Ženšen (Panax ginseng)

Ženšen, (Panax ginseng) alebo presnejšie koreň ženšenu, je liečivá rastlina. Vo východnej Ázii je známy už tisíce rokov, v Európe sa rozšíril až v 18. storočí. V tej dobe mal mimoriadne vysokú hodnotu, ktorá sa vyrovnala zlatu. Samotný koreň ženšenu sa rozvetvuje na dve časti, akoby mal dve nohy, odtiaľ pochádza čínsky názov Jen Shen, čiže ľudský koreň.

Jeho liečivé účinky

Hlavnými aktívnymi zložkami ženšenu sú ginsenoidy a je veľmi bohatý aj na vitamíny A, C, E, K a B. Stopové prvky, ktoré sa v koreni nachádzajú, sú sodík, draslík, síra, horčík, železo, fosfor, kobalt, meď, selén a zinok.

Utišuje horúčku a posilňuje imunitný systém, preto je účinným prostriedkom proti vírusovým ochoreniam. Jeho konzumácia znižuje produkciu stresových hormónov, takže má dobrý vplyv aj na duševné zdravie. Môže byť účinný pri depresii, úzkosti a nespavosti. Priaznivo pôsobí na činnosť nervovej sústavy a upokojuje ju.

Napriek svojim upokojujúcim účinkom je však výborným posilňovačom potencie, čo je nepochybne jeho najznámejší a najpoužívanejší účinok. Ženšen sám o sebe erekciu priamo nespôsobuje, ale má veľmi dobrý vplyv na krvný obeh, ktorý je pre jeho fungovanie nevyhnutné.

Na jednej strane zvyšuje rozšírenie krvných ciev v penise, čo znamená, že do danej oblasti pretečie viac krvi, takže erekcia bude silnejšia. Na druhej strane celkovo zlepšuje voľný prietok krvi po celom tele. Reguluje hladinu cholesterolu a znižuje vysoký krvný tlak, čím chráni srdce a cievny systém. Keďže zníženú potenciu u mužov možno veľmi často pripisovať problémom duchovného pôvodu, má upokojujúci účinok ženšenu nepriamo dobrý vplyv aj na sexuálne zdravie.

Reguluje aj fungovanie inzulínu, preto sa dá využiť aj pri liečbe cukrovky. Tiež znižuje chuť do jedla a podporuje správne trávenie a detoxikáciu, chráni pečeň. Jeho protizápalový účinok je dobrý aj pre tráviaci systém. Jeho antioxidanty pomáhajú udržiavať pokožku mladú a inhibujú rast rakovinových buniek.

Pri ženšene sa oplatí vedieť, že hlavný koreň je viac povzbudzujúci, zatiaľ čo vedľajšie korene viac upokojujú, takže treba to brať do úvahy pri príprave ženšenového čaju.

Čo hovorí veda?

Ženšen pomáha aj pri liečbe atopickej dermatitídy, aspoň to skúmali vedci z Kórejskej univerzity medicíny. Na základe výsledkov experimentu ošetrenie ženšenom zlepšuje hydratáciu pokožky a znižuje stratu vody cez pokožku.

Použitie

Ženšen je známy predovšetkým svojimi účinkami na zvýšenie potencie. Skutočne zlepšuje erekciu a zároveň chráni srdcovo-cievny systém, pretože znižuje cholesterol a vysoký krvný tlak a možno ho použiť pri liečbe cukrovky. Vďaka svojmu upokojujúcemu účinku sa dá použiť pri liečbe depresie, úzkosti alebo stresu všeobecne.

Môže sa použiť aj na liečbu porúch pamäti, keďže pamäť a funkcia mozgu súvisia so správnym prietokom krvi. Vďaka svojmu protizápalovému účinku dobre pôsobí na tráviaci systém a detoxikuje organizmus.

Pomáha predchádzať rakovine a udržuje pokožku mladú. Dobre pôsobí na pľúca, preto sa dá využiť aj pri liečbe astmy.

Príprava ženšenového čaju

Koreň ženšenu nakrájajte na 6-10 krúžkov a potom ho namočte do horúcej vody. Ak chcete silnejší čaj, nechajte ho lúhovať dlhšie. Čaj je možné konzumovať teplý aj studený. Ak by sme koreň nahradili práškom, stačila by jedna čajová lyžička. Oplatí sa piť pred jedlom, pretože stimuluje trávenie a povzbudzuje chuť do jedla. Odporúča sa 1-2 šálky ženšenového čaju denne počas 5-6 týždňov, ak sa konzumuje ako kúra, avšak počas tehotenstva a dojčenia sa vyhnite konzumácii ženšenu.

Literatúra

Chong, S.K.F., Oberholzer, V.G. Ginseng—is there a clinical use in medicine?. Postgrad Med. 1988;64:841–846.

Fulder, S.J. Ginseng and the hypothalamic-pituitary control of stress. Am J Chin Med. 1981;9:112–118.

Anderson GD et al. Drug interaction potential of soy extract and Panax ginseng. J Clin Pharmacol. 2003;43:643-648.

Petkov, V.D., Mosharrof, A.H. Effects of standardized ginseng extract on learning, memory and physical capabilities. Am J Chin Med. 1987;15:19–29.

Soldati, F., Sticher, O. HPLC separation and quantitative determination of ginsenosides from Panax ginseng, Panax quinquefolium and from ginseng drug preparations. Planta Med. 1980;38:348–357.

Jiang X et al. Effect of St. John’s wort and ginseng on the pharmacokinetics and pharmacodynamics of warfarin in healthy subjects. Br J Clin Pharmacol. 2004;57:592-599.

Janetzky K, Morreale AP. Probable interaction between warfarin and ginseng. Am J Health Syst Pharm. 1997;54:692-3.

Wiklund, I., Karlberg, J., Lund, B. A double-blind comparison of the effect on quality of life of a combination of vital substances including standardized ginseng G115 and placebo. Curr Ther Res. 1994;55:32–42.

Forgo, I., Kirchdorfer, A.M. The effect of different ginsenoside concentrations on physical work capacity. Notabene Medici. 1982;12:721–727

Názov:
Ženšen (Panax ginseng)

Latinský názov:
Panax ginseng

Obsah

Súvisiace produkty

  • Detox Vital je antioxidačný prípravok bohatý na vitamíny a minerálne látky. V záujme správneho fungovania imunitného systému a očistenia organizmu od ťažkých kovov obsahuje veľké množstvo základných, esenciálnych živín, aminokyselín, enzýmov a rastlinných zložiek.

    Detox Vital

     23.06

    Detox Vital je antioxidačný prípravok bohatý na vitamíny a minerálne látky. V záujme správneho fungovania imunitného systému a očistenia organizmu od ťažkých kovov obsahuje veľké množstvo základných, esenciálnych živín, aminokyselín, enzýmov a rastlinných zložiek.