovanie žlče, čo napomáha tráveniu.

Vďaka svojim antibakteriálnym a protiplesňovým vlastnostiam napomáha hojeniu rán a môže byť užitočný aj v boji proti bakteriálnym, vírusovým a plesňovým infekciám. Protizápalový, ktorý sa používa aj pri astme, bronchitíde a úľave od kašľa. Ako spazmolytikum môže pomôcť pri migrenóznych bolestiach hlavy a vďaka svojim pečeňovým ochranným, diuretickým a antioxidačným účinkom je aj výborným detoxikátorom, ktorý môže byť užitočný aj pri liečbe psoriázy. Zmierňuje bolesti kĺbov a reumatické ťažkosti.

Literatúra

https://uzitocna.pravda.sk/seniori/clanok/642180-parkinsonova-choroba-prichadza-nenapadne-priznakmi-su-zly-spanok-a-zapcha/

https://journals.plos.org/plospathogens/article?id=10.1371/journal.ppat.1001036

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35209096/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6090377/

https://encyclopedia.pub/entry/30523

https://www.ema.europa.eu/en/documents/herbal-summary/sandy-everlasting-summary-public_en.pdf

 

Názov:
Slamiha piesočná (Helichrysum arenarium)

Latinský názov:
Helichrysum arenarium

Obsah

Súvisiace produkty

 • Parasic Junior určený pre deti je 100% prírodný prípravok z byliniek. Obsahuje extrakty starostlivo vyberaných rastlinných účinných látok, ako je slamiha piesočná, sladké drievko, bazalka posvätná a pestrec mariánsky, ktoré môžu pomáhať pri odstraňovaní škodlivých parazitov z organizmu.

  Parasic Junior

   20.90

  Parasic Junior určený pre deti je 100% prírodný prípravok z byliniek. Obsahuje extrakty starostlivo vyberaných rastlinných účinných látok, ako je slamiha piesočná, sladké drievko, bazalka posvätná a pestrec mariánsky, ktoré môžu pomáhať pri odstraňovaní škodlivých parazitov z organizmu.

 • Parasic je antiparazitárny prípravok obsahujúci liečivé rastliny. Medzi prírodné zložky tohto produktu patrí extrakt z cesnaku, tekvicových semienok a extrakt zo slamihy piesočnej. Také zloženia liečivých rastlín, ako sú bazalka posvätná (tulsi) a extrakt z omanu pravého pomáhajú pri odstránení nepríjemných cudzopasníkov z organizmu.

  Parasic

   20.90

  Parasic je antiparazitárny prípravok obsahujúci liečivé rastliny. Medzi prírodné zložky tohto produktu patrí extrakt z cesnaku, tekvicových semienok a extrakt zo slamihy piesočnej. Také zloženia liečivých rastlín, ako sú bazalka posvätná (tulsi) a extrakt z omanu pravého pomáhajú pri odstránení nepríjemných cudzopasníkov z organizmu.