Cukrovka a jej príznaky: na čo treba dávať pozor pri diabetes?

Cukrovka a jej príznaky: na čo treba dávať pozor pri diabetes?

V poslednom čase často počujeme a čítame o téme cukrovka, odborne diabetes. Napriek tomu si mnohí z nás neuvedomujú, aké sú jej prejavy a význam.

Odporúča sa bližšie sa oboznámiť so všetkým, čo súvisí s cukrovkou a jej príznakmi, vzhľadom na to, že zanedbanie liečby môže vyvolať závažné stavy.

ČO JE VLASTNE CUKROVKA?

Cukrovka predstavuje ochorenie spôsobené nedostatkom alebo poruchou tvorby hormónu zvaného inzulín, ktorý produkuje podžalúdková žľaza (pankreas). Diabetes mellitus, tiež známy ako cukrovka, v skutočnosti znamená to, že organizmus nedokáže zužitkovať prijatú glukózu.

Pokiaľ v organizme chýba hormón zvaný inzulín (úplný nedostatok inzulínu), nastávajú poruchy činnosti. Pri cukrovke tohto typu nepracujú správne ostrovčeky v tkanive pankreasu, ktoré produkujú inzulín. Avšak v prípade, že cukrovku zapríčiňuje jednoduchá necitlivosť na inzulín (relatívny nedostatok inzulínu), potom organizmus pociťuje len jeho nedostatok. Dôsledok je však v obidvoch prípadoch rovnaký – vzniká cukrovka.

V oboch prípadoch treba venovať zvýšenú pozornosť stravovaniu, tráveniu a očiste organizmu. Bunky v organizme nie sú schopné bez inzulínu prijímať glukózu, najmä keď ide o obidva prípady cukrovky.

ČO JE TO GLUKÓZA? V ČOM SA NACHÁDZA?

Glukóza predstavuje monosacharid. Ide o dôležitú zložku biologických procesov. Pre bunky je to zdroj energie. V prírode sa nachádza výlučne iba ako D-glukóza.

Glukózu poznáme aj ako hroznový cukor. Názov hroznový cukor dostala preto, lebo sa nachádza v hrozne, ale glukózu možno nájsť aj v inom ovocí. Priemyselne sa vyrába zo škrobu kyslou alebo enzymatickou hydrolýzou (napríklad z kukuričného či zemiakového škrobu). Glukóza vznikajúca pri hydrolýze zemiakového škrobu dostala názov zemiakový cukor.

Glukózou je v podstate aj krvný cukor. Nalačno predstavuje koncentrácia glukózy v krvi 5,5 mmol/ l, (normálna hodnota v uhľohydrátoch: pod 100 ml). Organizmus bohatý na uhľohydráty) ich rozkladá po najedení na 8mmol/l glukózy počas trávenia. Dôsledkom nedostatku inzulínu sa v krvi a v moči vytvára abnormálne množstvo cukru. Spôsobuje to rôzne problémy a anomálie. V prípade vzniku cukrovky treba venovať zvýšenú pozornosť udržaniu správnej hladiny cukru v krvi, pretože obidva typy cukrovky môžu viesť ku komplikáciám, pri ktorých dlhodobo vysoká hladina cukru v krvi spôsobuje zvýšenú záťaž na žily a nervy.

AKÉ SÚ PRÍZNAKY U ĽUDÍ TRPIACICH CUKROVKOU?

Príznaky cukrovky sú medzi inými únava, poruchy videnia, zvýšený smäd, strata váhy, časté močenie, môžu sa objaviť aj opakujúce sa kvasinkové infekcie. Neskôr sa môže vyskytnúť svrbenie pokožky, zrýchlený srdcový tep, bledosť, nervozita, zimnica, triaška, zvracanie, podlamovanie kolien, vlčí hlad, alebo poruchy koncentrácie.

V pokročilom štádiu cukrovky sa môžu vyskytnúť závraty, poruchy reči, zraku, poruchy koordinácie, ochrnutie, halucinácie, epilepsia, záchvaty paniky. Vo veľmi vážnych prípadoch môže pacient upadnúť do kómy.

Hladinu cukru v krvi sa odporúča kontrolovať polročne, aj v tom prípade, ak sme zdraví. Je veľmi dôležité, aby sa cukrovka zistila čo najskôr. Pravidelná kontrola sa odporúča hlavne vtedy, keď je predpoklad aj iných rizikových faktorov, ako napríklad vysoký krvný tlak, nadváha, iné metabolické poruchy alebo choroby obehovej sústavy. Riziko môžu zvyšovať aj fajčenie a častá konzumácia alkoholu.

NA ČO TREBA DÁVAŤ POZOR V PRÍPADE CUKROVKY?

Prejavy cukrovky sa pri správnej diéte v mnohých prípadoch zlepšia, ale veľakrát (u každého 5. diabetika) je spolu s diétou potrebná súčasne i medikamentózna liečba.

Samozrejmosť predstavuje vyhýbať sa konzumácii sladených potravín a nápojov. Pri cukrovke sa ako prevencia proti častým poruchám trávenia odporúča pravidelná očista organizmu. Dnes je už našťastie všeobecne známe, aké je dôležité zbaviť organizmus toxických látok. Avšak málokto vie, že cukrovka často súvisí s črevnými problémami, ochoreniami čriev, v niektorých prípadoch až so závažnými chorobami hrubého čreva. V prípade cukrovky treba venovať zvýšenú pozornosť zdraviu čriev, udržiavaniu zdravej črevnej flóry a predovšetkým očiste hrubého čreva.

Pri cukrovke treba pravidelne sledovať hladinu cukru v krvi, aby sme vedeli, kedy organizmus potrebuje energiu a živiny. Významnú úlohu hrá aj kvalita prijatej potravy. Pravidelným meraním získame skúsenosti, ktoré potraviny a v akej hodnote zvyšujú hladinu cukru v krvi.

AKO MÔŽEME PRI CUKROVKE PRISPIEŤ K ZLEPŠENIU TRÁVENIA?

Pri cukrovke ide o metabolické ochorenie organizmu. K zlepšeniu metabolizmu môžeme prispieť troma spôsobmi.

Ako prvé musíme zbaviť črevá škodlivých toxických látok nahromadených za dlhé roky. V druhom rade musíme prispieť k zlepšeniu trávenia príjmom vlákniny, a ďalej normalizáciou metabolizmu. Po tretie: treba dbať na rovnováhu črevnej mikroflóry. Treba, aby sme organizmu dodali prospešné črevné baktérie príjmom probiotík. Probiotiká sú baktérie, ktoré viažu voľné radikály produkované škodlivými črevnými baktériami. Mnohým ochoreniam môžeme predísť, ak organizmu pravidelne dodávame prospešné baktérie. Vzhľadom na to, že pri cukrovke je zvýšené riziko vzniku rôznych žalúdočných a črevných ochorení, odporúča sa v pravidelných intervaloch opakovať očistnú a výživnú kúru. K celkovému zlepšeniu stavu vo veľkej miere prispieva nízkosacharidová diéta, ale stav  môžu zlepšiť aj liečivé huby.

AKÁ OČISTNÁ A VÝŽIVNÁ KÚRA TREBA V PRÍPADE CUKROVKY?

Vzhľadom na to, že v prípade cukrovky je rovnako dôležitá detoxikácia, očista čriev a doplnenie prospešných baktérií, užívajte taký doplnok stravy, ktorý poskytuje úplný rozsah komplexného programu pre riešenie problému.

NaturalSwiss program na očistu čriev predstavuje šetrný a efektívny program na očistu čriev. Taktiež ho odporúčame na použitie aj pri cukrovke, preto sa tento výrobok na očistu čriev odporúča najčastejšie. NaturalSwiss program na očistu čriev obsahuje Parasic kapsuly, ktoré garantujú aj vyhubenie parazitov. Výrazne prispieva k zdraviu organizmu a k optimalizácii imunitného systému, čo v prípade cukrovky bude veľmi potrebné.

Pokiaľ ide o detoxikáciu, odporúčame NaturalSwiss Detoxikačný program, ktorý z organizmu odstráni všetky toxické látky. Takto posilní imunitný systém, a zároveň pozitívne ovplyvňuje priebeh tráviacich procesov.

Väčšina programov na očistu čriev a detoxikáciu nezahŕňa veľmi dôležitý krok, počas ktorého sa probiotikami obnovuje rovnováha črevnej flóry. Popritom z hľadiska trávenia aj toto má prinajmenšom rovnakú váhu, ako už spomenutý proces detoxikácie a očisty čriev. Tomu pomáha Swiss Probiotix probiotikum, ktoré nahrádza chýbajúce prospešné baktérie, čím prispieva k správnemu tráveniu.

Produkty NaturalSwiss sú úplne bezpečné aj pri cukrovke. Ak užívate lieky, treba dodržať približne dvojhodinový časový rozdiel medzi užitím produktov NaturalSwiss a užitím liekov.