Bifidobacterium longum

Bifidobacterium longum je prospešná, teda probiotická baktéria, ktorá sa prirodzene vyskytuje v ľudskom tráviacom systéme. Objavili ju začiatkom 20. storočia a odvtedy sa stala jednou z najznámejších a najštudovanejších probiotických baktérií. Prirodzene sa nachádza v ľudskom hrubom čreve a hrá dôležitú úlohu pri udržiavaní zdravia tráviaceho traktu.

Jeho liečivé účinky

Bifidobacterium longum zohráva dôležitú úlohu pri posilňovaní imunitného systému a udržiavaní rovnováhy črevnej flóry. Napomáha vstrebávaniu živín, podporuje trávenie a brzdí rast škodlivých baktérií. Tieto vlastnosti pomáhajú udržiavať zdravie tráviaceho systému a zmierňujú tráviace problémy.

Dôležitou vlastnosťou je jeho schopnosť prežiť kyslé prostredie v tráviacom systéme a enzýmy v gastrointestinálnom trakte. To mu umožňuje dostať sa do hrubého čreva, kde môže uplatniť svoj probiotický účinok.

Medzi zlúčeninami produkovanými touto baktériou majú mimoriadny význam kyselina mliečna a mastné kyseliny s krátkym reťazcom. Kyselina mliečna má za následok nižšie pH v čreve, čo inhibuje rast škodlivých baktérií. A mastné kyseliny s krátkym reťazcom slúžia ako potrava pre bunky  hrubého čreva, podporujú rovnováhu črevnej flóry a zdravé vyprázdňovanie.

Účinky týchto zlúčenín celkovo pozitívne vplývajú na zdravie ľudského organizmu. Bifidobacterium longum napomáha tráveniu, posilňuje imunitný systém, znižuje zápaly a prispieva k udržaniu rovnováhy črevnej flóry. Tieto výhody môžu byť užitočné pri liečbe a prevencii mnohých zdravotných problémov.

Pomáha pri vírusových infekciách, napr. chrípka a plesňových infekciách, napr. proti Candide, pretože inhibuje reprodukciu huby Candida albicans.

Čo hovorí veda?

Štúdia publikovaná v časopise Translational Psychiatry informuje o zaujímavom zistení, B. longum sa môže užívať nielen ako probiotikum, ale aj ako takzvané psychobiotikum, čiže má dobrý vplyv na duševné a duchovné zdravie. Počas výskumu sa merala úroveň stresu účastníkov v rôznych situáciách, potom experimentálne subjekty dostávali B. longum a placebo. Vedci dospeli k záveru, že úroveň stresu sa znížila u jedincov, ktorí dostávali Bifidobacterium longum. Vplyv probiotík na duševné zdravie je ešte len v plienkach, avšak spojenie telo-duša už súčasná lekárska veda pozná, takže perspektívne probiotikum určite je.

Použitie

Bifidobacterium longum môžeme použiť pri liečbe mnohých chorôb. Napríklad klinické štúdie s baktériou ukázali, že je účinný pri liečbe zápalových ochorení čriev, ako je ulcerózna kolitída alebo Crohnova choroba. Vďaka účinku probiotika dokáže zmierniť zápal a prejavy ochorenia. Okrem toho pomáha organizmu prekonať vírusové a plesňové infekcie.

Napomáha tráveniu, posilňuje imunitný systém, znižuje zápaly a prispieva k udržaniu rovnováhy črevnej flóry. Môže byť tiež užitočný pri liečbe mnohých chorôb, ako sú zápalové ochorenia čriev, IBS alebo celiakia. Produkovaná kyselina mliečna a mastné kyseliny s krátkym reťazcom zohrávajú kľúčovú úlohu v týchto výhodách, slúžia ako potrava pre bunky hrubého čreva, podporujú rovnováhu črevnej flóry a zdravé vyprázdňovanie.

Literatúra

https://www.nature.com/articles/tp2016191

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8324359/

https://www.niddk.nih.gov/health-information/digestive-diseases/crohns-disease

Názov:
Bifidobacterium longum

Latinský názov:
Bifidobacterium longum

Obsah

Súvisiace produkty

  • Swiss Probiotix Max s komplexným zložením je probiotický prípravok, doplnok výživy. Obsahuje 15 druhov starostlivo vyberaných prospešných kmeňov a 12,5 miliardy živej flóry v každej kapsule, ktoré prispievajú k obnove rovnováhy črevnej flóry a k zdravému fungovaniu tráviaceho systému.

    Swiss Probiotix Max

     25.90

    Swiss Probiotix Max s komplexným zložením je probiotický prípravok, doplnok výživy. Obsahuje 15 druhov starostlivo vyberaných prospešných kmeňov a 12,5 miliardy živej flóry v každej kapsule, ktoré prispievajú k obnove rovnováhy črevnej flóry a k zdravému fungovaniu tráviaceho systému.