Bifidobacterium animalis subsp. lactis

Bifidobacterium animalis subsp. lactis je gram-pozitívna, anaeróbna baktéria, ktorá sa môže nachádzať aj v ľudskom tráviacom systéme. Baktéria bola prvýkrát identifikovaná a pomenovaná výskumníkmi na francúzskej École Nationale Vétérinaire de Toulouse v roku 1988. Odvtedy nám výskum pomohol pochopiť výhody a úlohu tejto baktérie v ľudskom zdraví.

Jeho liečivé účinky

Bifidobacterium animalis subsp. lactis môže produkovať zlúčeniny, ktoré prispievajú k udržaniu zdravia ľudského tela. Medzi tieto zlúčeniny patrí napr. kyselina mliečna, ktorá má za následok nižšie pH v čreve, inhibíciu rastu škodlivých mikroorganizmov. Okrem toho môže baktéria produkovať acetát a propionát, ktoré slúžia ako zdroj energie pre bunky hrubého čreva, podporujúce zdravú funkciu čriev.

Spomínaná baktéria tiež stimuluje imunitný systém, podporuje odolnosť a znižuje riziko infekcií. Baktéria produkuje aj niektoré enzýmy, napríklad enzým laktázu, ktorý štiepi laktózu a podporuje trávenie ľudí s intoleranciou laktózy.

Čo hovorí veda?

Podľa štúdie publikovanej v časopise PNAS, Bifidobacterium animalis subsp. lactis dokázala ovplyvniť črevnú flóru myší zúčastnených na experimente tak, že došlo k zmierneniu symptómov kolitídy. Táto baktéria prispela k rastu ďalších, prospešných baktérií, ako aj k zníženiu hodnoty pH čreva.

Použitie

Bifidobacterium animalis subsp. lactis je široko používaný v probiotikách a funkčných potravinách. Probiotiká sú živé mikroorganizmy, ktoré majú priaznivý vplyv na zdravie. Baktéria je súčasťou väčšiny probiotických jogurtov a doplnkov stravy, ktoré pomáhajú udržať rovnováhu črevnej flóry a zdravé fungovanie tráviaceho systému. Ďalej zvyšujú imunitu a prejavy niektorých črevných ochorení.

Táto baktéria sa používa na liečbu mnohých zdravotných problémov. Výskum ukázal, že môže pomôcť pri liečbe hnačky, ak je hnačka spojená s liečbou antibiotikami, ale i pri hnačke spôsobenej infekciou. Okrem toho môže byť užitočný pri zmierňovaní príznakov syndrómu dráždivého čreva a iných tráviacich porúch, ako je intolerancia laktózy.

Literatúra

https://www.pnas.org/doi/abs/10.1073/pnas.1011737107

https://www.mdpi.com/2072-6643/12/4/892

https://sk.wikipedia.org/wiki/Imunitný_systém

Názov:
Bifidobacterium animalis subsp. lactis

Latinský názov:
Bifidobacterium animalis subsp. lactis j

Obsah

Súvisiace produkty

  • Swiss Probiotix Max s komplexným zložením je probiotický prípravok, doplnok výživy. Obsahuje 15 druhov starostlivo vyberaných prospešných kmeňov a 25 miliardy živej flóry v každej kapsule, ktoré prispievajú k obnove rovnováhy črevnej flóry a k zdravému fungovaniu tráviaceho systému.

    Swiss Probiotix Max

     25.90

    Swiss Probiotix Max s komplexným zložením je probiotický prípravok, doplnok výživy. Obsahuje 15 druhov starostlivo vyberaných prospešných kmeňov a 25 miliardy živej flóry v každej kapsule, ktoré prispievajú k obnove rovnováhy črevnej flóry a k zdravému fungovaniu tráviaceho systému.