Kvet rumančeka kamilkového (Matricaria chamomilla)

Ak niekto pozná iba jednu bylinku, je veľká šanca, že to bude práve rumanček kamilkový  (Matricaria chamomilla). V spomienkach mnohých žije, keď im stará mama varí harmančekový čaj, vlastne proti akejkoľvek chorobe. Nie náhodou, keďže liečivé účinky rumančeka sú naozaj široké, čo robí túto inak nenáročnú rastlinu, ktorá rastie pri ceste, veľmi cennú. Harmanček poznali už v starovekom Egypte, ale Rimania a ľudia v stredoveku ho radi používali aj na liečbu najrôznejších problémov. Kedysi sa verilo, že dokáže zabrániť moru. Aj keď je to len povera, je pravda, že harmanček dezinfikuje.

Jeho liečivé účinky

Hlavnými účinnými látkami rumančeka sú glykozylované kumaríny, fenolové kyseliny, azulén a flavonoidy. Vďaka azulénu je tiež antiseptický a protizápalový. Jedným z najlepších využití pre jeho protizápalové účinky je liečba tráviacich problémov.

Rumanček a čaj z neho dezinfikujú črevá, zvyšujú pohyb čriev, zmierňujú tvorbu plynov a nadúvanie a pomáhajú zmierňovať príznaky ochorení ako IBS (syndróm dráždivého čreva), Crohnova choroba a kolitídy.

Znižuje horúčku a potíte sa, čo pomáha pri detoxikácii. Je vhodný na posilnenie imunity, čistí obličky a krv, má antibakteriálne, protiplesňové a antivírusové účinky. Môže sa použiť aj proti alergiám a astme, ale môže sa použiť aj na liečbu lumbaga, reumatických ťažkostí, koliky a plienkovej vyrážky.

Pôsobí upokojujúco a tlmí bolesť, preto sa ním dajú liečiť nielen kĺbové ťažkosti, ale aj bolesti zubov, hlavy či dokonca tehtenské nevoľnosti. Uvoľňuje svaly a  kŕče, preto je účinným pomocníkom pri liečbe menštruačných bolestí. Harmanček môže byť tiež dôležitou zložkou pri vyháňaní črevných červov.

Má liečivé účinky nielen vnútorne, ale aj zvonka, ako obklad. Povrchovo pomáha pri liečbe kožných poranení, možno ním liečiť ekzémy, bodnutie hmyzom, zápaly očí, rany či začervenanie kože. Zatiaľ čo vnútorne pomáha pri odčervení, harmanček môže byť užitočný ako obklad pri ničení vší.

Rovnako ako iné bylinky, aj antioxidanty v harmančeku môžu znížiť riziko rakoviny a predčasného starnutia pokožky tým, že na seba viažu voľné radikály.

Čo hovorí veda?

Na základe výsledkov štúdie uskutočnenej vo Philadelphii môže harmanček zmierniť úzkosť. V experimente pacientom s úzkosťou podávali harmanček po dobu 8 týždňov. U pacientov sa na konci experimentu zlepšila ich úzkosť. Ďalšia štúdia objasňuje súvislosť medzi harmančekom a dlhovekosťou. Výskum skúmal dĺžku života Mexičanov a zistilo sa, že tí, ktorí konzumovali harmanček, mali výrazne nižšiu úmrtnosť. Výskum pri skúmaní výsledkov zohľadňoval aj ďalšie sociálne a ekonomické podmienky, no aj tak bola preukázateľná korelácia medzi konzumáciou rumančeka a dlhovekosťou.

Použitie

Rumanček kamilkový ponúka široké využitie pre svoje rôznorodé účinky. Keďže je protizápalový a antibakteriálny, má protiplesňové a antivírusové účinky, preto ho možno použiť pri problémoch s trávením, IBS, Crohnovej chorobe, kolitíde, nadúvaní. Môže sa použiť aj na liečbu vírusových infekcií, horúčky, astmy a alergií.

Vďaka svojim protizápalovým a antiseptickým účinkom rumanček pomáha zvonka ako obklad pri liečbe začervenania kože, rán, štípancov či ekzémov, ako aj proti všiam a črevným červom, a to aj pri perorálnom použití.

Keďže uvoľňuje svaly, upokojuje a uľavuje od bolesti, možno ho použiť aj proti bolestiam hlavy, zubov, menštruačným kŕčom a nevoľnostiam a nevoľnostiam v tehotenstve. Okrem toho pomáha aj pri liečbe bolesti kĺbov, bedrového kĺbu a reumatizmu.

Príprava harmančekového čaju
Polievkovú lyžicu kvetov harmančeka zalejte horúcou vodou a nechajte prikryté 5 minút. Vývar preceďte a popíjajte nie príliš horúci.

Stojí za to piť po jedle, takže pomáha zmierniť príznaky IBS a iných tráviacich problémov. Pomáha pri spánku a kloktaním pri hojení vredov v ústach.

Dôležité! Harmančekový čaj môže vyvolať aj alergickú reakciu a zvýšiť účinok liekov na zrážanlivosť krvi, preto sa oplatí jeho konzumáciu konzultovať s lekárom.

Literatúra

Ramos-e-Silva M, Ferreira AF, Bibas R, Carneiro S. Clinical evaluation of fluid extract of Chamomilla recutita for oral aphthae. J Drugs Dermatol. 2006;5:612–617.

Blumenthal M, Goldberg A, Brinckman J, eds. Herbal Medicine: Expanded Commission E Monographs. Newton, MA: Lippincott Williams & Wilkins; 2000:57–61.

Saller R, Beschomer M, Hellenbrecht D. Dose dependency of symptomatic relief of complaints by chamomile steam inhalation in patients with common cold. Eur J Pharmacol. 1990;183:728–729.

McKay DL, Blumberg JB. A review of the bioactivity and potential health benefits of chamomile tea (Matricaria recutita L.). Phytotherapy Research. 2006;20(7):519–530.

Gardiner P. Complementary, Holistic, and Integrative Medicine: Chamomile. Pediatr Rev. 2007;28:16–18

Avallone R, Zanoli P, Corsi L, Cannazza G, Baraldi M. Benzodiazepine compounds and GABA in flower heads of matricaria chamomilla. Phytotherapy Res.

Charuluxananan S, Sumethawattana P, Kosawiboonpol R, Somboonviboon W, Werawataganon T. Effectiveness of lubrication of endotracheal tube cuff with chamomile-extract for prevention of postoperative sore throat and hoarseness. J Med Assoc Thai. 2004;87:185–189.

Martins MD, Marques MM, Bussadori SK, Martins MA, Pavesi VC, Mesquita-Ferrari RA, Fernandes KP. Comparative analysis between Chamomilla recutita and corticosteroids on wound healing. An in vitro and in vivo study. Phytother Res. 2009;23:274–278.

Merfort I, Heilmann J, Hagedorn-Leweke U, Lippold BC. In vivo skin penetration studies of camomile flavones. Pharmazie. 1994;49:509–511.

Avallone R, Zanoli P, Puia G, Kleinschnitz M, Schreier P, Baraldi M. Pharmacological profile of apigenin, a flavonoid isolated from Matricaria chamomilla. Biochem Pharmacol. 2000;59:1387–1394.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9032859/

https://sk.wikipedia.org/wiki/Crohnova_choroba

Názov:
Kvet rumančeka kamilkového (Matricaria chamomilla)

Latinský názov:
Matricaria chamomilla

Obsah

Súvisiace produkty

  • Slim Tea je komplexný liečivý čaj, ktorý obsahuje také liečivé rastliny, ktoré sú známe svojimi detoxikačnými a prirodzenými upokojujúcimi účinkami, ako je rumanček kamilkový, šípka, zázvor, medovka lekárska a pestrec mariánsky. 12 druhov účinných rastlinných zložiek sme vyberali pre správne fungovanie nervového a črevného systému.

    Slim Tea

     13.90

    Slim Tea je komplexný liečivý čaj, ktorý obsahuje také liečivé rastliny, ktoré sú známe svojimi detoxikačnými a prirodzenými upokojujúcimi účinkami, ako je rumanček kamilkový, šípka, zázvor, medovka lekárska a pestrec mariánsky. 12 druhov účinných rastlinných zložiek sme vyberali pre správne fungovanie nervového a črevného systému.

  • Hepadone Protect je liečivá čajová zmes obsahujúca 100% prírodné liečivé bylinky na pečeň, ktoré ju chránia. Jeho zložky majú protizápalové, upokojujúce účinky a čistia krv. 9 druhov starostlivo vybraných rastlinných účinných látok navzájom posilňujúc svoje účinky priaznivo vplýva na pečeň a poskytuje ochranu.

    Hepadone Protect

     13.90

    Hepadone Protect je liečivá čajová zmes obsahujúca 100% prírodné liečivé bylinky na pečeň, ktoré ju chránia. Jeho zložky majú protizápalové, upokojujúce účinky a čistia krv. 9 druhov starostlivo vybraných rastlinných účinných látok navzájom posilňujúc svoje účinky priaznivo vplýva na pečeň a poskytuje ochranu.

Vitamín U so zľavou 20 %

Vitamín U je jediný produkt svojho druhu.

Jeho účinok zaujme najmä ľudí s podráždenou sliznicou žalúdka, pri nadmernej produkcii žalúdočných kyselín a refluxe. Odporúča sa užívať osobám postihnutým žalúdočnými vredmi.