Extrakt z púpavy (Taraxacum officinale)

Púpava kvitne na jar a môže rásť takmer všade, dokonca aj z betónu na základoch domov. Z tohto pohľadu je to burina, no je oveľa užitočnejšia, ako si na prvý pohľad myslíme. Jej latinský názov Taraxacum officinale je odvodený z gréckych slov tarake a akos. Tarake znamená rušenie a akos znamená riešenie, teda niečo, čo rieši nejaké rušenie. Pomenovanie nie je náhodné, keďže Gréci ju používali aj na liečenie rôznych neduhov.

Je to veľmi silné, pri detoxikácii užitočné diuretikum , ktoré sa dá dobre začleniť aj do stravy. Zvonka, nanesené na pleť, sa akné dá liečiť púpavou, pretože je výborný protizápalový prostriedok. Takmer každá jeho časť sa dá na niečo použiť: listy sa dajú pridávať do šalátov, korene sa dajú použiť ako náhrada kávy a z kvetov sa v Anglicku vyrába Púpavové víno, čo je mierne alkoholický nápoj.

Liečivé účinky

Okrem vitamínov A, B, C a D obsahuje púpava dostatok vápnika. Jeho hlavnými aktívnymi zložkami sú taraxerol a steroly.

Má viacero druhov liečivých účinkov a oplatí sa vyskúšať jej použitie pri viacerých ochoreniach. Pomáha napríklad pri problémoch s tráviacim systémom. Zvyšuje produkciu tráviacich štiav a žalúdočnej šťavy a pomáha regulovať svaly tráviaceho systému, čím sa normalizuje stolica a zlepšuje sa kvalita trávenia. Tým podporuje prekonanie zápchy a hnačky, pričom je dôležité vedieť, že má mierny laxatívny účinok. Pomáha tiež tráveniu prostredníctvom vlákniny zvanej inulín, ktorá je potravou pre prospešné baktérie v čreve.

Okrem tráviacich problémov hrá púpava dôležitú úlohu aj pri detoxikácii. Má dobrý vplyv na optimálnu činnosť pečene, žlče a obličiek, ale pôsobí aj na potné žľazy zodpovedné za potenie. Jedy nahromadené v tele sa odstraňujú nielen močom, ale aj potením, čo zvyšuje efektivitu v prípade jej použitia v rámci detoxikačnej kúry.

Jej užívanie sa odporúča aj pri cirhóze pečene, hepatitíde a žltačke, keďže púpava je veľmi dobrý protizápalový prostriedok. Protizápalové účinky je možné využiť okrem pečene aj v črevnom systéme. Zmierňuje príznaky IBS (syndróm dráždivého čreva), pretože upokojuje podráždenú črevnú sliznicu.

Vďaka svojmu močopudnému účinku odstraňuje z tela zbytočne nahromadenú vodu. Tým znižuje vysoký krvný tlak a čistí močové cesty.  Jej vysoký obsah draslíka a vlákniny pozitívne vplýva na normalizáciu vysokého krvného tlaku. Pri cukrovke pomáha jednak zbaviť sa cukru usadeného v obličkách a podporuje aj tvorbu inzulínu.

Posilňuje imunitný systém dvoma spôsobmi. Jednak pomocou obsahu oxidu dusnatého, ktorý zlepšuje fungovanie fagocytujúcich buniek a jednak vlákninou, ktorú obsahuje a je potravou pre probiotické baktérie. Ak sú tieto baktérie zastúpené v správnom množstve – veľkou mierou prispievajú k zdravej funkcii imunity.

Extrakt z púpavy je  účinný aj proti akné, kožným vyrážkam a ekzémom . Obsah antioxidantov a luteolínu inhibuje rast rakovinových buniek a spomaľujú starnutie pokožky.

Čo hovorí veda?

Podľa štúdie publikovanej v International Journal of Oncology extrakt z listov púpavy inhiboval rast rakoviny prsníka a rakoviny prostaty. A extrakt z koreňa spomaľoval rast buniek rakoviny prsníka.

Použitie

Púpava je výborným detoxikátorom organizmu, preto je dôležitou súčasťou detoxikačných kúr. Pomáha proti chorobám pečene, zápalom, žltačke, znižuje hladinu cholesterolu a cukru v krvi a zmierňuje vysoký krvný tlak.

Pri tráviacich ťažkostiach sa odporúča pacientom s IBS, ale je užitočný aj pri refluxe, zápche a vodnatej hnačke, pretože je výborným diuretikom.

Vďaka obsahu vápnika znižuje šance na rozvoj osteoporózy a vďaka ďalším účinným látkam môže byť užitočný v boji proti rakovine. Podporuje imunitný systém a pomáha pri infekciách močových ciest.

Zvonka sa dá použiť na liečbu ekzémov a akné.

Použitá literatúra

Williams CA, Goldstone F, Greeham J. Flavonoids, cinnamic acids and coumarins from the different tissues and medicinal preparations of Taraxacum officinale. Phytochemistry. 1996;42:121–127.

Wittzell, Hakan (1999). “Chloroplast DNA variation and reticulate evolution in sexual and apomictic sections of dandelions”. Molecular Ecology 8 (12): 2023–35

Clarke, Charlotte Bringle (1977). Edible and useful plants of California. Berkeley: University of California Press. p. 191.

Kim YC, Rho JH, Kim KT, Cho CW, Rhee YK, Choi UK. Phenolic acid contents and ROS scavenging activity of dandelion (Taraxacum officinale) Korean J. Food. Preserv. 2008;15:325–331.

Van Baarlen P, van Dijk PJ, Hoekstra RF, de Jong JH (October 2000). “Meiotic recombination in sexual diploid and apomictic triploid dandelions (Taraxacum officinale L.)”. Genome 43 (5): 827–35.

Katrin Schütz, Reinhold Carle & Andreas Schieber (2006). “Taraxacum—a review on its phytochemical and pharmacological profile”.

Názov:
Extrakt z púpavy (Taraxacum officinale)

Latinský názov:
Taraxacum officinale

Obsah

Súvisiace produkty

  • Hepadone Repair je doplnok výživy obsahujúci prírodné rastlinné účinné látky podporujúce regeneráciu pečeňových tkanív. Extrakty liečivých rastlín zlepšujú procesy obnovy buniek a vďaka obsahu antioxidantov poskytujú podporu proti oxidatívnemu stresu. Jeho zložky majú pozitívny vplyv na funkcie pečene, disponujú detoxikačnými vlastnosťami a chránia pečeňové bunky.

    Hepadone Repair

     21.84

    Hepadone Repair je doplnok výživy obsahujúci prírodné rastlinné účinné látky podporujúce regeneráciu pečeňových tkanív. Extrakty liečivých rastlín zlepšujú procesy obnovy buniek a vďaka obsahu antioxidantov poskytujú podporu proti oxidatívnemu stresu. Jeho zložky majú pozitívny vplyv na funkcie pečene, disponujú detoxikačnými vlastnosťami a chránia pečeňové bunky.