Glutatión

Glutatión je molekula, ktorá zohráva životne dôležitú úlohu v organizme človeka. Ide o antioxidant, chrániaci bunky pred oxidačným poškodením a podieľúci sa na mnohých biologických procesoch.

Jeho liečivé účinky

Glutatión je tripeptid pozostávajúci z troch aminokyselín: cysteínu, kyseliny glutámovej a glycínu.  Ide o to jednu z najvýznamnejších antioxidačných molekúl v našom organizme. Antioxidanty sú zlúčeniny, ktoré pomáhajú neutralizovať voľné radikály, čo sú škodlivé molekuly, ktoré môžu poškodiť bunky a tkanivá.

Glutatión má v ľudskom tele niekoľko dôležitých úloh:

Antioxidant: Pomáha chrániť bunky pred poškodením spôsobeným oxidačným stresom a voľnými radikálmi.

Detoxikácia: Zúčastňuje sa na  procese viazania a odstraňovania toxínov v pečeni a iných orgánoch.

Podpora imunitného systému: posilňuje funkciu imunitného systému a pomáha telu bojovať proti infekciám.

Oprava DNA:  prispieva k oprave poškodenia DNA a k udržaniu normálnej funkcie buniek.

Čo hovorí veda?

Podľa amerických vedcov môže glutatión pomôcť pri liečbe psoriázy. Vedci podali 7 pacientom so psoriázou srvátkový proteín kvôli jeho schopnosti zvýšiť hladinu glutatiónu. Na základe experimentálnych výsledkov sa zdá, že glutatión môže skutočne pomôcť vyliečiť psoriázu, keďže stav všetkých siedmich pacientov sa zlepšil, no vedci poukazujú na to, že na preukázanie toho budú potrebné ďalšie experimenty.

Talianski vedci sa domnievajú, že glutatión podávaný intravenózne môže byť dobrou liečbou pri stukovatení pečene, pretože zlepšuje hodnoty, z ktorých možno odvodiť poškodenie pečene.

Použitie

Glutatión môže mať mnoho zdravotných výhod a môže prispieť k prevencii a liečbe rôznych chorôb:

Kardiovaskulárne ochorenia: Antioxidačné vlastnosti glutatiónu chránia steny krvných ciev a udržiavať kardiovaskulárne zdravie.

Choroby pečene: Podporuje funkcie pečene a odstraňovanie toxínov. V dôsledku toho môže byť užitočný pri liečbe ochorení pečene, ako napr. jej poškodenie alkoholom alebo hepatitídou alebo pri jej stukovatení.

Cystická fibróza: U pacientov s cystickou fibrózou s nízkou hladinou glutatiónu môže suplementácia tejto molekuly pomôcť vyčistiť dýchacie cesty a uvoľniť hlien.

Chronické ochorenia: Nízke hladiny tejto látky sa podieľajú na vzniku chronických ochorení, ako je rakovina, cukrovka a autoimunitné ochorenia.

Ďalšie zdravotné riziká absencie potrebného množstva molekúl glutatiónu:

Oxidačný stres: zvyšuje sa riziko oxidačného stresu a poškodenia buniek voľnými radikálmi, ktoré prispievajú k starnutiu a  zvyšujú šance na rozvoj rakoviny.

Problémy s detoxikáciou: sťažené odstraňovanie toxínov z tela, z ktorého dochádza k poškodeniu pečene a obličiek.

Oslabený imunitný systém: oslabenie imunitného systému a zvýšenie rizika infekcií.

Glutatión získavame predovšetkým zo stravy,  v potravinách ako cesnak, cibuľa, špargľa a španielske bobule. Existujú však aj doplnky stravy s obsahom glutatiónu.

Glutatión je kvôli svojim antioxidačným vlastnostiam kľúčom k udržaniu zdravia, podieľa sa na detoxikácii, podporuje imunitný systém a chráni bunky pred oxidačným poškodením. Jeho nízky level môže spôsobuje mnohé zdravotné problémy a prispieva k rozvoju chronických ochorení. Je nevyhnutné začleniť jeho príjem do našej stravy prostredníctvom potravy alebo začlenenie do našej stravy s potravinami obsahujúcimi glutatión alebo doplnkami stravy nám môže pomôcť udržať primeranú hladinu tejto antioxidačnej molekuly v našom tele.

Použitá literatúra

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24155989/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/7569285/

https://www.medicalnewstoday.com/articles/323936

Názov:
Glutatión

Latinský názov:
Glutation

Obsah