Streptococcus thermophilus

Streptococcus thermophilus je termofilná baktéria patriaca k laktobacilom, ktorá zohráva významnú úlohu pri fermentácii mliečnych výrobkov. Baktéria bola prvýkrát identifikovaná na začiatku 20. storočia a odvtedy sa široko používa v potravinárskom priemysle, najmä pri fermentácii mliečnych výrobkov.

Jeho liečivé účinky

Táto baktéria dokáže produkovať užitočné enzýmy napr. laktázu, ktorá štiepi mliečny cukor (laktózu) za vzniku kyseliny mliečnej. Tento proces pomáha okysľovať mliečne výrobky, čo je dôležité pri výrobe syrov, jogurtov a iných mliečnych výrobkov.

Medzi zlúčeniny produkované toto baktériou patrí kyselina mliečna, ktorá hrá dôležitú úlohu pri okysľovaní mliečnych výrobkov. Kyselina mliečna má za následok nižšie pH v čreve, čo vytvára nepriaznivé prostredie pre škodlivé baktérie. Okrem toho môže kyselina mliečna prispieť k zdraviu tráviaceho systému tým, že napomáha vstrebávaniu živín a udržiava rovnováhu črevnej flóry.

Ďalšou dôležitou skupinou zlúčenín produkovaných baktériou sú termofilíny. Tieto látky sú schopné ničiť ďalšie druhy baktérií ako E. faecalis, Clostridium botulinum či Staphylococcus aureus, ktoré sú všetky zdraviu škodlivé.

Ďalším liečivým účinkom je, že na základe niektorých experimentov dokáže ničiť rakovinové bunky v čreve. Streptococcus thermophilus sa viaže na rakovinové bunky a v skutočnosti ich zabíja.

Čo hovorí veda?

V pomerne veľkom experimente francúzskych vedcov bolo vyšetrených 971 dojčiat na akútnu hnačku a vplyv detskej výživy na ňu. Zistili, že detská výživa s obsahom Bifidobacter breve a Streptococcus thermophilus znižuje počet a závažnosť hnačky v porovnaní so štandardnou detskou výživou.

Použitie

Použitie Streptococcus thermophilus zahŕňa probiotické prípravky, ako sú probiotické jogurty a doplnky. Streptococcus thermophilus prítomný v probiotických produktoch môže pomôcť udržať rovnováhu črevnej flóry, podporiť zdravé fungovanie tráviaceho systému a zmierniť príznaky tráviacich problémov, ako je intolerancia laktózy alebo hnačka. Okrem toho môže zohrávať dôležitú úlohu aj pri prevencii rakoviny, keďže dokáže ničiť rakovinové bunky v črevách.

Ide o jednu z najdôležitejších baktérií v jogurtových kultúrach, pretože je veľmi odolná voči vysokým teplotám a dobre sa prispôsobuje kyslému prostrediu, čo jej umožňuje efektívne fermentovať mlieko a pomáhať pri výrobe jogurtu.

Spomínaná probiotická baktéria  prispieva tiež k posilneniu imunitného systému. Niekoľko štúdií ukázalo, že probiotické baktérie, vrátane Streptococcus thermophilus, môžu stimulovať imunitnú odpoveď, pomáhajú udržiavať zdravý imunitný systém a chránia pred chorobami. Pôsobí aj antibakteriálne, vďaka čomu dokáže ničiť niektoré baktérie, ktoré sú škodlivé aj pre človeka.

Stručne povedané,  je dôležitou baktériou pri fermentácii mliečnych výrobkov, ako je jogurt. Pre svoje probiotické vlastnosti môže byť užitočný pri udržiavaní zdravia tráviaceho systému, podpore rovnováhy črevnej flóry a posilnení imunitného systému. Produkovaná kyselina mliečna a ďalšie enzýmy môžu prispieť k prekysleniu mliečnych výrobkov a podpore tráviacich procesov. Ďalší výskum baktérie Streptococcus thermophilus stále prebieha, no na základe našich súčasných poznatkov ponúka sľubné možnosti podpory ľudského zdravia.

Literatúra

https://journals.lww.com/jpgn/Fulltext/2004/08000/Infant_Formula_Supplemented_With_Probiotics_or.4.aspx

https://www.mdpi.com/2076-3425/10/2/126https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fmicb.2018.02214/full

https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/botulism

Názov:
Streptococcus thermophilus

Latinský názov:
Streptococcus thermophilus

Obsah

Súvisiace produkty

 • Swiss Probiotix Max s komplexným zložením je probiotický prípravok, doplnok výživy. Obsahuje 15 druhov starostlivo vyberaných prospešných kmeňov a 25 miliardy živej flóry v každej kapsule, ktoré prispievajú k obnove rovnováhy črevnej flóry a k zdravému fungovaniu tráviaceho systému.

  Swiss Probiotix Max

   25.90

  Swiss Probiotix Max s komplexným zložením je probiotický prípravok, doplnok výživy. Obsahuje 15 druhov starostlivo vyberaných prospešných kmeňov a 25 miliardy živej flóry v každej kapsule, ktoré prispievajú k obnove rovnováhy črevnej flóry a k zdravému fungovaniu tráviaceho systému.

 • Swiss Probiotix je probiotický doplnok výživy, ktorý obsahuje 10 druhov prospešných bakteriálnych kmeňov zodpovedných za udržanie zdravej črevnej flóry. Každou jednou kapsulou zabezpečuje organizmu 12,5 miliardy buniek, ktoré sa aktívne podieľajú na udržiavaní imunitného systému.

  Swiss Probiotix 2.0

   18.90

  Swiss Probiotix je probiotický doplnok výživy, ktorý obsahuje 10 druhov prospešných bakteriálnych kmeňov zodpovedných za udržanie zdravej črevnej flóry. Každou jednou kapsulou zabezpečuje organizmu 12,5 miliardy buniek, ktoré sa aktívne podieľajú na udržiavaní imunitného systému.