Haritaki (Terminalia chebula)

Haritaki (Terminalia chebula), tiež známy ako harad, kaddukki, kayakalpa, je plodom stromu pochádzajúceho z juhovýchodnej Ázie, Indie, Nepálu a juhovýchodnej Číny. S obľubou ho využíva tradičná indická medicína ajurvéda a v Tibete ho nazývajú „kráľom medicíny“, keďže sa dá využiť na mnoho vecí. Ovocie samotné po dozretí nie je čierne, ale v dôsledku dozrievania sčernie.

Jeho liečivé účinky

Haritaki je bohatý na vitamíny C a K, ako aj horčík. Jeho účinnými zložkami sú triterpény, kumarín, kyselina ellagová, luteolín, taníny, fenolové kyseliny, antrachinóny. Kôra, listy aj plody stromu sú bohaté na antioxidanty, ktoré chránia bunky pred ich škodlivými účinkami väzbou voľných radikálov. Haritaki v úzkom spojení s antioxidantmi bráni množeniu rakovinových buniek a rastu nádorov, najmä rakoviny prsníka a prostaty, a to vďaka kyseline elagovej, chebulovej a trieslovinám, ktoré obsahuje.

Účinné látky obsiahnuté v Haritaki poskytujú ochranu pred poškodením spôsobeným žiarením. Počas experimentov boli potkany vystavené gama žiareniu, no predtým im podávali vodný extrakt vyrobený z Haritaki. Podávanie výťažku z Haritaki pomohol znížiť poškodenie DNA spôsobené žiarením a ochránil hlodavce pred toxickými zlúčeninami. Má tiež dobrý vplyv na zdravie pečene, chráni pečeň pred škodlivými chemickými účinkami a jedmi.

Pomáha pri detoxikácii a znižovaní cholesterolu a pomáha pri prevencii cukrovky. Haritaki spomaľuje rozklad uhľohydrátov, takže hladina cukru v krvi po jedle nestúpne tak drasticky, čím dlhodobo pomáha predchádzať rozvoju cukrovky.

Haritaki sa postará aj o ochranu zubov. Jednou z baktérií, ktoré ničia zuby, je Streptococcus mutans. Dokáže výrazne inhibovať škodlivú aktivitu tejto baktérie na zuboch, čím pomáha predchádzať zubnému kazu.

silný antibakteriálny, antivírusový a protiplesňový účinok, za čo môže čiastočne aj obsiahnutá kyselina elagová. Dokáže účinne bojovať proti baktériám E. coli a Salmonella, ktoré často infikujú človeka, no ničí aj Helicobacter pylori, ktorý je zodpovedný za žalúdočné vredy. Poskytuje ochranu pred vírusom chrípky typu A, takže pomáha pri liečbe niektorých ochorení dýchacích ciest.

Má protizápalový účinok, ktorý pomáha zmierniť zápal kĺbov.

Môže sa použiť aj pri tráviacich problémoch, pretože zmierňuje hnačku, chráni sliznicu čriev, chráni pred dvanástnikovými vredmi. Znižuje nadúvanie a tvorbu plynov a podporuje trávenie zvýšením produkcie tráviacich štiav.

Jeho antibakteriálny účinok sa osvedčuje aj pri liečbe rán, vredov a poranení kože, keďže Haritaki vďaka antiseptickým účinkom urýchľuje hojenie rán a poranení.

Jeho dôležitým liečivým účinkom je, že pomáha pri odčervení, keďže ničí parazity v tele.

Čo hovorí veda?

Na základe pokusov indických výskumníkov na zvieratách sa Haritaki ukázal ako vynikajúce antihelmintikum. Počas experimentu bolo pokusným osobám podaných 50 mg extraktu z Haritaki, ktorý sa ukázal ako 100% účinný proti parazitovi Haemonchus contortus.

Použitie

Pre svoje silné antibakteriálne, antivírusové a protiplesňové účinky, sa môže použiť na liečbu rôznych infekcií, ako je Salmonella, E. coli alebo chrípka. Vďaka antiseptickému účinku tiež urýchľuje hojenie rán a vredov, preto sa aj v týchto prípadoch oplatí konzumovať.

Je dobrým obrancom pečene a obličiek, ktorý pomáha zbavovať sa nahromadených jedov v tele a chráni pečeň nielen pred látkami obsiahnutými v niektorých liekoch, ale aj pred poškodením žiarením. Znižuje zápaly kĺbov a chráni pred zubným kazom.

Haritaki pomáha predchádzať cukrovke, pretože spomaľuje rozklad sacharidov. Znižuje tiež hladinu cholesterolu, čím prispieva k prevencii kardiovaskulárnych ochorení.

Chráni pred vredmi, pomáha predchádzať dvanástnikovým vredom a chráni črevnú sliznicu.

Je výborným liekom na plynatosť, pretože znižuje tvorbu plynov a stimuluje trávenie.

Pomáha tiež vyháňať parazity žijúce v tele, pretože ich ničí.

Vďaka svojmu spazmolytickému účinku môže byť užitočný aj pri liečbe epilepsie.

Literatúra

https://www.sciencedirect.com/topics/biochemistry-genetics-and-molecular-biology/streptococcus-mutans

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20980034/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9424961/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3631759/

Názov:
Haritaki (Terminalia chebula)

Latinský názov:
Terminalia chebula

Obsah

Súvisiace produkty

 • Parasic Junior určený pre deti je 100% prírodný prípravok z byliniek. Obsahuje extrakty starostlivo vyberaných rastlinných účinných látok, ako je slamiha piesočná, sladké drievko, bazalka posvätná a pestrec mariánsky, ktoré môžu pomáhať pri odstraňovaní škodlivých parazitov z organizmu.

  Parasic Junior

   20.90

  Parasic Junior určený pre deti je 100% prírodný prípravok z byliniek. Obsahuje extrakty starostlivo vyberaných rastlinných účinných látok, ako je slamiha piesočná, sladké drievko, bazalka posvätná a pestrec mariánsky, ktoré môžu pomáhať pri odstraňovaní škodlivých parazitov z organizmu.

 • Zľava

  Parasic je antiparazitárny prípravok obsahujúci liečivé rastliny. Medzi prírodné zložky tohto produktu patrí extrakt z cesnaku, tekvicových semienok a extrakt zo slamihy piesočnej. Také zloženia liečivých rastlín, ako sú bazalka posvätná (tulsi) a extrakt z omanu pravého pomáhajú pri odstránení nepríjemných cudzopasníkov z organizmu.

  Parasic

   20.90  16.80 -20%

  Parasic je antiparazitárny prípravok obsahujúci liečivé rastliny. Medzi prírodné zložky tohto produktu patrí extrakt z cesnaku, tekvicových semienok a extrakt zo slamihy piesočnej. Také zloženia liečivých rastlín, ako sú bazalka posvätná (tulsi) a extrakt z omanu pravého pomáhajú pri odstránení nepríjemných cudzopasníkov z organizmu.