Tráviace ťažkosti – kedy a ako vznikajú?

Tráviace ťažkosti - bolesti brucha

Tráviace ťažkosti, ktoré spôsobuje nesprávne stravovanie, sú v dnešnej vyspelej industriálnej spoločnosti častým problémom. Iba v USA postihuje toto ochorenie sprevádzané nepríjemnými príznakmi 60-70 miliónov ľudí. Všeobecne platí, že tieto poruchy spôsobuje znečistené črevo, parazity, nedostatok prospešných baktérií, nedostatočný príjem vlákniny a pomalá produkcia tráviacich enzýmov.

Všetky potraviny, ktoré skonzumujeme, sa dostávajú do organizmu vo forme, v akej ich naše telo nedokáže využiť. Pred vstrebaním sa jedlo a tekutiny rozkladajú na menšie molekuly živín, ktoré prostredníctvom krvného obehu vyživujú bunky tela.

Pri tráviacom procese sa jedlo a tekutiny rozkladajú na menšie zložky, ktoré poskytujú energiu pre každodennú činnosť nášho organizmu. Trávenie zahŕňa zmiešanie stravy so žalúdočnou šťavou, prechod tráviacim traktom a rozklad molekúl na menšie častice.

FYZIKÁLNE PRÍČINY TRÁVIACICH ŤAŽKOSTÍ

Za tráviacimi ťažkosťami môže stáť mnoho príčin. Ale či už sú príčinou baktérie, infekcie, rôzne lieky alebo dokonca chronicky zlý zdravotný stav, príznaky tráviacich problémov sú v každodennom živote nielen nepríjemné. Osoby, ktoré nimi trpia, deň čo deň čelia veľkým problémom.

Medzi časté tráviace ťažkosti patria črevný plyn, nadúvanie, pálenie záhy, nedostatočné trávenie, IBS, v určitých prípadoch zápcha a hnačka. Pokiaľ tieto miernejšie príznaky, ktoré sú varovnými signálmi vášho tela, nebudete riešiť diétnou zmenou a pravidelnou vnútornou očistou, môžu nakoniec viesť k vážnym zdravotným problémom.

Vážnejšie tráviace ťažkosti môžu sprevádzať príznaky ako napríklad únava, poruchy spánku, závraty alebo dokonca neustále nutkanie na močenie.

Pokiaľ by ste chceli čítať články súvisiace s touto témou, kliknite na kľúčové slová: Detoxikácia | Nadúvanie | Očista čriev

TÝKA SA TO VIAC NEŽ TRETINY POSTIHNUTÝCH ĽUDÍ

Podľa štatistických údajov trápia funkčné tráviace ťažkosti približne 30-40 % obyvateľstva. Avšak sotva existuje človek, ktorý by počas svojho života podobné príznaky aspoň párkrát nepocítil.

Problémom je, že väčšina z nás radšej skúša domáce praktiky, pričom ale liečba tráviacich ťažkostí nie je taká jednoduchá. Rôzne žlčopudné lieky, antacidá, preháňadlá a rôzne lieky bez predpisu môžu niekedy viac uškodiť než pomôcť. Preto najlepšie riešenie predstavuje cielená diéta, črevná očista a zmena stravovania.

ZLEPŠENIE POHODY UVEDOMELÝM STRAVOVANÍM!

Základnou liečbou rôznych tráviacich ťažkostí je zostavenie vhodného jedálnička. Odstránením problémov sa viditeľne zlepšuje pohoda, čo súvisí so zlepšením fyziologického stavu a odstránením nepríjemností.
Môžeme povedať, že v akútnych i chronických prípadoch je najdôležitejšie nasadiť vhodnú diétu, uvedomelo sa stravovať a žiť správnym životným štýlom.

Cieľom reformy životného štýlu je usmernenie narušených vegetatívnych funkcií organizmu a zmiernenie nadúvania.

Je vhodné zrieknuť sa pitia kávy, čierneho čaju, ale správnou voľbou môže byť aj pitie riedených ovocných štiav, ba dokonca aj to, keď nekonzumujeme zeleninu a ovocie v surovom stave bezprostredne po jedle, ale až s odstupom 1-2 hodín. Na večeru sú vhodnejšie radšej potraviny, ktoré obsahujú menej vlákniny, pretože sa môže stať, že práve potraviny tohto druhu, inak veľmi užitočné, môžu spôsobiť problémy v čase nočného odpočinku. Počas trávenia v priebehu noci spúšťajú totiž kvasiace a hnilobné procesy, ktoré spôsobujú silné kŕče, nadúvanie a hnačku.

TAKTO SA VYHNITE ZHORŠENIU OCHORENIA!

Ako sme už uviedli, počas svojho života sa s tráviacimi ťažkosťami stretne každý človek. Samozrejme, že pri prípadných akútnych, dočasných, prechodných príznakoch nie je nutné okamžite hľadať lekársku pomoc, postačí ľahká očista čreva a trocha viac pozornosti pri stravovaní, a hneď sa budete cítiť lepšie. V prípade opakovania, pretrvávania, alebo zhoršovania tohto stavu vyhľadajte čo najskôr lekára, ktorý vylúči možné problémy telesných orgánov a pomôže pri výbere vhodnej diéty.

Odporúča sa z jedálnička vyradiť pšenicu, jačmeň, raž, ovos a ryžu. Tieto základné potraviny sa dajú perfektne nahradiť zemiakmi, kukuričnou múkou, pohánkou, tvrdou pšenicou alebo prosom. Popritom konzumujte čerstvú brokolicu, mrkvu, špargľu, cviklu a zelenú fazuľku, alebo ovocie – hrušky, jablká či banány. Vyhýbajte sa pálivému koreniu, cukru, sýteným nápojom a južnému kyslému ovociu, ako napr. mandarínky alebo citróny.

Nakoniec znížte na minimum spotrebu mlieka a nahraďte ho opatrne a s mierou rôznymi kyslomliečnymi výrobkami.

PRVÝ KROK: DETOXIKÁCIA

Dokonalá reforma životného štýlu sa zakladá najmä na vylúčení problémov s telesnými orgánmi, potom výdatnou detoxikáciou, počas ktorej sa telo zbaví rôznych toxínov, vďaka čomu sa tráviacemu systému uľaví a navyše sa budete cítiť oveľa ľahšie a fit!

Prvým krokom pri zlepšení tráviacich ťažkostí je dôkladná očista hrubého čreva, aby sa obnovila správna funkcia čriev.

Keď sa hrubé črevo zbaví nahromadených toxínov, budete sa cítiť sviežo a plní energie, a znížia sa aj nepríjemné príznaky spojené s trávením. A keď už organizmus bude môcť lepšie využiť prijaté živiny, nebudete viac trpieť vlčím hladom. Dokonalý detoxikačný program vás nezbaví len dlhodobých nepríjemných tráviacich ťažkostí, ale môže byť aj prvým krokom už dávno odďaľovanej diéty, pretože mnohí ľudia uvádzajú, že počas kúry sa im brucho výrazne zmenší a zbavia sa aj niekoľko kilogramov.

Neváhajte sa čo najrýchlejšie zbaviť nepríjemných príznakov a nadbytočných kilogramov! Najlepšie osvedčené detoxikačné metódy: pomôže vám aj Clean Inside program, o ktorom sa môžete dočítať viac, kliknutím na odkaz.