Fajčenie a následný vznik malígnych nádorov

Fajčenie a následný vznik malígnych nádorov

Článok je o jednom z najničivejších návykových ochorení modernej doby, ktoré zohráva významnú úlohu pri vzniku mnohých chorôb.

Je všeobecne známe, že fajčenie predstavuje jeden z najnebezpečnejších faktorov, čo sa vzniku pľúcnych nádorov týka. Menej známe je však to, že môže hrať dôležitú úlohu pri vzniku mnohých iných rakovinových, vrátane malignít zasahujúcich tráviaci systém. Tento zlozvyk sa považuje za jeden z najdôležitejších rizikových faktorov rakoviny.

Epidemiológia fajčenia a zhubných nádorov

Podľa údajov WHO prepadlo fajčeniu približne 1,3 miliardy ľudí na Zemi. Podiel fajčiarov je veľmi vysoký aj na Slovensku; približne 20% obyvateľov pravidelne fajčí.

V prípade úmrtí zohráva fajčenie úlohu v takmer 8 miliónov prípadov celosvetovo. Na Slovensku v dôsledku choroby súvisiacej s fajčením zomrelo taktiež veľa pacientov.

Zhubné nádory patria medzi hlavné príčiny smrti a v roku 2020 spôsobili takmer 10 miliónov úmrtí. Výskyt malígnych karcinómov je podľa dostupných štatistík preukazuje, že z 20 % úmrtí na rakovinu približne 30 % úzko súvisí s fajčením.

Akú úlohu môže zohrávať fajčenie pri vzniku nádorov tráviaceho systému?

Rakovina pažeráka

  • Ako ju rozpoznať?

Rakovina pažeráka je veľmi zákerné ochorenie, keďže pomerne dlhú dobu nevykazuje žiadne charakteristické príznaky, a tak sa pacienti často dostanú k lekárovi príliš neskoro.

Príznaky môžu zahŕňať: ťažkosti s prehĺtaním, bolestivé prehĺtanie, „pocit hrče“ v krku pri prehĺtaní, častú nevoľnosť/napínanie/vracanie, výraznú stratu hmotnosti, zachrípnutosť/chrapot/kašeľ.

V prípade podozrivých príznakov treba čo najskôr absolvovať podrobné lekárske vyšetrenie.

Rakovina pankreasu

  • Ako ju rozpoznať?

Rakovina pankreasu je obzvlášť zákerne sa rozvíjajúci, agresívny typ nádoru, ktorý často vykazuje príznaky až vtedy, keď sa nádor rozšíri do celého organizmu.

Príznaky môžu zahŕňať: bolesť brucha, chudnutie/nechutenstvo, žltačku, novovytvorenú cukrovku, nevoľnosť, žalúdočnú nevoľnosť, hnačku, zápchu, zväčšenie sleziny, skleslosť/únavu, zvýšenú teplotu/horúčku.

V prípade podozrivých príznakov treba čo najskôr absolvovať podrobné lekárske vyšetrenie.

Rakovina pečene

  • Ako ju rozpoznať?

Približne v 80-90% vzniká na pôde cirhózy pečene, a z rôznych príčin. Samotný nádor pečene vo väčšine prípadov nevykazuje žiadne príznaky. Najčastejšie dominuje klinický obraz základného chronického ochorenia pečene.

Príznaky môžu zahŕňať: bolesť brucha, nadúvanie, nevoľnosť/zvracanie, chudnutie/nechutenstvo, sťažené dýchanie. Malígny proces môže naznačovať napríklad to, ak sa stav predtým stabilného pacienta s ochorením pečene náhle začne zhoršovať. Pacientov s chronickým ochorením pečene treba pozorne sledovaní a odporúča sa pravidelné vyšetrenie zamerané na nádor (laboratórne, zobrazovacie vyšetrenie).

Rakovina žalúdka

  • Ako ju rozpoznať?

Rakovina žalúdka v počiatočných štádiách nemá charakteristické príznaky, preto sa ochorenie často rozpozná až v pokročilej forme.

Príznaky môžu zahŕňať: nechutenstvo, úbytok hmotnosti, nevoľnosť/zvracanie, v pokročilom štádiu vracanie krvi, bolesť brucha, pretrvávajúce pálenie záhy, poruchy trávenia, čierna stolica (strávená krv v stolici), nepríjemný pocit sýtosti, poruchy prehĺtania, anémia.

V prípade podozrivých príznakov je potrebné čo najskôr absolvovať podrobné lekárske vyšetrenie.

Rakovina hrubého čreva

  • Ako ju rozpoznať?

Rakovina hrubého čreva sa vyvíja pomaly a v počiatočných štádiách sa dá pomerne dobre liečiť vďaka modernej komplexnej onkologickej terapii. V počiatočných štádiách ju často nesprevádzajú jasné symptómy, preto by sa kolonoskopia rakoviny hrubého čreva mala odporúčať každému nad 50 rokov.

Príznaky môžu zahŕňať: premenlivý zvyk vyprázdňovania, striedavú hnačku-zápchu, krv v stolici, hlienovú stolicu, anémiu, pretrvávajúcu únavu, chudnutie, nechutenstvo, bolesti brucha.

V prípade podozrivých príznakov je potrebné čo najskôr absolvovať podrobné lekárske vyšetrenie.

Ako ovplyvňuje fajčenie tvorbu nádorov?

Cigaretový dym obsahuje veľa škodlivých látok, ktoré sa pri vdýchnutí dostávajú do pľúc a šíria sa po tele. Výskumy potvrdzujú, že inhalovaný tabakový dym obsahuje približne 70 karcinogénnych látok. V dnešnej dobe je čoraz populárnejšie používanie elektronických cigariet. Tie síce nefungujú na princípe pálenia tabaku a vdychovania dymu, no ich karcinogénne účinky nie sú vôbec zanedbateľné. Je preto dôležité vedieť, že akákoľvek forma fajčenia, dokonca aj pasívna, zvyšuje šance na rozvoj nádorov.

Vzťah medzi fajčením a tvorbou nádorov:

  • Počas zložitého procesu tvorby nádoru je narušená rovnováha signálov, ktoré regulujú – stimulujú – inhibujú rast buniek, čo vedie k nekontrolovanému množeniu buniek.
  • Počas fajčenia sa môžu do organizmu dostať karcinogénne látky, ktoré môžu spôsobiť mutácie v dedičných látkach buniek, čo môže viesť k narušeniu normálneho bunkového cyklu.
  • Za normálnych okolností má organizmus množstvo „samoliečebných“ mechanizmov nazývaných „opravné mechanizmy“, ktoré pomáhajú napraviť vzniknuté defekty a naprogramovanú smrť chybných buniek. Niektoré látky nachádzajúce sa v cigaretovom dyme brzdia opravné mechanizmy tela, takže chybné, zmutované bunky nemusia byť vždy schopné zomrieť, alebo sa korigovať.
  • Niektoré zložky tabakového dymu zhoršujú imunitnú odpoveď organizmu, čím sa zhoršuje aj celková imunita a taktiež aj protinádorová imunita.
  • Poťahovanie cigarety udržiava v organizme tzv. pretrvávajúci zápalový proces, ktorý v mnohých prípadoch tiež prispieva k tvorbe nádorov.

Prečo treba prestať fajčiť?

Prestať fajčiť – nech už je to kedykoľvek – má celý rad zdravotných výhod. Okrem iného sa znižuje riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení, pľúcnych ochorení, cukrovky a znižuje sa šanca na rozvoj všetkých malígnych nádorov súvisiacich s fajčením.

Nikdy nie je neskoro prestať fajčiť, pretože priaznivé účinky tohto rozhodnutia na zdravie sú aktuálne takmer vždy. Treba však vedieť, že čím skôr niekto prestane fajčiť, tým menšie je riziko vzniku chorôb súvisiacich s fajčením.

https://www.cdc.gov/tobacco/campaign/tips/diseases/cancer.html

https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/cancer