Bacillus coagulans

Bacillus coagulans je baktéria produkujúca kyselinu mliečnu, ktorú možno nájsť aj v ľudskom tele. Aj keď produkuje kyselinu mliečnu, nepatrí medzi Lactobacillus, ktoré tiež produkujú kyselinu mliečnu.

Spomínanú baktériu objavil v kondenzovanom mlieku B. W. Hammer v roku 1915. Systematicky bol klasifikovaný ako Lactobacillus, ale s rozvojom vedy pomocou testovania DNA sa zistilo, že ním nie je. Na rozdiel od iných baktérií sa rozmnožuje spórami a je pomerne odolný voči vysokým teplotám. Je schopný zostať v kľudovom stave, potom, keď mu to prostredie dovolí, ožije. Okrem tepla znesie aj kyslé prostredie žalúdka a žlče.

Jeho liečivé účinky

Pre baktériu to môže znieť zaujímavo, ale bacillus coagulans je antibakteriálny. Inhibuje rast iných baktérií, ktoré sú škodlivé pre telo. Dokáže tak brzdiť rast baktérií ako E.coli, Staphylococcus aureus, či huby Candida albicans, z ktorých môžu ľudia aj ochorieť. Posilňuje imunitný systém, pôsobí protizápalovo a zmierňuje príznaky niektorých ochorení tráviaceho systému.

Čo hovorí veda?

V experimente uskutočnenom iránskymi výskumníkmi sa skúmal účinok Bacillus coagulans na IBS. Jedna časť skupiny dostávala placebo, zatiaľ čo druhá polovica dostávala symbiotikum obsahujúce Bacillus coagulans. U jedincov liečených toto baktériou došlo k zníženiu bolesti brucha a hnačky, zatiaľ čo v skupine s placebom sa to nepozorovalo.

Použitie

Z hľadiska použitia možno Bacillus coagulans použiť na liečbu rôznych ochorení tráviaceho systému. Pomáha znižovať príznaky syndrómu dráždivého čreva.

Zmierňuje zápchu, uľahčuje vylučovanie stolice. Na optimálnom stave stolice sa podieľa mnoho faktorov, jedným z nich je zdravá črevná flóra, ktorej neoddeliteľnou súčasťou je Bacillus coagulans. Okrem zápchy sa ním dá zmierniť aj hnačka.

Môže sa použiť na zníženie tvorby plynov, čím sa zmierni nadúvanie. Táto baktéria neprodukuje plyny pri rozkladaní potravy.

Má aj protizápalové účinky, preto sa odporúča použiť na liečbu kĺbových ochorení a reumatoidnej artritídy.

Zvyšuje počet T buniek, je vhodný na  posilnenie imunity, preto sa môže použiť pri chrípke a iných ochoreniach dýchacích ciest.

Literatúra

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4129566/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7837859/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6025323/

https://www.wageningenacademic.com/doi/abs/10.3920/BM2019.0016

https://www.tandfonline.com/doi/full/10.4161/viru.22913

Názov:
Bacillus coagulans

Latinský názov:
Bacillus coagulans

Obsah

Súvisiace produkty

  • Swiss Probiotix Max s komplexným zložením je probiotický prípravok, doplnok výživy. Obsahuje 15 druhov starostlivo vyberaných prospešných kmeňov a 25 miliardy živej flóry v každej kapsule, ktoré prispievajú k obnove rovnováhy črevnej flóry a k zdravému fungovaniu tráviaceho systému.

    Swiss Probiotix Max

     25.90

    Swiss Probiotix Max s komplexným zložením je probiotický prípravok, doplnok výživy. Obsahuje 15 druhov starostlivo vyberaných prospešných kmeňov a 25 miliardy živej flóry v každej kapsule, ktoré prispievajú k obnove rovnováhy črevnej flóry a k zdravému fungovaniu tráviaceho systému.