Pšeničná tráva – extrakt (Triticum aestivum)

Pšeničná tráva (Triticum aestivum), ako už jej názov napovedá, je vlastne samotná pšenica, mladá rastlina, tráva. Semeno pšenice sa väčšinou považuje za cenné kvôli múke, ktorá sa z neho pomlela, no zvyšok rastliny je prinajmenšom rovnako dôležitý. Pšeničnú trávu poznali už starovekí ľudia, bola to liečivá rastlina často využívaná na Blízkom východe a v Egypte.

Jej liečivé účinky

Pšeničná tráva patrí medzi superpotraviny, pretože obsahuje množstvo živín a vitamínov, minerálnych látok a ďalších užitočných zlúčenín nevyhnutných pre zdravé fungovanie ľudského tela. Obsahuje minerálne látky ako sú zinok, fosfor, draslík, vápnik, horčík a železo. Je bohatá na vitamíny A, B1, B2, B3, B5, B6, B12, C a E, ako aj betakarotén.

Je zdrojom saponínov, ktoré stimulujú lymfatický systém, čím podporujú detoxikáciu. Obsahuje 19 druhov aminokyselín, ktoré sú stavebnými kameňmi bielkovín, takže má dobrý vplyv aj na činnosť svalov.

Obsahuje veľké množstvo chlorofylu, látku, ktorá dáva rastlinám zelenú farbu. Chlorofyl je tiež dobrý detoxikátor, napomáha regenerácii buniek, zvyšuje počet červených krviniek, čím sa zlepší aj prísun kyslíka. Zvýšená hladina kyslíka okrem regenerácie buniek zohráva úlohu aj pri zabezpečení energetickejšej pohody, takže pšeničnú trávu možno využiť aj na energizujúce účely. Pomocou chlorofylu sa bude lepšie hojiť nielen pokožka, ale aj vnútorné povrchy, napr. črevná stena alebo aj vredy. Antioxidanty v ňom obsiahnuté, napr. vitamín E, pomáhajú predchádzať rakovine tým, že viažu voľné radikály.

Jej vláknina okrem toho, že čistí a detoxikuje organizmus, posilňuje aj imunitný systém a ostatné zložky pšeničnej trávy pomáhajú udržiavať zdravie nechtov a vlasov. Znižuje chuť do jedla, preto sa jej konzumácia oplatí aj pre dietárov.

Čo hovorí veda?

Podľa izraelského výskumu pšeničná tráva zlepšila kvalitu života pacientov s ulceróznou kolitídou. Denné užívanie jednej šálky šťavy z pšeničnej trávy malo za následok výrazné zlepšenie príznakov kolitídy, ako napr. pri rektálnom krvácaní. Počas experimentu sa nevyskytli žiadne vedľajšie účinky.

Použitie

Vďaka liečivým účinkom pšeničná tráva pomáha pri problémoch ako je hojenie rán, vredy, ekzémy, akné, popáleniny, tráviace problémy, kolitída. Spoločné majú to, že ide o povrchové poranenia, aj keď ide o povrchy vo vnútri tela, ako napríklad vredy, ktoré vznikajú na vnútornom povrchu čreva v prípade kolitídy. Pšeničná tráva vďaka svojmu antibakteriálnemu a antiseptickému účinku urýchľuje hojenie poranení, preto pri týchto problémoch treba zvážiť jej použitie.

Možno ho užívať aj preventívne za účelom protinádorového, posilnenia imunity, alkalizácie, detoxikácie či energizácie.

Literatúra

Dunham. „Differential Inhibition of Virus Hemagglutination by Clorophyllin”. Proceedings of the Society for Experimental Biology and Medicine. 87, 431-33.

Bar-Sela G, Tsalic M, Fried G, Goldberg H. Division of Oncology, Rambam Medical Center and Faculty of Medicine, Technion-Israel Institute of Technology. Wheat grass juice may improve hematological toxicity related to chemotherapy in breast cancer patients: a pilot study. Nutr Cancer. 2007;58(1):43-8.

Chiu-Nan Lai et al: The inhibitions of in vitro metabolic activation of carcinogens by wheat sprout extracts. Nutrition & Cancer, 1978, 1(1): 27 – 30.

Shattan and Kutcher. “Effect of Chlorophyll on Postextraction Healing.” Journal of Oral Surgery. 46, 324.

Mukhopadhyay; J. Basak; M. Kar; S. Mandal; A. Mukhopadhyay; Netaji Subhas; Chandra Bose; Cancer Research Institute, Kolkata, India; NRS Medical College, Kolkata, India; Central Institute for Research (Ayurveda), Kolkata, India. The Role of Iron Chelation Activity of Wheat Grass Juice in Patients with Myelodysplastic Syndrome. Journal of Clinical Oncology 27:15s, 2009

Marawaha, RK; Bansal, D; Kaur, S; Trehan, A; Wheatgrass Juice Reduces Transfusion Requirement in Patients with Thalassemia Major: A Pilot Study. Indian Pediatric 2004 Jul;41(7):716-20

Effect of Wheat Grass Juice in Supportive Care of Terminally Ill Cancer Patients — A Tertiary Cancer Centre Experience from India. Journal of Clinical Oncology 2006 ASCO Meeting Proceedings Part I. Vol 24, No. 18s (June 20 Supplement), 2006: 8634. Dey S et al.

https://www.webmd.com/diet/health-benefits-chlorophyll

Názov:
Pšeničná tráva – extrakt (Triticum aestivum)

Latinský názov:
Triticum aestivum

Obsah

Súvisiace produkty

  • Detox Vital je antioxidačný prípravok bohatý na vitamíny a minerálne látky. V záujme správneho fungovania imunitného systému a očistenia organizmu od ťažkých kovov obsahuje veľké množstvo základných, esenciálnych živín, aminokyselín, enzýmov a rastlinných zložiek.

    Detox Vital

     23.06

    Detox Vital je antioxidačný prípravok bohatý na vitamíny a minerálne látky. V záujme správneho fungovania imunitného systému a očistenia organizmu od ťažkých kovov obsahuje veľké množstvo základných, esenciálnych živín, aminokyselín, enzýmov a rastlinných zložiek.