Amla (Emblica officinalis) 

Amla (Emblica officinalis), známa aj ako Embilika lekárska alebo indický egreš, je liečivá rastlina používaná v ajurvéde. Od „obyčajného“ egreša, ktorý poznáme, sa líši tým, že amla rastie na strome, nie na kríku. V indickej medicíne sa používa na liečbu širokej škály chorôb, či už ide o prechladnutie alebo cukrovku. Jeho chuť je mierne kyslá a jeho názov pochádza zo sanskrtského slova „amalaki“, čo znamená „nektár života“.

Jeho liečivé účinky

Indické egreše sú mimoriadne dobrým zdrojom vitamínu C. Obsah vitamínu C je niekoľkonásobný oproti pomarančom, ktoré sú na vitamín C bohaté. Okrem toho, že vitamín C posilňuje imunitu, napomáha tvorbe kolagénu, ktorý sa okrem udržiavania zdravia spojivových tkanív a chrupaviek podieľa na udržiavaní elasticity a mladistvého vzhľadu pokožky. Produkcia kolagénu sa vekom spomaľuje, preto je dôležité postarať sa o jeho doplnenie. Doplnením kolagénu je možné nielen udržať mladosť pokožky, ale aj zabezpečiť zdravé, bezbolestné fungovanie chrupavky, keďže kolagén sa vo veľkom množstve nachádza aj v chrupavke a kĺboch. Vitamín C je tiež dobrý antioxidant, ktorý hrá úlohu v prevencii rakoviny tým, že viaže voľné radikály, ktoré sú škodlivé pre bunky. Okrem vitamínu C obsahujú indické egreše aj veľké množstvo železa, fosforu, vápnika a karoténu. Ďalšie liečivé účinky mu dodávajú okrem vitamínu C aj jeho flavonoidy, triesloviny a ďalšie zložky.

Amla má dobrý vplyv na udržanie zdravia očí a zraku, pretože znižuje pravdepodobnosť vzniku šedého zákalu a zmierňuje očné ochorenie nazývané makulárna degenerácia. Degenerácia makuly je ochorenie spojené so starobou, počas ktorého sa výrazne zhoršuje kvalita videnia, čo možno pripísať degenerácii časti oka nazývanej makula alebo žltá škvrna. Indický egreš môže prispieť k ochrane očí a zraku znížením oxidačného stresu, ktorý sa podieľa na vzniku makulárnej degenerácie.

Amla účinne detoxikuje, pretože okrem močopudného účinku prečisťuje aj obličky a močové cesty, čím pomáha zbavovať sa toxínov usadených v tele, zlepšuje aj funkcie pečene a pomáha bojovať proti stukovateniu pečene.

Vďaka obsahu vlákniny zmierňuje tráviace ťažkosti, napr. príznaky IBS (syndróm dráždivého čreva). Pomáha prekonať hnačku a zmierniť menštruačné kŕče.

Pôsobí antisepticky a protizápalovo, čo pri vonkajšej aplikácii, napríklad ako zábal, dobre pôsobí na rast vlasov. Vďaka tomu je jednou z účinných bylinných alternatív prevencie plešatosti. Robí vlasy hustejšími a mäkšími a posilňuje vlasové folikuly. Pri lokálnej aplikácii tiež zmierňuje akné a podráždenie pokožky.

Pomáha pri  schudnutí, ale tiež stimuluje chuť do jedla, takže nie je nevyhnutne dobrý nápad konzumovať ho počas diéty. Ovocie je samo o sebe veľmi zdravé. Jednoznačne sa však odporúča ľuďom, ktorí nedržia diétu, keďže pomáha proti refluxu a páleniu záhy a tiež znižuje cholesterol a krvný tlak.

Čo hovorí veda?

Vedci z University of New Delhi skúmali vplyv indického egreša (Amla) na pacientov s vysokým cholesterolom. Osoby, ktoré sa zúčastnili tejto štúdie jedli surové egreše mesiac, v súvislosti s ktorým sa znížila hladina cholesterolu zistiteľná v ich krvi.

Použitie

Amla je dobrý detoxikátor, ktorý okrem čistenia obličiek a močových ciest zlepšuje aj funkcie pečene, čím pomáha telu v jeho prirodzených detoxikačných procesoch. Pomáha bojovať proti stukovateniu pečene a odstraňovať toxíny.

Dobre pôsobí aj na trávenie, keďže znižuje pálenie záhy, zlepšuje prejavy IBS a znižuje hnačky, vďaka čomu je dobrou voľbou aj pri hemoroidoch.

Obsah vitamínu C posilňuje imunitný systém a zabezpečuje ochranu zdravia chrupaviek a pokožky na jednej strane podporou tvorby kolagénu a na druhej strane svojim antioxidačným účinkom. Znižuje vysoký krvný tlak a cholesterol a má dobrý vplyv na hladinu cukru v krvi.

Jeho konzumácia prispieva k zníženiu pravdepodobnosti straty zraku súvisiacej s vekom spôsobenej makulárnou degeneráciou a dá sa ňou liečiť aj šedý zákal.

Jeho protizápalový účinok je užitočný nielen pri liečbe ťažkostí tráviaceho systému, ale aj pri liečbe povrchových poranení. Môže sa použiť na liečbu akné, ekzémov, podráždenej pokožky a rán.

Ako zábal na vlasovú pokožku podporuje rast vlasov a zaisťuje krásne, lesklé a bohaté vlasy a zdravie vlasových folikulov.

Literatúra

https://citeseerx.ist.psu.edu/document?repid=rep1&type=pdf&doi=74dcb9dafd4caf6585a91d276830d401c3a5bdbb

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8777838/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28128372/

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1043661816301578

Ghosal S, Triethi VK, and Chauhan S, Active xconstituents of Emblica officinalis: Part 1.-The chemistry and antioxidative effects of two new hydrolysable tannins, Emblicanin A and B, Indian Journal of Chemistry 1996; 35B: 941-948.

Yokozawa T., Kim H.Y., Kim H.J., Okubo T., Chu D.C., & Juneja L.R. (2007). Amla (Emblica officinalis Gaertn.) prevents dyslipidaemia and oxidative stress in the ageing process. British Journal of Nutrition, 97(6): 1187–1195. Retrieved February 13, 2013.

Koshy S.M., Bobby Z., Hariharan A.P. & Gopalakrishna S.M. (2012). Amla (Emblica officinalis) extract is effective in preventing high fructose diet-induced insulin resistance and atherogenic dyslipidemic profile in ovariectomized female albino rats. Menopause, 19(10): 1146–1155. Retrieved February 13, 2013.

Suja RS, Nair AM, Sujith S, Preethy J, Deepa AK. Evaluation of immunomodulatory potential of Emblica officinalis fruit pulp extract in mice. Indian J Anim Res. 2009; 43:103–6.

Khandelwal S, Shukla LJ, Shanker R. Modulation of acute Cadmium toxicity by Emblica officinalis fruit in rat. Indian J Exp Biol. 2002;40:564–70.Poltanov, A. N. Shikov, H. J. D.

Dorman et al., „Chemical and antioxidant evaluation of Indian gooseberry (Emblica officinalis Gaertn., syn. Phyllanthus emblica L.) supplements” Phytotherapy Research, vol. 23, no. 9, pp. 1309–1315, 2009

Názov:
Amla (Emblica officinalis) 

Latinský názov:
Emblica officinalis

Obsah

Súvisiace produkty

 • Zľava

  Parasic Junior určený pre deti je 100% prírodný prípravok z byliniek. Obsahuje extrakty starostlivo vyberaných rastlinných účinných látok, ako je slamiha piesočná, sladké drievko, bazalka posvätná a pestrec mariánsky, ktoré môžu pomáhať pri odstraňovaní škodlivých parazitov z organizmu.

  Parasic Junior

   20.90 Original price was: € 20.90. 17.14Current price is: € 17.14. -18%

  Parasic Junior určený pre deti je 100% prírodný prípravok z byliniek. Obsahuje extrakty starostlivo vyberaných rastlinných účinných látok, ako je slamiha piesočná, sladké drievko, bazalka posvätná a pestrec mariánsky, ktoré môžu pomáhať pri odstraňovaní škodlivých parazitov z organizmu.

 • Zľava

  Parasic je antiparazitárny prípravok obsahujúci liečivé rastliny. Medzi prírodné zložky tohto produktu patrí extrakt z cesnaku, tekvicových semienok a extrakt zo slamihy piesočnej. Také zloženia liečivých rastlín, ako sú bazalka posvätná (tulsi) a extrakt z omanu pravého pomáhajú pri odstránení nepríjemných cudzopasníkov z organizmu.

  Parasic

   20.90 Original price was: € 20.90. 17.14Current price is: € 17.14. -18%

  Parasic je antiparazitárny prípravok obsahujúci liečivé rastliny. Medzi prírodné zložky tohto produktu patrí extrakt z cesnaku, tekvicových semienok a extrakt zo slamihy piesočnej. Také zloženia liečivých rastlín, ako sú bazalka posvätná (tulsi) a extrakt z omanu pravého pomáhajú pri odstránení nepríjemných cudzopasníkov z organizmu.