Brest červený (Ulmus rubra)

Brest červený (Ulmus rubra), tiež známy ako brest klzký, je druh stromu pôvodom zo Severnej Ameriky. Názov “klzký” pochádza zo skutočnosti, že vnútorná polovica jeho kôry je  na dotyk klzká. Vo svojom latinskom názve “rubra” – čo znamená červená – naznačuje, že jeho kôra má červenkastú farbu. Domorodí Američania už dlho používajú kôru brestu vo svojej vlastnej tradičnej medicíne. Najviac sa používal na liečbu kašľa, poranení kože, rán, vredov, popálenín a zápalov, ale je vhodný aj na liečbu tráviacich problémov.

Jeho liečivé účinky

Podobne ako pri škorici, liečivá sila brestu spočíva v jeho kôre. Práve vnútorná, klzká, slizká polovica kôry sa dá použiť na prípravu čaju alebo na prípravu rôznych prípravkov vo forme prášku. Jeho hlavnými účinnými zložkami sú L-ramnóza, kyselina D-galakturónová, D-galaktóza, škrob, tanín, lignínové polyfenoly, mastné kyseliny a sliz pozostávajúci z rôznych polysacharidov. Táto posledná, slizká látka je zodpovedná za významnú časť jeho liečivých účinkov. Tento materiál vplyvom vody vytvára gélovitú látku.

Keď sa tento gél dostane do črevného systému, vytvorí na vnútornej stene čreva ochrannú vrstvu, ktorá dokáže absorbovať toxíny, ktoré sa tu nachádzajú. Vďaka tejto ochrannej vrstve je brest schopný zmierniť príznaky chorôb ako IBS (syndróm dráždivého čreva) alebo ulcerózna kolitída, keďže Crohnova choroba je spojená s podráždením čriev. Gélová látka z brestu chráni pred podráždením a zmierňuje zápal, čím zmierňuje nepríjemné príznaky. Zároveň tiež stimuluje prirodzenú tvorbu hlienu, čím poskytuje ešte väčšiu ochranu pred vredmi.

Tento typ ochrannej vrstvy však nie je užitočný len v črevách. Rovnako účinný je aj pri poraneniach na povrchu kože. Nanáša sa na povrch, na rany, poskytuje ochranu, upokojuje podráždenú pokožku a zmierňuje zápaly, podporuje rýchlejšie hojenie rán. Americkí osadníci spoznali účinok posledného od Indiánov, ktorí im ukázali, ako používať kôru brestu na hojenie rán. V tých časoch, zaťažených krvavými konfliktmi, to bola rozhodujúca prax, ktorá podľa historikov nemalou mierou prispela k prežitiu amerických osadníkov.

Rovnaká ochranná vrstva je riešením aj pri bolestiach hrdla. Po zmiešaní s vodou pri boľavom hrdle táto látka pokrýva vnútornú stranu hrdla a pažeráka, čím poskytuje ďalšiu vrstvu ochrany. Práve kvôli tomu sa s ním dá zmierniť nepríjemné pálenie záhy či reflux, keďže pálenie spôsobuje spätné prúdenie žalúdočnej kyseliny do pažeráka. Na druhej strane brest chráni pažerák pred škodlivými účinkami žalúdočnej kyseliny ochrannou vrstvou, ktorú tvorí, čím neutralizuje prejavy pálenia záhy a chráni pred vznikom zápalu pažeráka.

Čo hovorí veda?

Austrálska štúdia skúmala účinky rôznych bylinných zmesí u pacientov s IBS so zápchou. Jedna zmes obsahovala práškovú kôru brestu. Najväčšiu pozitívnu zmenu mala na základe výsledkov skupina, ktorá dostávala zmes s obsahom kôry brestu. Počet pohybov čriev sa výrazne zvýšil, zmiernili sa bolesti brucha.

Použitie

Brestová kôra je vynikajúca na zmiernenie príznakov IBS a zápalových ochorení čriev (Crohnova choroba alebo ulcerózna kolitída). Ochranná vrstva, ktorú tvorí, nielenže znižuje podráždenie čriev, ale pomáha aj pri detoxikácii tým, že absorbuje toxíny.

Dajú sa ním zmierniť aj ťažkosti horných dýchacích ciest, bolesť hrdla a kašeľ, ako aj reflux a pálenie záhy, keďže hlien z brestu chráni pažerák pred kyslým obsahom žalúdka.

Pri lokálnej aplikácii je veľkou pomocou pri hojení rán. Pri aplikácii na rany táto látka podobná slinám ranu prekryje a keď sa vymyje, vezme so sebou aj hnis v rane, no v rane zanechá tenkú ochrannú vrstvu. Upokojuje pálenie, podráždenie a urýchľuje hojenie rán.

Literatúra

https://www.mountsinai.org/health-library/herb/slippery-elm

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1046/j.1365-2036.2002.01157.x

https://www.liebertpub.com/doi/abs/10.1089/acm.2009.0090

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4204705/

https://www.indigo-herbs.co.uk/natural-health-guide/benefits/slippery-elm-bark

https://www.sciencedirect.com/topics/medicine-and-dentistry/ulmus-rubra

Názov:
Brest červený (Ulmus rubra)

Latinský názov:
Ulmus rubra

Obsah

Súvisiace produkty

  • Zľava

    CleanInside je doplnok výživy obsahujúci 13 starostlivo vyberaných rastlinných vláknin. Je pripravený použitím výlučne prírodných zložiek. Konzumáciou 8 gramov denne poskytuje organizmu také množstvo pestrej potravinovej vlákniny, ktoré je potrebné pre zdravie tráviaceho systému.

    Vláknina CleanInside

     32.50  26.65 -18%

    CleanInside je doplnok výživy obsahujúci 13 starostlivo vyberaných rastlinných vláknin. Je pripravený použitím výlučne prírodných zložiek. Konzumáciou 8 gramov denne poskytuje organizmu také množstvo pestrej potravinovej vlákniny, ktoré je potrebné pre zdravie tráviaceho systému.