Bifidobacterium bifidum

Bifidobacterium bifidum je druh prospešných baktérií, ktoré žijú v ľudskom tráviacom systéme. História jeho objavenia siaha až do začiatku 20. storočia. Baktériu prvýkrát izoloval v roku 1899 francúzsky pediater Henri Tissier. Odvtedy vedci a lekári uskutočňujú experimenty, aby sa dozvedeli čo najviac o vlastnostiach a zdravotných účinkoch Bifidobacterium bifidum.

Bifidobacterium bifidum sa prirodzene vyskytuje v ľudskom črevnom trakte, najmä v počiatočných štádiách tráviaceho systému. Hrá dôležitú úlohu pri trávení a zdravom fungovaní imunitného systému. Jednou z jeho hlavných živín sú oligosacharidy, ktoré sa fermentujú v hrubom čreve, čím pomáhajú udržiavať rovnováhu črevnej flóry.

Jeho liečivé účinky

Slovo probiotikum znamená, že má priaznivý vplyv na ľudský organizmus. Túto baktériu obsahuje množstvo probiotických prípravkov, napríklad vo forme probiotických jogurtov alebo doplnkov stravy. Jeho konzumácia môže prispieť k udržaniu zdravej rovnováhy črevnej flóry a celkovej pohody organizmu.

Bifidobacterium bifidum môže produkovať určité enzýmy, ktoré pomáhajú pri trávení potravy. To môže prispieť k vstrebávaniu potravy a efektívnejšiemu využitiu vitamínov a minerálov.

Jednou z takýchto zlúčenín je kyselina mliečna. Bifidobacterium bifidum produkuje kyselinu mliečnu fermentáciou laktózy, teda mliečneho cukru. Táto kyselina mliečna má za následok nižšie pH v čreve, čo pomáha udržiavať optimálny obsah kyselín v črevnej flóre. Týmto spôsobom brzdí rast škodlivých mikroorganizmov a podporuje prevahu prospešných baktérií. Kyselina mliečna má tiež antibakteriálny účinok, ktorý môže prispieť k inhibícii rastu patogénov.

Okrem toho táto baktéria produkuje aj určité enzýmy, ako aj enzým laktázu, ktorý štiepi mliečny cukor, teda laktózu.  Zohráva dôležitú úlohu u pacientov s intoleranciou laktózy.

Jednou z najdôležitejších zlúčenín produkovaných baktériou Bifidobacterium bifidum je kyselina octová. Kyselina octová hrá kľúčovú úlohu pri zásobovaní energiou a trávení, pri vstrebávaní živín a zdravej funkcii hrubého čreva. Kyselina octová môže tiež prispieť k posilneniu imunitného systému a antioxidačnej ochrane.

Baktéria produkuje aj ďalšie zlúčeniny, ako sú vitamíny B a ďalšie živiny, ktoré sú dôležité pre zdravý metabolizmus a imunitný systém.

Tieto zlúčeniny, ktoré produkujú, môžu mať pozitívny vplyv na ľudský organizmus. Kyselina mliečna a kyselina octová podporujú rovnováhu črevnej flóry, posilňujú imunitný systém a podporujú zdravé trávenie. Okrem toho vitamíny skupiny B a ďalšie živiny prispievajú k celkovému zdraviu.

Čo hovorí veda?

Japonskí vedci zistili, že Bifidobacterium bifidum znižuje tráviace ťažkosti. Počas experimentu dostali účastníci mlieko s obsahom Bifidobacterium bifidum, v dôsledku čoho zaznamenali výraznú pozitívnu zmenu v tráviacich ťažkostiach.

Použitie

Bifidobacterium bifidum má mnoho priaznivých účinkov. Podľa výskumov môže pomôcť pri liečbe gastrointestinálnych problémov, ako je hnačka alebo syndróm dráždivého čreva (IBS). Okrem toho môže baktéria priaznivo pôsobiť na posilnenie imunitného systému a zníženie alergických reakcií.

Celkovo hrá významnú úlohu pri udržiavaní zdravia tráviaceho systému a imunitného systému. Vďaka svojmu prínosu k probiotikám a vlastným vlastnostiam baktérie sa dá použiť na liečbu a prevenciu mnohých zdravotných problémov.

Literatúra

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0022030215000661

https://academic.oup.com/femsre/article/44/3/369/5823743?login=false

https://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736(20)31548-8/fulltext

Názov:
Bifidobacterium bifidum

Latinský názov:
Bifidobacterium bifidum

Obsah

Súvisiace produkty

  • Swiss Probiotix Max s komplexným zložením je probiotický prípravok, doplnok výživy. Obsahuje 15 druhov starostlivo vyberaných prospešných kmeňov a 12,5 miliardy živej flóry v každej kapsule, ktoré prispievajú k obnove rovnováhy črevnej flóry a k zdravému fungovaniu tráviaceho systému.

    Swiss Probiotix Max

     25.90

    Swiss Probiotix Max s komplexným zložením je probiotický prípravok, doplnok výživy. Obsahuje 15 druhov starostlivo vyberaných prospešných kmeňov a 12,5 miliardy živej flóry v každej kapsule, ktoré prispievajú k obnove rovnováhy črevnej flóry a k zdravému fungovaniu tráviaceho systému.