Desmodium adscendens-extrakt

Desmónia (Desmodium adscendens), v slovenčine spomínaná aj ako manayupa je rastlina pôvodom z Afriky, ktorá je dnes považovaná za rozšírenú v tropických oblastiach Ameriky. Pre modernú medicínu je relatívne nová, pretože až v druhej polovici minulého storočia sa zistilo, ako efektívne sa ňou dajú liečiť niektoré choroby. Domorodci žijúci v Afrike či na americkom kontinente rastlinu poznajú a používajú ju už oddávna pre jej liečivé účinky. V Afrike ju používali najmä miestni obyvatelia proti hepatitíde (zápal pečene), ale dajú sa ňou liečiť aj iné choroby.

Za zmienku stojí, že Desmodium adscendens je len jedna rastlina spomedzi niekoľkých druhov manayaupy. Jej ostatné druhy sa používajú na celom svete v ľudovej medicíne, ktorá siaha tisíce rokov dozadu.

Liečivé účinky

Jeden z liečivých účinkov flavonoidov a saponínov nachádzajúcich sa v Desmodium adscendens sa prejavuje pri liečbe astmy. V Afrike sa často používa na liečbu astmy. Počas experimentov sa výskumníci pokúsili preskúmať účinnosť desmodium adscendens proti astme a pozorovali, že kontrakcie svalov priedušnice sa znížili o 50 % u pokusných morčiat, ktoré dostávali alkoholový extrakt z desmodium adscendens, čím sa dýchanie stalo voľnejšie a pre nich jednoduchšie. Okrem upokojujúceho účinku na svaly sa znížilo aj množstvo histamínu v pľúcach morčiat. Jej liečivé účinky proti astme sú pravdepodobne spôsobené jej protizápalovými aktívnymi zložkami.

Okrem astmy sa dá táto bylinka zaujímavým a perspektívnym spôsobom využiť aj v oblasti duševných chorôb. Pokusy na hlodavcoch vedú k záveru, že pomocou Desmodium adscendens možno liečiť rôzne duševné a duchovné problémy, ako sú depresia, úzkosť a dokonca aj schizofrénia. Podľa údajov z prieskumu uskutočneného v Konžskej demokratickej republike používajú rastlinu na liečbu takýchto problémov aj miestni obyvatelia, no zatiaľ to nie je dostatočný dôkaz, ktorý by dokázal, či je v tejto oblasti skutočne užitočná.

Oveľa sľubnejšie sú experimenty vykonané na spomínaných hlodavcoch, kde došlo k pozorovateľnej zmene v správaní testovaných zvierat po podaní extraktu z desmódie (manayupy). Prirodzene, v prípade myší je ťažšie určiť prítomnosť duševných chorôb, ale skutočnosť, že možno zistiť aj neurologické účinky, robí bylinu veľmi sľubným elementom z hľadiska budúcej medicíny.

Účinok na zachovanie duševného zdravia je ešte potrebné dokázať, ale najdôležitejší liečivý účinok desmodium adscendens už bol preukázaný. Výborne čistí pečeň a pomáha obnoviť jej normálnu funkciu a znižuje zápal. Nie náhodou ju domáci často používajú proti hepatitíde, teda vírusovému zápalu pečene. Hepatitída je oveľa bežnejšia v afrických krajinách, takže tamojší ľudia túto chorobu bohužiaľ poznajú z prvej ruky. Desmódia je jedným, ak nie najefektívnejším prírodným riešením. Okrem hepatitídy sa ňou dá liečiť aj cirhóza a stukovatenie pečene.

Desmodium adscendens prispieva nielen k regenerácii pečene, ale aj k jej ochrane. Pomáha čistiť pečeň od rôznych toxínov, prísad, ťažkých kovov a tiež znižuje škodlivé účinky fajčenia a konzumácie alkoholu na pečeň. Je veľmi užitočná pri dlhodobej medikamentóznej liečbe a chemoterapii, keďže lieky aj chemoterapia veľmi zaťažujú pečeň.

Okrem ochrany pečene je vhodná aj na liečbu zápalov vyskytujúcich sa inde a ľahšie sa liečia aj infekcie močových ciest. Vďaka svojim antioxidantom pomáha znižovať prejavy starnutia a predchádzať rakovine.

Čo hovorí veda?

Klinická štúdia v Mali na mužoch s hepatitídou B ukázala, že Desmodium adscendens  znižuje hladiny bilirubínu v krvi. Vyššia hladina bilirubínu je jedným zo znakov nedostatočnej funkcie pečene, ktorá spôsobuje aj žltačku. Na základe výsledkov bola desmónia účinná pri zlepšovaní hodnôt a funkcie pečene.

Ďalšia štúdia v Taliansku zistila, že extrakt z Desmodium adscendens znižuje únavu u pacientov s rakovinou, ktorí podstupujú chemoterapiu.

Použitie

Desmodium adscendens sa používa predovšetkým na ochranu zdravia pečene. Pomáha pri detoxikácii, možno ju použiť na zníženie hladiny cukru a cholesterolu v krvi, účinná je aj pri liečbe nedostatku železa a medi. Vďaka silne protizápalovým účinkom  je dobrou voľbou pri liečbe hepatitídy, cirhózy a stukovatenia pečene. Pomáha aj pri liečbe infekcií močových ciest, bakteriálnych či vírusových zápaloch, žlčových ťažkostiach a alergiách.

Spomaľuje starnutie pokožky a zmierňuje príznaky astmy.

Použitá literatúra

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1002/fft2.170

http://www.odermatol.com/odermatology/12014/5.Proposal-MartiniL.pdf

https://www.cairn.info/revue-hegel-2015-4-page-268.htm

https://www.degruyter.com/document/doi/10.1515/jbcpp-2016-0115/html

https://biomedgrid.com/fulltext/volume2/analysis-of-phytoconstituents-of-desmodium-adscendens.000598.php

https://www.dovepress.com/feasibility-single-arm-study-of-a-medical-device-containing-desmodium–peer-reviewed-fulltext-article-CMAR

Muanda FN, Bouayed J, Djilani A, Yao C, Soulimani R, Dicko A. Evid Based Complement Alternat Med. 2011;2011:620862. doi 10.1155/2011/620862. Chemical Composition and, Cellular Evaluation of the Antioxidant Activity of Desmodium adscendens Leaves.

Addy , M.E., et al ., 1992. Some Secondary Plant Metabolites in Desmodium adscendens and Their Effects on Arachidonic Acid Metabolism. Prosraglandins Leukotrienes Essent Fatty Acids 47 1:85-91 (1992).

Studies on the antioxidant activity of three Desmodium plants

MAO Shao-chun1, LI Zhu-ying1, LI Cong2 (1.Yuxi Agricultural Vocational Technology Institute, Yuxi 653100, China; 2.The Department of Chemistry, Yunnan University, Kunming 650091, China)

Názov:
Desmodium adscendens-extrakt

Latinský názov:
Desmodium adscendens

Obsah

Súvisiace produkty

  • Zľava

    Hepadone Repair je doplnok výživy obsahujúci prírodné rastlinné účinné látky podporujúce regeneráciu pečeňových tkanív. Extrakty liečivých rastlín zlepšujú procesy obnovy buniek a vďaka obsahu antioxidantov poskytujú podporu proti oxidatívnemu stresu. Spomedzi liečivých rastlín nemôže chýbať  výťažok z artičokov chránený ochrannou známkou Altilix™, ktorý môže zabrániť hromadeniu tuku a znížiť hladinu cholesterolu, zodpovedného za stukovatenie pečene.

    Hepadone Repair

     21.90 Original price was: € 21.90. 17.96Current price is: € 17.96. -18%

    Hepadone Repair je doplnok výživy obsahujúci prírodné rastlinné účinné látky podporujúce regeneráciu pečeňových tkanív. Extrakty liečivých rastlín zlepšujú procesy obnovy buniek a vďaka obsahu antioxidantov poskytujú podporu proti oxidatívnemu stresu. Spomedzi liečivých rastlín nemôže chýbať  výťažok z artičokov chránený ochrannou známkou Altilix™, ktorý môže zabrániť hromadeniu tuku a znížiť hladinu cholesterolu, zodpovedného za stukovatenie pečene.