Cholín bitartarát

Cholín je vo vode rozpustná živina, ktorá je pre naše telo nevyhnutná. Hoci sa mu v oblasti výživy venuje málo pozornosti, pre ľudský organizmus má mimoriadne dôležitú úlohu.

Jeho liečivé účinky

Cholín je vo vode rozpustná zlúčenina podobná vitamínu B, ale oficiálne sa nepovažuje za vitamín B. Naše telo dokáže produkovať malé množstvo cholínu, ale väčšina z neho musí pochádzať z našej stravy. Hrá dôležitú úlohu v štruktúre bunkových membrán a v metabolizme tukov.

Cholín má v ľudskom tele niekoľko dôležitých úloh:

Bunkové membrány: Cholín je kľúčovou zložkou bunkových membrán, ktoré riadia, čo môže vstúpiť do buniek a čo z nich vystúpiť.

Transport tukov: Cholín prispieva k metabolizmu tukov, pomáha transportovať molekuly tuku z pečene do buniek.

Neurotransmitery: Cholín podporuje produkciu neurotransmiteru nazývaného acetylcholín, ktorý je dôležitý pre fungovanie centrálneho nervového systému.

Funkcia pečene: Cholín podporuje funkciu pečene, pomáha odstraňovať toxíny z tela.

Čo hovorí veda?

Štúdia publikovaná v The American Journal of Clinical Nutrition zistila, že odporúčaná hodnota príjmu cholínu sa môže líšiť podľa pohlavia. Výskum bol zvedavý na ideálne množstvo príjmu cholínu. Aby sa to potvrdilo, uskutočnil sa experiment, na ktorom sa zúčastnilo 57 ľudí (26 mužov, 15 žien v menopauze a 16 žien bez menopauzy). Subjektom sa podávalo 550 mg cholínu počas 42 dní, potom menej ako 50 mg. Vedci sledovali, či v dôsledku menšieho množstva cholínu nastanú v ich tele merateľné zmeny. Orgánové problémy, ako napr. stukovatenie pečene alebo poškodenie svalov. Vedci z toho usúdili, že je obzvlášť dôležité, aby si ženy v menopauze dávali pozor na príjem cholínu, keďže práve jeho nedostatok spôsoboval najväčší podiel problémov.

Použitie

Cholín môže poskytnúť mnoho zdravotných výhod a pomôcť pri prevencii a liečbe rôznych chorôb:

Stukovatenie pečene: Cholín môže podporovať funkciu pečene a pomáha predchádzať vzniku stukovatenia pečene.

Integrita membrány: Adekvátny príjem cholínu je kľúčom k celistvosti bunkových membrán, čo podporuje zdravú funkciu buniek.

Zhoršenie pamäti: V dôsledku produkcie acetylcholínu môže cholín pomôcť zachovať funkciu mozgu a znížiť riziko poškodenia pamäti.

Ochorenie pečene: Cholín môže pomôcť pri liečbe ochorenia pečene, ako je alkoholické ochorenie pečene alebo hepatitída (zápal pečene).

Tehotenstvo: Počas tehotenstva hrá cholín dôležitú úlohu vo vývoji mozgu a nervového systému plodu.

Nízka hladina cholínu môže spôsobiť množstvo zdravotných problémov:

Tuková pečeň: Nízky príjem cholínu môže prispieť k stukovateniu pečene a ochoreniu pečene.

Porucha pamäti: Nízke hladiny cholínu môžu byť spojené s poruchou pamäti a zníženou funkciou mozgu.

Problémy s pečeňou: Nízke hladiny cholínu môžu spôsobiť problémy s pečeňou, najmä u pacientov s už existujúcim ochorením pečene.

Cholín sa nachádza v rôznych potravinách, ako sú vajcia, mäso, mliečne výrobky, sójové výrobky a ryby. Na príjem cholínu sú k dispozícii aj doplnky stravy, najmä pre tých, ktorí majú problém získať dostatočné množstvo cholínu.

Cholín je základná živina nevyhnutná pre zdravú funkciu buniek a metabolizmus tukov. Nízka hladina cholínu môže spôsobiť mnohé zdravotné problémy a prispieť k rôznym chorobám. Zabezpečenie správneho množstva v našej strave je dôležité pre udržanie zdravia.

Použitá literatúra

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17490963/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20861172/

https://www.healthline.com/nutrition/what-is-choline#intake

Názov:
Cholín bitartarát

Latinský názov:
Cholín bitartarát

Obsah

Súvisiace produkty

  • Swiss Detox Prime, ktorý obsahuje výlučne prírodné účinné látky, je rastlinný prípravok na ochranu pečene. Jeho zložky disponujú detoxikačnými a regeneračnými účinkami pre pečeňové bunky. Extrakt z pestreca mariánskeho, ktorý sa v prípravku ukrýva, poskytuje ochranu pred škodlivými účinkami voľných radikálov, cholín sa podieľa na niektorých procesoch obnovy buniek a vitamín C posilňuje imunitný systém.

    Swiss Detox Prime

     11.90

    Swiss Detox Prime, ktorý obsahuje výlučne prírodné účinné látky, je rastlinný prípravok na ochranu pečene. Jeho zložky disponujú detoxikačnými a regeneračnými účinkami pre pečeňové bunky. Extrakt z pestreca mariánskeho, ktorý sa v prípravku ukrýva, poskytuje ochranu pred škodlivými účinkami voľných radikálov, cholín sa podieľa na niektorých procesoch obnovy buniek a vitamín C posilňuje imunitný systém.