Lactococcus lactis subsp. lactis

Lactococcus lactis je gram-pozitívna baktéria, ktorú široko požívajú pri výrobe fermentovaných potravín, jogurtov a syrov. Bunky L. lactis sú koky, ktoré sú zoskupené do párov a krátkych reťazcov a javia sa ako vajcovité v závislosti od podmienok rastu, typicky s dĺžkou 0,5-1,5 µm. L. lactis neprodukuje spóry a nie je pohyblivý. Baktéria je homofermentatívny, to znamená, že cukor metabolizuje na kyselinu mliečnu. Izoluje sa najmä z prostredia mliečnych výrobkov alebo rastlinných materiálov. Baktéria pochádzajúca z rodu Streptococcus bola v roku 1985 preklasifikovaná na rod Lactococcus, ktorý sa delí na tri poddruhy, a to L. lactis subsp. lactis, L. lactis subsp. cremoris a L. lactis subsp. hordniae.

Jeho liečivé účinky

Spomedzi probiotík sa na posilnenie imunity osvedčila najmä L. lactis. Má dôležitú úlohu pri transporte antigénov, ktoré stimulujú imunitu sliznice proti respiračným patogénom. Zdá sa, že chráni aj pred nerespiračnými patogénmi, ako je HIV, ľudský papilomavírus alebo parazit malárie. Môže tiež pomôcť pri liečbe a prevencii zápalových ochorení čriev.

Čo hovorí veda

Japonská štúdia poukázala na významné zdravotné benefity užívania Lactococus lactis. Niektoré metabolity produkované baktériami mliečneho kvasenia zhoršujú motilitu patogénnych baktérií. Keďže motilita baktérií silne súvisí s virulenciou, metabolická aktivita baktérií mliečneho kvasenia účinne inhibuje bakteriálne infekcie. Skupina japonských výskumníkov dokázala, že Lactococcus lactis subsp. lactis inhibuje motilitu sérovaru Salmonella enterica Typhimurium. Fermentáciou laktózy L. lactis produkuje acetát, ktorý preruší rotáciu bakteriálneho bičíka, čo vedie k paralýze baktérie – čím sa zabráni prechodu Salmonely cez telo. Motilita Pseudomonas, Vibrio a Leptospira bola tiež vážne narušená produkovaným acetátom, čo viedlo výskumníkov k záveru, že L. lactis by mohla byť užitočným nástrojom na prevenciu infekcií spôsobených niekoľkými druhmi baktérií.

Lactococcus lactis sa na rozdiel od iných baktérií mliečneho kvasenia neusádza v črevách a ústach. Je schopný prekonať drsné podmienky gastrointestinálneho traktu, vďaka čomu je vynikajúcim „nosičom“ na dodávanie terapeutických látok, ako sú cytokíny, do ľudského tela. Prvýkrát sa to preukázalo v štúdii na myšiach s kolitídou, kde sa umelá sekrécia interleukínu-10 (IL-10) v L. lactis použila na liečbu zápalového ochorenia čriev. 

Použitie

Na základe výsledkov rôznych výskumov môžeme povedať, že Lactococcus lactis subsp. baktérie lactis môžu byť transportným vektorom pre imunomodulačné a terapeutické proteíny a antigény. Ďalšie štúdie ukázali, že interleukín obsiahnutý v L. lactis môže liečiť niektoré črevné problémy a predchádzať vzniku IBD, či rozvoju iných zápalových ochorení čriev.

Literatúra

https://en.wikipedia.org/wiki/Lactococcus_lactis#References

https://journals.asm.org/doi/10.1128/aem.00436-13 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3037581/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19144079/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25573770/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3037581/

Názov:
Lactococcus lactis subsp. lactis

Latinský názov:
Lactococcus lactis subsp. lactis

Obsah

Súvisiace produkty

  • Swiss Probiotix je probiotický doplnok výživy, ktorý obsahuje 10 druhov prospešných bakteriálnych kmeňov zodpovedných za udržanie zdravej črevnej flóry. Každou jednou kapsulou zabezpečuje organizmu 12,5 miliardy buniek, ktoré sa aktívne podieľajú na udržiavaní imunitného systému.

    Swiss Probiotix 2.0

     18.90

    Swiss Probiotix je probiotický doplnok výživy, ktorý obsahuje 10 druhov prospešných bakteriálnych kmeňov zodpovedných za udržanie zdravej črevnej flóry. Každou jednou kapsulou zabezpečuje organizmu 12,5 miliardy buniek, ktoré sa aktívne podieľajú na udržiavaní imunitného systému.