Mäta pieporná (Menta piperita)

Mäta pieporná (Menta piperita) je jednou z najznámejších rastlín mäty. U starých Grékov sa jej hovorilo aj hediosmos, teda „dobre voňajúci“. Gréci používali mätu ako voňavku v domoch, používala sa aj pri pohreboch.

Neskôr Rimania po veľkých hostinách žuvali listy mäty, aby si uľahčili trávenie. Neskôr, v stredoveku, bola medzi mníchmi obľúbenou bylinkou na boľavé ďasná, kašeľ a žalúdočné problémy. Egypťania ju používali pri žalúdočných ťažkostiach a nadúvaní, o čom svedčí aj jeden z najstarších lekárskych textov ľudstva. V stredoveku ju začali používať aj obyčajní ľudia, keďže sa dala použiť na zníženie zápachu z úst.

Postupom času sa mäta čoraz viac prelínala s ústnou hygienou a v modernej dobe sa stala jednou z najobľúbenejších príchutí žuvačiek. Ústne vody a zubné pasty si nemožno predstaviť bez mentolovej príchute.

Jej liečivé účinky

Mäta má silný analgetický a antispazmodický účinok, vďaka čomu zmierňuje príznaky IBS (syndróm dráždivého čreva). Uvoľňuje svaly, takže okrem tráviacich ťažkostí je užitočný aj pri zmierňovaní bolestí spôsobených menštruáciou.

Zlepšuje dýchanie a zásobovanie mozgu kyslíkom. Možno práve preto nie je náhoda, že v roku 1620 – aj keď mu nebolo celkom jasné prečo – lekár Tobias Venner odporúčal  výskumníkom a vedcom pravidelné užívanie mäty, keďže sa domnieval, že zlepšuje pamäť a duševné zdravie.

Pri konzumácii vo forme čaju je dobrý proti nachladnutiu a vďaka obsah vitamínu C prispieva k fungovaniu imunitného systému. Môže znížiť bolesť zubov a hlavy.

Je vhodný aj na liečbu kožných zápalov, vyrážok, modrín a alergií a má upokojujúci účinok aj na pokožku hlavy. Pri vonkajšej, povrchovej aplikácii stimuluje krvný obeh a napomáha obnove tkanív. Je účinný aj pri bolestiach svalov a kĺbov, nanáša sa povrchovo, napríklad ako masť.

Pri vnútornom použití treba zdôrazniť aj jeho antioxidačné, antimikrobiálne a baktericídne vlastnosti.

Čo hovorí veda?

Moderná štúdia zistila, že vôňa mäty zvyšuje pozornosť počas jazdy a znižuje frustráciu. Vo svetle toho môže mäta prispieť k zníženiu počtu dopravných nehôd už len svojím zápachom, keďže značnú časť nehôd možno pripísať bezohľadnej jazde spôsobenej chvíľkovou pozornosťou a frustráciou.

A podľa štúdie výskumníkov z University of Adelaide mäta pieporná pôsobí ako prostriedok proti bolesti v hrubom čreve aktiváciou určitého kanála TRPM8. Vďaka tomu zmierňuje závažnosť príznakov napríklad IBS alebo iných ochorení, ktoré spôsobujú bolesti v črevách.

Použitie

Na základe svojich liečivých účinkov je mäta pieporná vhodná na liečbu problémov ako nadúvanie, bolesti zubov, zápaly ďasien, prechladnutie, zápach z úst, kašeľ, bolesti hrdla, IBS, kožné problémy, kardiovaskulárne ochorenia, bolesti svalov a kĺbov či bolesti pri menštruácii.

Jedným najjednoduchším spôsobom konzumácie mäty je čaj. Do jedného litra prevarenej vody pridajte 30 g mletých lístkov mäty piepornej, nechajte prikryté 5 minút a potom konzumujte nie príliš horúce. Dospelí by nemali presiahnuť pol litra denne a deti mladšie ako 6 rokov by ho nemali konzumovať vôbec.

Počas tehotenstva sa pred konzumáciou mäty oplatí konzultovať s lekárom. Mäta pieporná je pri nadmernej konzumácii jedovatá, preto je potrebné dbať na dodržiavanie správnych dávok.

Literatúra

https://daily.jstor.org/plant-of-the-month-mint/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19507027/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10604046/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16767798/

Raudenbush B, Grayhem R, Sears T, Et Al. Effects of Peppermint and Cinnamon Odor Administration on Simulated Driving Alertness, Mood and Workload. N Am J Psychol. 2009;11(2):245-256.

Nair B. Final report on the safety assessment of Mentha Piperita (Peppermint) Oil, Mentha Piperita (Peppermint) Leaf Extract, Mentha Piperita (Peppermint) Leaf, and Mentha Piperita (Peppermint) Leaf Water. Int J Toxicol. 2001;20 (Suppl. 3):61–73.

Schmidt E, Bail S, Buchbauer G, Stoilova I, Atanasova T, Stoyanova A, Krastanov A, Jirovetz L. „Chemical composition, olfactory evaluation and antioxidant effects of essential oil from Mentha x piperita”. Natural Product Communications. 2009 Aug;4(8):1107-12.

Benjamin Kligler, M.D., M.P.H. and Sapna Chaudharay, D.O. „Peppermint Oil” American Family Physician 2007 Apr 1;75(7):1027-1030.

Názov:
Mäta pieporná (Menta piperita)

Latinský názov:
Menta piperita

Obsah

Súvisiace produkty

 • CleanInside je doplnok výživy obsahujúci 13 starostlivo vyberaných rastlinných vláknin. Je pripravený použitím výlučne prírodných zložiek. Konzumáciou 8 gramov denne poskytuje organizmu také množstvo pestrej potravinovej vlákniny, ktoré je potrebné pre zdravie tráviaceho systému.

  Vláknina CleanInside

   32.50

  CleanInside je doplnok výživy obsahujúci 13 starostlivo vyberaných rastlinných vláknin. Je pripravený použitím výlučne prírodných zložiek. Konzumáciou 8 gramov denne poskytuje organizmu také množstvo pestrej potravinovej vlákniny, ktoré je potrebné pre zdravie tráviaceho systému.

 • Swiss Fiber Daily je doplnok výživy na podporu trávenia s vysokým obsahom vlákniny, ktorý obsahuje aj extrakty liečivých rastlín disponujúce protizápalovými a analgetickými účinkami. Rastlinné zložky, ktoré prípravok obsahuje, probiotické kultúry, proteolytický enzým, polysacharidy a oligosacharidy podporujú odolnosť imunitného systému a ochranu proti patogénom.

  Swiss Fiber Daily

   23.10

  Swiss Fiber Daily je doplnok výživy na podporu trávenia s vysokým obsahom vlákniny, ktorý obsahuje aj extrakty liečivých rastlín disponujúce protizápalovými a analgetickými účinkami. Rastlinné zložky, ktoré prípravok obsahuje, probiotické kultúry, proteolytický enzým, polysacharidy a oligosacharidy podporujú odolnosť imunitného systému a ochranu proti patogénom.

 • Slim Tea je komplexný liečivý čaj, ktorý obsahuje také liečivé rastliny, ktoré sú známe svojimi detoxikačnými a prirodzenými upokojujúcimi účinkami, ako je rumanček kamilkový, šípka, zázvor, medovka lekárska a pestrec mariánsky. 12 druhov účinných rastlinných zložiek sme vyberali pre správne fungovanie nervového a črevného systému.

  Slim Tea

   13.30

  Slim Tea je komplexný liečivý čaj, ktorý obsahuje také liečivé rastliny, ktoré sú známe svojimi detoxikačnými a prirodzenými upokojujúcimi účinkami, ako je rumanček kamilkový, šípka, zázvor, medovka lekárska a pestrec mariánsky. 12 druhov účinných rastlinných zložiek sme vyberali pre správne fungovanie nervového a črevného systému.

 • Hepadone Protect je liečivá čajová zmes obsahujúca 100% prírodné liečivé bylinky na pečeň, ktoré ju chránia. Jeho zložky majú protizápalové, upokojujúce účinky a čistia krv. 9 druhov starostlivo vybraných rastlinných účinných látok navzájom posilňujúc svoje účinky priaznivo vplýva na pečeň a poskytuje ochranu.

  Hepadone Protect

   13.90

  Hepadone Protect je liečivá čajová zmes obsahujúca 100% prírodné liečivé bylinky na pečeň, ktoré ju chránia. Jeho zložky majú protizápalové, upokojujúce účinky a čistia krv. 9 druhov starostlivo vybraných rastlinných účinných látok navzájom posilňujúc svoje účinky priaznivo vplýva na pečeň a poskytuje ochranu.

 • NaturalSwiss DigestFX® je starostlivo vyberaný doplnok výživy s obsahom prírodných enzýmov. Obsahuje 7 enzýmov a 4 druhy rastlinných extraktov pre okamžitý účinok pri problémoch s trávením a naduvaním: papaín a bromelaín štiepia bielkoviny, lipáza štiepi tuky, celuláza štiepi rastlinné vlákna a laktáza štiepi laktózu. Uľahčuje trávenie pri laktózovej intolerancii.
  Jeho účinné látky napomáhajú tráveniu, ako aj rozkladu prijatých živín. Rastlinné zložky, ktoré prípravok obsahuje, podporujú metabolické procesy a zmierňujú prípadné tráviace ťažkosti. Vhodné aj pre vegánov.

  NaturalSwiss DigestFX®

   22.90

  NaturalSwiss DigestFX® je starostlivo vyberaný doplnok výživy s obsahom prírodných enzýmov. Obsahuje 7 enzýmov a 4 druhy rastlinných extraktov pre okamžitý účinok pri problémoch s trávením a naduvaním: papaín a bromelaín štiepia bielkoviny, lipáza štiepi tuky, celuláza štiepi rastlinné vlákna a laktáza štiepi laktózu. Uľahčuje trávenie pri laktózovej intolerancii.
  Jeho účinné látky napomáhajú tráveniu, ako aj rozkladu prijatých živín. Rastlinné zložky, ktoré prípravok obsahuje, podporujú metabolické procesy a zmierňujú prípadné tráviace ťažkosti. Vhodné aj pre vegánov.

 • ToXiClean je 100% prírodný doplnok výživy s obsahom starostlivo vyberaných rastlinných účinných látok. Jeho zložky pomáhajú odstraňovať z organizmu najbežnejšie toxické ťažké kovy. Tým odľahčuje nielen pečeň, ale má priaznivé účinky aj na ostatné orgány.

  ToXiClean

   23.10

  ToXiClean je 100% prírodný doplnok výživy s obsahom starostlivo vyberaných rastlinných účinných látok. Jeho zložky pomáhajú odstraňovať z organizmu najbežnejšie toxické ťažké kovy. Tým odľahčuje nielen pečeň, ale má priaznivé účinky aj na ostatné orgány.