Bifidobacterium longum

Bifidobacterium longum je prospešná, teda probiotická baktéria, ktorá sa prirodzene vyskytuje v ľudskom tráviacom systéme. Objavili ju začiatkom 20. storočia a odvtedy sa stala jednou z najznámejších a najštudovanejších probiotických baktérií. Prirodzene sa nachádza v ľudskom hrubom čreve a hrá dôležitú úlohu pri udržiavaní zdravia tráviaceho traktu.

Jeho liečivé účinky

Bifidobacterium longum zohráva dôležitú úlohu pri posilňovaní imunitného systému a udržiavaní rovnováhy črevnej flóry. Napomáha vstrebávaniu živín, podporuje trávenie a brzdí rast škodlivých baktérií. Tieto vlastnosti pomáhajú udržiavať zdravie tráviaceho systému a zmierňujú tráviace problémy.

Dôležitou vlastnosťou je jeho schopnosť prežiť kyslé prostredie v tráviacom systéme a enzýmy v gastrointestinálnom trakte. To mu umožňuje dostať sa do hrubého čreva, kde môže uplatniť svoj probiotický účinok.

Medzi zlúčeninami produkovanými touto baktériou majú mimoriadny význam kyselina mliečna a mastné kyseliny s krátkym reťazcom. Kyselina mliečna má za následok nižšie pH v čreve, čo inhibuje rast škodlivých baktérií. A mastné kyseliny s krátkym reťazcom slúžia ako potrava pre bunky  hrubého čreva, podporujú rovnováhu črevnej flóry a zdravé vyprázdňovanie.

Účinky týchto zlúčenín celkovo pozitívne vplývajú na zdravie ľudského organizmu. Bifidobacterium longum napomáha tráveniu, posilňuje imunitný systém, znižuje zápaly a prispieva k udržaniu rovnováhy črevnej flóry. Tieto výhody môžu byť užitočné pri liečbe a prevencii mnohých zdravotných problémov.

Pomáha pri vírusových infekciách, napr. chrípka a plesňových infekciách, napr. proti Candide, pretože inhibuje reprodukciu huby Candida albicans.

Čo hovorí veda?

Štúdia publikovaná v časopise Translational Psychiatry informuje o zaujímavom zistení, B. longum sa môže užívať nielen ako probiotikum, ale aj ako takzvané psychobiotikum, čiže má dobrý vplyv na duševné a duchovné zdravie. Počas výskumu sa merala úroveň stresu účastníkov v rôznych situáciách, potom experimentálne subjekty dostávali B. longum a placebo. Vedci dospeli k záveru, že úroveň stresu sa znížila u jedincov, ktorí dostávali Bifidobacterium longum. Vplyv probiotík na duševné zdravie je ešte len v plienkach, avšak spojenie telo-duša už súčasná lekárska veda pozná, takže perspektívne probiotikum určite je.

Použitie

Bifidobacterium longum môžeme použiť pri liečbe mnohých chorôb. Napríklad klinické štúdie s baktériou ukázali, že je účinný pri liečbe zápalových ochorení čriev, ako je ulcerózna kolitída alebo Crohnova choroba. Vďaka účinku probiotika dokáže zmierniť zápal a prejavy ochorenia. Okrem toho pomáha organizmu prekonať vírusové a plesňové infekcie.

Napomáha tráveniu, posilňuje imunitný systém, znižuje zápaly a prispieva k udržaniu rovnováhy črevnej flóry. Môže byť tiež užitočný pri liečbe mnohých chorôb, ako sú zápalové ochorenia čriev, IBS alebo celiakia. Produkovaná kyselina mliečna a mastné kyseliny s krátkym reťazcom zohrávajú kľúčovú úlohu v týchto výhodách, slúžia ako potrava pre bunky hrubého čreva, podporujú rovnováhu črevnej flóry a zdravé vyprázdňovanie.

Literatúra

https://www.nature.com/articles/tp2016191

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8324359/

https://www.niddk.nih.gov/health-information/digestive-diseases/crohns-disease

Názov:
Bifidobacterium longum

Latinský názov:
Bifidobacterium longum

Obsah

Súvisiace produkty

 • Swiss Probiotix Max s komplexným zložením je probiotický prípravok, doplnok výživy. Obsahuje 15 druhov starostlivo vyberaných prospešných kmeňov a 25 miliardy živej flóry v každej kapsule, ktoré prispievajú k obnove rovnováhy črevnej flóry a k zdravému fungovaniu tráviaceho systému.

  Swiss Probiotix Max

   25.90

  Swiss Probiotix Max s komplexným zložením je probiotický prípravok, doplnok výživy. Obsahuje 15 druhov starostlivo vyberaných prospešných kmeňov a 25 miliardy živej flóry v každej kapsule, ktoré prispievajú k obnove rovnováhy črevnej flóry a k zdravému fungovaniu tráviaceho systému.

 • Swiss Probiotix je probiotický doplnok výživy, ktorý obsahuje 10 druhov prospešných bakteriálnych kmeňov zodpovedných za udržanie zdravej črevnej flóry. Každou jednou kapsulou zabezpečuje organizmu 12,5 miliardy buniek, ktoré sa aktívne podieľajú na udržiavaní imunitného systému.

  Swiss Probiotix 2.0

   19.90

  Swiss Probiotix je probiotický doplnok výživy, ktorý obsahuje 10 druhov prospešných bakteriálnych kmeňov zodpovedných za udržanie zdravej črevnej flóry. Každou jednou kapsulou zabezpečuje organizmu 12,5 miliardy buniek, ktoré sa aktívne podieľajú na udržiavaní imunitného systému.