Koreň Ibiša lekárskeho (Althaea officinalis)

Ibiš lekársky (Althaea officinalis) je liečivá rastlina pôvodom z Európy, západnej Ázie a severnej Afriky, ktorá je starým hráčom v ľudovom liečiteľstve. Jeho latinský názov pochádza z gréckeho slova „althain“, čo znamená pomáhať, liečiť. Rimania, Číňania a Sýrčania ho jedli ako jedlo a Arabi jeho listy používali na liečenie popálenín kože.  Cennou časťou rastliny je jej koreň, ktorý obsahuje značnú časť účinných látok, ale dajú sa využiť aj jej listy.

Jeho liečivé účinky

Ibiš lekársky obsahuje množstvo prospešných látok, vrátane trieslovín, flavonoidov, fytosterolov, pektínov a polysacharidov. Posledne menované, teda polysacharidy, sú zložené zo zlúčenín ako L-ramnóza, D-galaktóza a kyselina galakturónová. Je tiež bohatý na vitamín C a fosfáty. Jeho polysacharidy sú veľmi podobné látkam, ktoré sa nachádzajú v kôre brestu. Vďaka tomu sú jeho liečivé účinky vlastne rovnaké ako u kôry brestu.

Rovnako ako kôra brestu, aj polysacharidy v koreni ibiša vytvárajú pri kontakte s vodou gélovitú látku. Tento materiál potom vynikajúco pokryje rôzne povrchy, ako je napríklad sliznica čreva. Táto ochranná vrstva okrem toho, že chráni črevá pred podráždením, podporuje hojenie vredov na vnútornom povrchu čriev, preto je dobrým doplnkom pri chorobách ako Crohnova choroba alebo ulcerózna kolitída.

Vnútorným povrchom je aj stena žalúdka, na ktorej môžu vzniknúť vredy, ak sa stenčuje sliznica, ktorá chráni žalúdok pred kyselinou. Gél tvorený ibišom dokáže obnoviť sliznicu žalúdka, ako aj v črevách, pričom pomáha pri hojení vredov na stene žalúdka (žalúdočné vredy).

Gél z koreňa Ibiša lekárskeho chráni tiež pred refluxom a pálením záhy. Pálenie záhy je spôsobené tým, že pažerák sa nezatvára správne a žalúdočná kyselina prúdi späť do pažeráka. Pažerák nemá dostatočnú ochranu pred leptavými účinkami kyseliny a tento žieravý pocit pálenia je to, čo pociťujeme pri refluxe. Gél tvorený polysacharidmi pokrýva povrch pažeráka, takže aj keď žalúdočná kyselina prúdi späť, nespôsobí vďaka ochrannej vrstve toľko poškodenia tkaniva pažeráka.

Rovnaký gél tiež pomáha zmierniť kašeľ a ťažkosti s hornými dýchacími cestami. Ibiš možno nájsť ako zložku v mnohých sirupoch proti kašľu, pretože upokojuje hrdlo. Môže sa použiť aj proti suchu v ústach, pretože napomáha tvorbe slín. Sucho v ústach je viac ako len nepríjemnosť, pretože prispieva k vzniku zubného kazu. Na druhej strane jedna alebo dve šálky kremičitého čaju denne môžu pomôcť vytvoriť optimálnu produkciu slín, a tým chrániť celistvosť zubov.

Rovnako ako brest, aj ibiš je účinný pri liečbe poranení kože.  Napomáha hojeniu rán, znižuje podráždenie a zmierňuje poškodenia spôsobené UV žiarením. Antibakteriálna vlastnosť ibiša prispieva k urýchleniu hojenia rán.

Pôsobí močopudne, takže napomáha detoxikácii organizmu.

Čo hovorí veda?

Pokusy na potkanoch potvrdili liečivý účinok ibiša na vredy. Počas experimentu bola testovaná účinnosť vodného extraktu rastliny na umelo vyvolaných vredoch u hlodavcov. Liečba ibišom výrazne zlepšila stav vredov a zápalov a u liečených jedincov sa zvýšila hodnota HDL, čiže dobrého cholesterolu, a to všetko bez škodlivých vedľajších účinkov. Pozitívny vplyv ibiša na črevnú sliznicu potvrdili aj ďalšie výskumy.

Použitie

Vďaka polysacharidom v ňom Ibiš lekársky tíši kašeľ a znižuje podráždenie hrdla, takže môže hrať dôležitú úlohu pri zmierňovaní príznakov astmy, bronchitídy a iných ťažkostí horných dýchacích ciest.

Je účinný aj pri liečbe zápalových ochorení čriev, ako je Crohnova choroba alebo ulcerózna kolitída. Tieto ochorenia majú za následok podráždenú, často vredovitú sliznicu čreva, takže gél tvorený polysacharidmi rastliny pomáha okrem hojenia prípadných vredov aj k obnove črevnej sliznice. Môže pomôcť aj pri liečbe žalúdočných vredov a proti páleniu záhy spôsobenému refluxom, keďže chráni aj vnútorný povrch pažeráka.

Pri lokálnej aplikácii podporuje hojenie kožných rán a zmierňuje spáleniny a podráždenie pokožky. Vďaka svojmu antibakteriálnemu účinku pomáha dezinfikovať rany.

Literatúra

https://www.tandfonline.com/doi/full/10.3109/13880209.2010.516754

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0378874109006102?via%3Dihub

https://www.mountsinai.org/health-library/herb/marshmallow

Althaea officinalis

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7090173/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4075668/

Názov:
Koreň Ibiša lekárskeho (Althaea officinalis)

Latinský názov:
Althaea officinalis

Obsah

Súvisiace produkty

  • CleanInside je doplnok výživy obsahujúci 13 starostlivo vyberaných rastlinných vláknin. Je pripravený použitím výlučne prírodných zložiek. Konzumáciou 8 gramov denne poskytuje organizmu také množstvo pestrej potravinovej vlákniny, ktoré je potrebné pre zdravie tráviaceho systému.

    Vláknina CleanInside

     32.50

    CleanInside je doplnok výživy obsahujúci 13 starostlivo vyberaných rastlinných vláknin. Je pripravený použitím výlučne prírodných zložiek. Konzumáciou 8 gramov denne poskytuje organizmu také množstvo pestrej potravinovej vlákniny, ktoré je potrebné pre zdravie tráviaceho systému.