Oman pravý (Inula helenium)

Oman pravý (Inula helenium) je liečivou rastlinou, ktorú poznali už starí Gréci. Pochádza zo Strednej Ázie, podľa gréckej mytológie vyrástla tam, kde na zem padali slzy Heleny Trójskej. Rimania ho používali ako prostriedok na povzbudenie trávenia po hostinách a Kelti mu pripisovali magickú moc. Grék Theophrastos ho odporúčal na liečbu hadieho uhryznutia a vo Švajčiarsku a Francúzsku sa z omanu pravého vyrábal absint.

Jeho liečivé účinky

Najdôležitejšími účinnými látkami omanu pravého sú seskviterpénové laktóny, vitamín C, menín, heleín a inulín. Tie sa nachádzajú najmä v podzemných koreňoch, preto sa najviac využíva táto časť rastliny.

Inulín v ňom obsiahnutý je vláknina, ktorá funguje aj ako sladidlo. Pre ľudské telo nie je stráviteľná, ale je potravou pre probiotické baktérie žijúce v čreve. Inulín je teda prebiotikum, ktoré napomáha funkcii a rozmnožovaniu probiotických baktérií. Tieto baktérie vo veľkej miere prispievajú k fungovaniu imunitného systému a podpore trávenia. Inulín pomáha regulovať pohyby čriev, a je dobré proti hnačke a zápche. Taktiež detoxikuje, keďže pomáha vyplavovať nahromadené toxíny z hrubého čreva. Môžu ho konzumovať aj diabetici, keďže nezvyšuje hladinu cukru v krvi, no chutí sladko.

Oman pravý má dobrý vplyv na trávenie, k čomu prispieva aj obsah pektínu. Pektín je tiež vláknina, ktorá chráni pečeň a žlčník, stimuluje ich funkciu, čím zefektívňuje trávenie. Oman pravý zmierňuje podráždenie čriev, pálenie záhy, pomáha aj pri červivosti a zmierňuje nadúvanie.

Pôsobí antisepticky, antibakteriálne a fungicídne, čím napomáha hojeniu kožných rán, či už ide o herpes alebo bodnutie hmyzom. Je užitočný aj z hľadiska ústnej hygieny, pretože chráni zuby a ďasná pred škodlivými baktériami.

Pomáha pri ochoreniach dýchacích ciest, astme, kašli a prechladnutí, keďže nielen dezinfikuje a posilňuje imunitný systém, ale zmierňuje aj katary. A jeho obsah menínu tlmí kašeľ.

Dá sa použiť aj proti vlčej slepote, keďže heleín v ňom obsiahnutý môže pomôcť zastaviť zhoršovanie choroby.

Napína pokožku a vďaka svojmu močopudnému účinku pomáha pri detoxikácii a chudnutí a prečisťuje obličky.

Čo hovorí veda?

Írski vedci počas experimentu dospeli k záveru, že arménsky koreň dokázal zničiť baktériu Staphylococcus aureus, ktorá často infikuje ľudí. Táto baktéria je často odolná voči antibiotikám, preto môže byť veľmi ťažké ju zničiť.

Použitie

Vďaka obsahu inulínu v rastline ju možno použiť ako sladidlo, ktoré môžu konzumovať aj diabetici. Jeho vláknina podporuje činnosť žlče a pečene, zmierňuje hnačku a zápchu, ako aj nadúvanie, pálenie záhy a podráždenie čriev. Sú potravou pre probiotické baktérie, ktoré nepriamo posilňujú imunitný systém.

Oman pravý je vhodný aj na zmiernenie nádchy, astmy, bronchitídy a kašľa, pretože tlmí kašeľ a čistí pľúca, pričom rozpúšťa katary, hlien a posilňuje imunitný systém.

Pomáha pri hojení kožných rán, proti herpesu a plesniam, čistí obličky, detoxikuje a chráni zdravie zubov a ďasien. Môže sa použiť aj pri odčervení a vyháňaní parazitov.

Literatúra

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20095126/

https://link.springer.com/article/10.2478/s11532-013-0295-3

Pharm. Bull. 25, 1370–1370 (2002)

Dorn DC, Alexenizer M, Hengstler JG, et al. Tumor cell specific toxicity of Inula helenium extracts. Phytother Res 2006;20(11):970-980.

Nesterova I, Zelenskaia KL, Vetoshkina TV, Aksinenko SG, Gorbacheva AV, Gorbatykh NA. Mechanisms of antistressor activity of Inula helenium preparations [in Russian]. Eksp Klin Farmakol . 2003;66:63-65.

Cantrell CL, Abate L, Fronczek FR, et al. Antimycobacterial eudesmanolides from Inula helenium and Rudbeckia subtomentosa. Planta Med 1999;65(4):351-355.

Gökbulut, A. et al. Antioxidant and antimicrobial activities, and phenolic compounds of selected Inula spcies from Turkey. Nat. Prod. Commun. 8, 475–478 (2013)

Zelenskaya KL, Povet’eva TN, Pashinskii VG, et al. Stress-inducing effect of hypoxia of different origin and its correction with Inula Helenium L. tincture. Bull Exp.Biol.Med 2005;139(4):414-417.

Stojakowska A, Malarz J, Kisiel W. Thymol derivatives from a root culture of Inula helenium. Z.Naturforsch.[C.] 2004;59(7-8):606-608.

Park, E. J. et al. Induction of HO-1 through p38 MAPK/Nrf2 signaling pathway by ethanol extract of Inula helenium L. reduces inflammation in LPS-activated RAW 264.7 cells and CLP-induced septic mice. Food Chem. Toxicol. Int. J. Publ. Br. Ind. Biol. Res. Assoc. 55, 386–395 (2013)

Al-Gammal, S. Y. Elecampane and Job’s disease. Bull. Indian Inst. Hist. Med. Hyderabad 28, 7–11 (1998)

Názov:
Oman pravý (Inula helenium)

Latinský názov:
Inula helenium

Obsah

Súvisiace produkty

  • Parasic je antiparazitárny prípravok obsahujúci liečivé rastliny. Medzi prírodné zložky tohto produktu patrí extrakt z cesnaku, tekvicových semienok a extrakt zo slamihy piesočnej. Také zloženia liečivých rastlín, ako sú bazalka posvätná (tulsi) a extrakt z omanu pravého pomáhajú pri odstránení nepríjemných cudzopasníkov z organizmu.

    Parasic

     20.90

    Parasic je antiparazitárny prípravok obsahujúci liečivé rastliny. Medzi prírodné zložky tohto produktu patrí extrakt z cesnaku, tekvicových semienok a extrakt zo slamihy piesočnej. Také zloženia liečivých rastlín, ako sú bazalka posvätná (tulsi) a extrakt z omanu pravého pomáhajú pri odstránení nepríjemných cudzopasníkov z organizmu.