Tymián obyčajný (Thymus vulgaris)

Tymián obyčajný (Thymus vulgaris) je rastlina pôvodom z južnej Európy a oblasti Stredozemného mora, ktorú poznali a používali už Egypťania pri balzamovaní múmií pre jej antibakteriálne a konzervačné vlastnosti.

Jeho liečivé účinky

Tymián obsahuje vitamíny A, B, C a nájdeme v ňom minerály ako vápnik, železo, draslík, sodík, fosfor, horčík, meď, zinok a mangán. Jeho najdôležitejšími aktívnymi zložkami sú aminokyseliny, ktoré obsahuje, leucín, izoleucín, treonín, lyzín, tryptofán a valín. Jeho esenciálne oleje sú karvakrol, acineol, tymol, borneol a linalool.

Jeho éterické oleje pomáhajú pri liečbe dýchacích problémov, čistia dýchacie cesty, uvoľňujú ťažké dýchanie. Tymián je protizápalový, takže pomáha znižovať bolesti hrdla a vďaka svojim silným antibakteriálnym a protiplesňovým účinkom ničí aj bakteriálne a plesňové infekcie. Utišuje kašeľ, preto sa odporúča pri ochoreniach dýchacích ciest a nachladnutí.

Pri vonkajšom použití ako obklad upokojuje pokožku a zmierňuje podráždenie, takže sa s ním dá účinne liečiť akné, poranenia kože, poštípanie hmyzom a obmedziť mastenie vlasov, keďže reguluje mazové žľazy pokožky hlavy. O krásu pokožky sa stará nielen zvonka. Jeho antioxidanty viažu voľné radikály, ktoré okrem iného spôsobujú predčasné starnutie pokožky.

Voľné radikály sú zodpovedné nielen za degradáciu kože, ale často aj za vznik rakoviny. Antioxidanty tymiánu pomáhajú aj v tejto oblasti, najmä pokiaľ ide o liečbu rakoviny prsníka alebo hrubého čreva.

Tymián napomáha krvotvorbe, preto je účinnou bylinkou proti chudokrvnosti. Pre svoj spazmolytický účinok uľavuje od migrénových bolestí hlavy a pomáha pri bolestivej menštruácii.

Pôsobí močopudne, pomáha pri detoxikácii a vyháňa parazity žijúce v črevách.

Čo hovorí veda?

Izraelskí vedci skúmali vplyv rôznych bylín na baktérie Helicobacter pylori, ktorý je často zodpovedný za žalúdočné vredy. Na základe experimentov bol tymiánový extrakt schopný účinne inhibovať rast baktérií H. pylori.

Použitie

Vďaka protizápalovému a antibakteriálnemu účinku tymianu ho možno využiť pri liečbe ochorení dýchacích ciest. Zmierňuje kašeľ a rozpúšťa hlien.

Tymián pôsobí spazmolyticky, pomáha zmierniť menštruačné kŕče a bolesti hlavy.

Vďaka svojmu antibakteriálnemu a fungicídnemu účinku patrí medzi najlepšie prírodné protijedy proti Candida albicans. Čistí a dezinfikuje pokožku, zmierňuje zápaly spôsobené uštipnutím hmyzom, akné alebo ekzémy a tiež znižuje mastenie vlasov reguláciou mazových žliaz vlasovej pokožky.

Podporuje krvotvorbu, znižuje krvný tlak a hladinu cholesterolu a vďaka obsahu tryptofánu môže pomôcť pri liečbe depresie. Detoxikuje a vďaka svojim antioxidantom pomáha predchádzať rakovine a udržuje pokožku mladú.

Dobré antihelmintikum, ktoré vyháňa parazity žijúce v črevách.

Literatúra:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/8698668/

https://www.mccormickscienceinstitute.com/resources/culinary-spices/herbs-spices/thyme

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/B9780128092866000285

Cosentino S, Tuberoso CI, Pisano B, et al. In-vitro antimicrobial activity and chemical composition of Sardinian Thymus essential oils. Lett Appl Microbiol 1999 Aug;29(2):130-5. 1999. PMID:12470.

Kulevanova S, Kaftandzieva A, Dimitrovska A, et al. Investigation of antimicrobial activity of essential oils of several Macedonian Thymus L. species (Lamiaceae). Boll Chim Farm 2000 Nov-2000 Dec 31;139(6):276-80. 2000. PMID:12460.

Meeker HG, Linke HA. The antibacterial action of eugenol, thyme oil, and related essential oils used in dentistry. Compendium 1988 Jan;9(1):32, 34-5, 38 passim. 1988. PMID:12490.

Názov:
Tymián obyčajný (Thymus vulgaris)

Latinský názov:
Thymus vulgaris

Obsah

Súvisiace produkty

  • Parasic je antiparazitárny prípravok obsahujúci rastlinné účinné látky. Medzi prírodné zložky tohto produktu patrí extrakt z cesnaku, tekvicových semienok a extrakt zo slamihy piesočnej. Rastlinné účinné látky, ako sú bazalka posvätná (tulsi) a extrakt z omanu pravého pomáhajú pri odstránení nepríjemných cudzopasníkov z organizmu.

    Parasic

     20.90

    Parasic je antiparazitárny prípravok obsahujúci rastlinné účinné látky. Medzi prírodné zložky tohto produktu patrí extrakt z cesnaku, tekvicových semienok a extrakt zo slamihy piesočnej. Rastlinné účinné látky, ako sú bazalka posvätná (tulsi) a extrakt z omanu pravého pomáhajú pri odstránení nepríjemných cudzopasníkov z organizmu.