Betaglukány

Betaglukány sú prirodzene sa vyskytujúce komplexné sacharidy. Ide o prebiotickú   vlákninu nachádzajúcu sa v bunkových stenách rôznych baktérií, húb, kvasiniek a obilnín. V minulosti bolo naše prostredie plné baktérií a vírusov a náš imunitný systém bol neustále v strese. Náš imunitný systém sa naučil rozpoznávať molekuly nazývané 1-3, 1-6 β-glukány v bunkových stenách baktérií, plesní a kvasiniek žijúcich v našom prostredí a ich prítomnosťou sa aktivuje. Vďaka modernému poľnohospodárstvu a prehnane hygienickému prostrediu sme z nášho prostredia vylúčili betaglukány a tento nedostatok oslabuje náš imunitný systém. Každý typ betaglukánu má iný štruktúrny vzorec, ktorý má jedinečnú biologickú aktivitu. Výskum dokázal, že beta-glukány z kvasníc majú najsilnejšie vlastnosti na posilnenie imunitného systému.

Liečivé účinky

Nedávne štúdie ukázali, že betaglukány, ktoré sa prirodzene vyskytujú v potravinách v každodennej strave človeka, sú dôležité v prevencii chronických ochorení. Znižuje koncentráciu cholesterolu a glukózy v krvi a tým pádom aj riziko kardiovaskulárnych ochorení a cukrovky. Okrem účinkov na hladinu lipidov a metabolizmus glukózy má betaglukán aj antioxidačné vlastnosti, pretože zachytáva voľné radikály, čím znižuje riziko chorôb vrátane aterosklerózy, kardiovaskulárnych chorôb, neurodegeneratívnych chorôb, cukrovky a rakoviny. Známe sú aj pre svoje imunostimulačné a protinádorové účinky. Imunostimulačná aktivita beta-glukánu nastáva ako výsledok väzby na špecifické receptory prítomné na povrchu imunitnej bunky. Betaglukán patrí do skupiny prebiotík, ktoré stimulujú rast a aktivitu požadovanej prirodzenej črevnej mikroflóry a zároveň inhibujú rast patogénov. Hrá dôležitú úlohu pri správnom fungovaní gastrointestinálneho traktu a v prevencii zápalov a rakoviny hrubého čreva. Mnoho zdravotných výhod odvodených z jeho vlastností môže hrať kľúčovú úlohu pri zlepšovaní zdravia a prevencii chronických chorôb nielen ako je cukrovka, hypercholesterolémia, obezita, kardiovaskulárne choroby, ale aj rakovina.

Čo hovorí veda?

Vo vode rozpustný betaglukán nachádzajúci sa v obilninách zabraňuje vstrebávaniu cholesterolu v črevnom trakte. Beta-glukán znižuje hladinu celkového cholesterolu až o 17% a hladinu škodlivého LDL cholesterolu o 2-16%. Podľa niektorých výskumov konzumácia 15 gramov beta-glukánu získaného z kvasníc denne počas 7 týždňov môže znížiť hladinu cholesterolu až o 8 %.

Niekoľko laboratórnych a zvieracích pokusov potvrdilo protinádorový účinok beta-glukánov. Na základe výsledkov niektorých štúdií posilnil aj účinok chemoterapie. A v klinickej štúdii betaglukány extrahované z húb Shiitake predĺžili život pacientom s pokročilou rakovinou žalúdka a hrubého čreva.

Použitie

Výskumy ukazujú, že pravidelná konzumácia betaglukánov podporuje zdravie črevnej flóry, môže pomôcť predchádzať kardiovaskulárnym ochoreniam a môže tiež stimulovať fungovanie imunitného systému.

Betaglukán zvyšuje aktivitu imunitných buniek, vďaka čomu je telo odolnejšie voči patogénnym vírusom a baktériám. Keďže životnosť imunitných buniek aktivovaných beta-glukánom je približne dva dni, ochranný účinok si môžete užívať dovtedy, kým sa užíva.

Betaglukán patrí do skupiny prebiotík, ktoré stimulujú rast a aktivitu požadovanej prirodzenej črevnej mikroflóry a zároveň inhibujú rast patogénov. Hrá dôležitú úlohu pri správnom fungovaní gastrointestinálneho traktu , ako aj v prevencii zápalov a rakoviny hrubého čreva. Mnoho zdravotných výhod odvodených z vlastností betaglukánu môže hrať kľúčovú úlohu pri zlepšovaní zdravia a prevencii chronických neprenosných chorôb, ako sú napríklad cukrovka, hypercholesterolémia, obezita, kardiovaskulárne choroby a rakovina.

Referencie

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22187640/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5810204/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/3083785/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/7979607/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31960663/

Názov:
Betaglukány

Latinský názov:
Betaglucan

Obsah

Súvisiace produkty

  • Swiss Prebiotix Ultra prEbiotický prípravok s komplexným zložením. Je zdrojom 4 plnohodnotných oligosacharidov, ktoré sú nevyhnutné pre udržanie rovnováhy črevnej flóry. Fruktooligosacharidy priaznivo pôsobia na celkové fungovanie imunitného systému, ako aj poskytujú živiny pre prospešné baktérie nachádzajúce sa v hrubom čreve, čím podporujú ich životný proces. Hlavná zložka prípravku je ResistAid®, ktorá vyhrala viaceré inovačné ceny, napr. cenu VITAFOOD v roku 2015. Vhodné aj pre vegánov.

    Swiss Prebiotix Ultra

     14.90

    Swiss Prebiotix Ultra prEbiotický prípravok s komplexným zložením. Je zdrojom 4 plnohodnotných oligosacharidov, ktoré sú nevyhnutné pre udržanie rovnováhy črevnej flóry. Fruktooligosacharidy priaznivo pôsobia na celkové fungovanie imunitného systému, ako aj poskytujú živiny pre prospešné baktérie nachádzajúce sa v hrubom čreve, čím podporujú ich životný proces. Hlavná zložka prípravku je ResistAid®, ktorá vyhrala viaceré inovačné ceny, napr. cenu VITAFOOD v roku 2015. Vhodné aj pre vegánov.