Dužina slivky (Prunus domestica)

Slivka (Prunus domestica) je veľmi obľúbeným a rozšíreným ovocím. Či už ide o pálenku, sušené slivky, alebo nápoje s príchuťou sliviek, slivky sa veľkou obľubou používajú v mnohých oblastiach gastronómie. Okrem toho, že tvorí súčasť mnohých jedál a nápojov, je veľmi zdravý a dá sa použiť ako liek na mnohé problémy. Slivka pochádza z východnej Európy a Kaukazu a je pravdepodobne jednou z prvých rastlín pestovaných ľuďmi. K nám sa dostala z Ázie. Po Číne sú najväčšími svetovými producentmi sliviek Rumunsko a Srbsko.

Jeho liečivé účinky

Slivky neobsahujú obzvlášť vysoké množstvá žiadnych minerálov ani vitamínov, to však v žiadnom prípade neznamená, že nie sú zdravé. Sú dobrým zdrojom vápnika, mangánu, horčíka a fosforu. Z vitamínov obsahuje vitamíny A, B2, B3, B6, C a K. Sušené slivky obsahujú o niečo viac vitamínov K a B ako surové slivky.

Vďaka antioxidantom, ktoré obsahuje, však dokážu slivky urobiť telu dobre v mnohých oblastiach. Antokyány v ňom napríklad znižujú krvný tlak a jeho vláknina pomáha regulovať hladinu cholesterolu, faktory, ktoré predstavujú vážnu výzvu pre zdravie kardiovaskulárneho systému.

Jeho fenolové kyseliny chránia zdravie kostí, čo je mimoriadne dôležité pre zdravie žien v období menopauzy. Slivka podporuje tvorbu kostí a inhibuje reabsorpciu kostí, čím poskytuje ochranu pred osteoporózou.

Kyselina chlorogenová nachádzajúca sa v slivkách reguluje hladinu cukru v krvi, antokyány – ktorým slivky vďačia za svoju farbu – sú vynikajúce antioxidanty, ktoré zohrávajú úlohu pri prevencii rakoviny a udržiavaní mladistvého vzhľadu pokožky.

Čo hovorí veda?

Na základe štúdie publikovanej v časopise Nutrition majú slivky naozaj dobrý vplyv na kognitívne funkcie. Vedci počas štúdie skúmali mentálne schopnosti starých potkanov, napríklad tým, že sa dostali z bludiska. Na základe výsledkov, pamäť starnúcich potkanov ukázala zlepšenie pod vplyvom slivky.

Použitie

Slivky môžu byť účinné proti osteoporóze najmä u žien v menopauze. Fenolové kyseliny nachádzajúce sa v slivkách pomáhajú udržiavať optimálnu hustotu kostí proti hormonálnym faktorom menopauzy.

Jeho vláknina, draslík a v ňom obsiahnuté antokyány pomáhajú znižovať krvný tlak, regulujú hladinu cukru a cholesterolu v krvi, čím chránia zdravie kardiovaskulárneho systému. Pôsobí laxatívne, takže dokáže uľaviť od zápchy, no pri hnačke si s ním treba dávať pozor.

Antokyány sú tiež vynikajúce antioxidanty, ktoré sú veľkou pomocou pri prevencii rakoviny.

Slivky síce nevynikajú v liečbe konkrétneho ochorenia, ani neobsahujú výnimočne vysokú hodnotu žiadneho minerálu či vitamínu, no ich veľkou výhodou – v porovnaní s mnohými inými bylinkami s vyššími účinnými látkami – je, že sú ľahko dostupné a môžeme ich ľahko zaradiť do stravy. Pri konzumácii vo väčšom množstve aj pri nižšom obsahu vitamínov a minerálov dokáže dosiahnuť rovnaký účinok ako zriedkavo konzumované liečivé rastliny s vyšším obsahom účinných látok.

Literatúra

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19097856/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26992121/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12166993/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4224712/

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/ptr.5581

https://www.mdpi.com/2072-6643/9/4/401

https://www.healthline.com/health/high-cholesterol

Názov:
Dužina slivky (Prunus domestica)

Latinský názov:
Prunus Domestica

Obsah

Súvisiace produkty

  • Zľava

    Slim Tea je komplexný liečivý čaj, ktorý obsahuje také liečivé rastliny, ktoré sú známe svojimi detoxikačnými a prirodzenými upokojujúcimi účinkami, ako je rumanček kamilkový, šípka, zázvor, medovka lekárska a pestrec mariánsky. 12 druhov účinných rastlinných zložiek sme vyberali pre správne fungovanie nervového a črevného systému.

    Slim Tea

     13.30 Original price was: € 13.30. 10.91Current price is: € 10.91. -18%

    Slim Tea je komplexný liečivý čaj, ktorý obsahuje také liečivé rastliny, ktoré sú známe svojimi detoxikačnými a prirodzenými upokojujúcimi účinkami, ako je rumanček kamilkový, šípka, zázvor, medovka lekárska a pestrec mariánsky. 12 druhov účinných rastlinných zložiek sme vyberali pre správne fungovanie nervového a črevného systému.