Zelený čaj – extrakt (Camelia sinensis)

Zelený čaj (Camelia sinensis) je jedným z najobľúbenejších nápojov súčasnosti. Používa sa nielen ako čaj, ale aj ako aróma pri príprave rôznych nápojov práve pre svoju chuť. Našťastie je zelený čaj nielen obľúbený, ale aj zdravý, čo si Číňania uvedomili už pred tisíckami rokov, keďže sa používal aj počas plavieb ako prevencia pred morskou chorobou.

Jeho liečivé účinky

Liečivé účinky zeleného čaju sú spôsobené flavonoidmi, ktoré obsahuje. Medzi nimi hlavne epigalokatechín galát (EGCg), ktorý je hlavnou účinnou látkou zeleného čaju. EGCg je mimoriadne silný antioxidant, ktorý pomáha predchádzať vzniku rakoviny (rakoviny prsníka, hrubého čreva a žalúdka, pľúc a prostaty). Vitamín E nachádzajúci sa v zelenom čaji je tiež dobrým antioxidantom, ktorý spolu s EGCg spomaľuje starnutie, takže pokožka môže zostať mladistvý. Okrem EGCg obsahuje aj iné katechíny, ktoré sú tiež užitočné. Ničia napríklad vírusy a baktérie, ale urýchľujú aj odbúravanie tukov a metabolizmus. Nie náhodou sa zelený čaj často odporúča tým, ktorí chcú schudnúť. Vďaka vysokému obsahu vitamínu C posilňuje imunitu, čím pomáha v boji proti prechladnutiu a chrípke. Vďaka obsahu kofeínu energizuje, čo sa hodí aj pri chudnutí, keďže pohyb je nevyhnutnou súčasťou efektívneho chudnutia.

Zelený čaj má dobrý vplyv na zdravie kardiovaskulárneho systému, pretože optimalizuje pomer LDL (zlého) a HDL (dobrého) cholesterolu. Reguluje hladinu cukru v krvi a inzulínu, preto je užitočný aj pri liečbe cukrovky.

Uľavuje od bolesti a pôsobí protizápalovo, možno ho použiť pri liečbe bolestí hlavy, kĺbov a ochorení nervového systému, ako je Alzheimerova choroba. Zrýchľuje metabolizmus,  pôsobí mierne močopudne, čím pomáha pri detoxikácii organizmu.

Čo hovorí veda?

Na základe výskumu švajčiarskych a francúzskych vedcov obsah katechínov a kofeínu v zelenom čaji stimuluje energetické využitie organizmu a odbúravanie tukov, preto sa určite oplatí piť zelený čaj počas redukčnej diéty.

Použitie

Zelený čaj je mimoriadne silný antioxidant, preto ho možno konzumovať preventívne proti rakovine a na udržanie tela v mladosti a kondícii. Obsah vitamínu C pomáha posilňovať imunitný systém a pri detoxikácii výborne poslúži žalúdočné a močopudné účinky. Využitie nájde aj pri liečbe vírusových bakteriálnych infekcií, no dajú sa s ním zmierniť aj každodenné problémy ako bolesti hlavy či kĺbov. Zelený čaj je dobrou voľbou aj pri liečbe kardiovaskulárnych chorôb a cukrovky.

Literatúra

Qin, L.-P. Xie, X.-Y. Zheng et al., “A component of green tea, (−)-epigallocatechin-3-gallate, promotes apoptosis in T24 human bladder cancer cells via modulation of the PI3K/Akt pathway and Bcl-2 family proteins,” Biochemical and Biophysical Research Communications, vol. 354, no. 4, pp. 852–857, 2007.

Dube, J. A. Nicolazzo, and I. Larson, “Chitosan nanoparticles enhance the intestinal absorption of the green tea catechins (+)-catechin and (−)-epigallocatechin gallate,” European Journal of Pharmaceutical Sciences, vol. 41, no. 2, pp. 219–225, 2010.

D. Hsu, B. B. Singh, J. B. Lewis et al., “Chemoprevention of oral cancer by green tea,” General dentistry, vol. 50, no. 2, pp. 140–146, 2002

A. Milligan, P. Burke, D. T. Coleman et al., “The green tea polyphenol EGCG potentiates the antiproliferative activity of c-Met and epidermal growth factor receptor inhibitors in non-small cell lung cancer cells,” Clinical Cancer Research, vol. 15, no. 15, pp. 4885–4894, 2009.

M. Ruta, D. J. Magliano, R. Lemesurier, H. R. Taylor, P. Z. Zimmet, and J. E. Shaw, “Prevalence of diabetic retinopathy in Type 2 diabetes in developing and developed countries,” Diabetic Medicine, vol. 30, no. 4, pp. 387–398, 2013.

Kuriyama, T. Shimazu, K. Ohmori et al., “Green tea consumption and mortality due to cardiovascular disease, cancer, and all causes in Japan: the Ohsaki study,” Journal of the American Medical Association, vol. 296, no. 10, pp. 1255–1265, 2006.

Názov:
Zelený čaj – extrakt (Camelia sinensis)

Latinský názov:
Camelia sinensis

Obsah

Súvisiace produkty

  • Zľava

    Detox Vital je antioxidačný prípravok bohatý na vitamíny a minerálne látky. V záujme správneho fungovania imunitného systému a očistenia organizmu od ťažkých kovov obsahuje veľké množstvo základných, esenciálnych živín, aminokyselín, enzýmov a rastlinných zložiek.

    Detox Vital

     23.06 Original price was: € 23.06. 18.91Current price is: € 18.91. -18%

    Detox Vital je antioxidačný prípravok bohatý na vitamíny a minerálne látky. V záujme správneho fungovania imunitného systému a očistenia organizmu od ťažkých kovov obsahuje veľké množstvo základných, esenciálnych živín, aminokyselín, enzýmov a rastlinných zložiek.