Extrakt z reďkovky (Raphanus sativus)

Kto by nepoznal reďkovku? Často sa vyskytuje ako súčasť šalátov a príloh. Ak máte záhradu, môžete si ju dokonca vypestovať sami, pretože sa dobre prispôsobuje a rastie vo väčšine pôd. Reďkovka je kapustovitá rastlina pochádzajúca z oblastí východnej Ázie. Japonci a Číňania už dávno uznávajú jeho priaznivé účinky; používala sa na zmiernenie kašľa a tráviacich problémov. Reďkovka (Raphanus sativus) vynikajúco čistí pečeň a obličky, preto sa ju oplatí zaradiť aj do detoxikačných kúr.

Liečivé účinky

Reďkovky sú bohaté na draslík, antioxidanty, vitamíny C, K,  B a folát. Antioxidanty v ňom, luteín a zeaxantín, chránia oči. Je všeobecne známe, že UV žiarenie má škodlivý vplyv na zdravie pokožky, keďže okrem starnutia zvyšuje aj riziko vzniku melanómu, teda rakoviny kože. UV lúče však nepoškodzujú len pokožku, ale aj oči, preto sa oplatí postarať sa aj o ich ochranu. Okrem kúpy kvalitnejších slnečných okuliarov sa oplatí chrániť zdravie očí aj zvnútra. Napomáha tomu konzumácia reďkoviek, keďže luteín chráni oči pred škodlivým žiarením, ktoré sa bohužiaľ v lete stáva čoraz pálčivejším problémom kvôli stenčujúcej sa ozónovej vrstve.

Reďkovky vďaka obsahu draslíka pomáhajú znižovať vysoký krvný tlak a ich vysoký obsah vitamínu C poskytuje účinnú podporu imunitnému systému. Zjedenie 10 dkg reďkovky dokáže pokryť štvrtinu dennej potreby vitamínu C človeka. Ak ide o posilnenie imunity, stojí za to vyzdvihnúť obsah vlákniny v reďkovke, ktorá tiež prispieva k správnemu fungovaniu imunitného systému, hoci len nepriamo. Vláknina v reďkovke slúži ako potrava pre črevné baktérie, ktoré sú nevyhnutnou súčasťou ľudského imunitného systému. Ich „starostlivosťou“ sa teda chránime pred patogénmi, keďže tieto baktérie produkujú látky, ktoré vo veľkej miere prispievajú k vytvoreniu účinnej imunitnej odpovede.

Vláknina však nie je užitočná len pre svoje prebiotické vlastnosti. Pomáha čistiť črevá od usadených toxínov, zabezpečuje optimálny stav stolice, normalizuje a upravuje vyprázdňovanie. Vďaka tomu pomáha napríklad prekonať aj zápchu. Látka zvaná sinalbín nachádzajúca sa v semenách reďkovky zvyšuje peristaltiku čreva, čím je defekácia ešte účinnejšia. Okrem prečistenia čriev sú reďkovky dobré aj na detoxikáciu pečene a obličiek.

Je však dôležité poznamenať, že jej konzumácii vo veľkých množstvách by ste sa mali vyhnúť v prípade IBS, gastritídy, refluxu alebo kolitídy, pretože môže vo veľkých množstvách stimulovať črevnú sliznicu.

Okrem obsahu draslíka podporuje aj reguláciu krvného tlaku svojimi veľmi silnými močopudnými vlastnosťami, preto sa konzumácia reďkovky odporúča osobám s vysokým krvným tlakom. Vďaka svojmu diuretickému účinku pomáha pri detoxikácii a extrakt z reďkovky môže byť dokonca užitočnou zložkou pri odčervení.

Dôrazne sa odporúča nielen ľuďom s vysokým krvným tlakom, ale aj tým, ktorí chcú schudnúť. Reďkovky znižujú pocit hladu, sú plné vody, vitamínov a antioxidantov; a čo je najdôležitejšie, má veľmi nízky obsah kalórií. Konzumácia reďkoviek teda dodáva telu veľa cenných živín bez toho, aby spotrebovala veľké množstvo kalórií, čo je v podstate jeden zo základných princípov chudnutia.

Jedinečnú chuť reďkoviek poskytuje obsah glukozinátov s antibakteriálnymi a antivírusovými účinkami. Vďaka tejto vlastnosti je reďkovka vhodná aj na liečbu infekcií dýchacích ciest, pľúcnych ochorení a infekcií močových ciest.

Čo hovorí veda?

Štúdia vykonaná Univerzitou v Bologni skúmala účinok antokyánov nachádzajúcich sa v reďkovkách. Na základe výsledkov sú tieto zlúčeniny svojimi účinkami podobné vitamínu E a vitamín E je vynikajúci antioxidant. Vitamín E je tiež dobrý pre zdravie očí a zraku, okrem toho, že znižuje oxidačný stres.

Použitie

Reďkovky sú skvelým detoxikantom vďaka svojim močopudným vlastnostiam. Čistí aj krv, pečeň a obličky. Pomáha odstraňovať prebytočnú vodu, pomáha teda aj znižovať vysoký krvný tlak, k efektu ktorého prispieva aj obsah draslíka.

Vďaka svojim antibakteriálnym a antivírusovým vlastnostiam sa dá extrakt z reďkovky použiť pri ochoreniach dýchacích ciest, kašli, zápaloch priedušiek, močových ciest, ale aj celkovo na posilnenie imunity.

Je skvelou voľbou pre dietárov, keďže napriek nízkemu obsahu kalórií ide o mimoriadne výživnú zeleninu bohatú na vitamíny a minerály, ktorá sa okrem chudnutia môže hodiť aj pri vyháňaní parazitov a črevných červov žijúcich v tele. .

Stojí za to vedieť, že reďkovky pôsobia antistresovo a sú spazmolytiká, takže majú aj relaxačné účinky. Luteín v ňom chráni oči pred žiarením, a preto hrá dôležitú úlohu pri udržiavaní zdravia očí a zraku.

Použitá literatúra

Syed Sultan BeeviLakshmi Narasu Mangamoori Murugan Subathra Jyotheeswara Reddy Edula

Hum Nutr plant foods . 2010 September; 65 (3): 200-9. doi: 10.1007 / s11130-010-0178-0.

Isothiocyanate profile and selective antibacterial activity of root, stem and leaf extracts derived from Raphanus sativus L.

Syed Sultan Beevi 1, Lakshmi Narasu Mangamoori, Vivek Dhand, Damaraju Siva Ramakrishna

Pathogen of food origin Dis. January-February 2009; 6 (1): 129-36. doi: 10.1089 / fpd.2008.0166.

Hot water extracts of pressure-roasted dried radish attenuate liver oxidative stress via Nrf2 up-regulation in mice fed a high-fat diet.

Kim S, Woo M, Kim M, Noh JS, Song YO.

Food Sci Biotechnol. 21 August 2017; 26 (4): 1063-1069. doi: 10.1007 / s10068-017-0135-x. eCollection 2017.

Cytotoxic effects of 4- (methylthio) -3-butenyl isothiocyanate, antiproliferative and anti-zearalenone in vitro, from the Tunisian raphanus sativus.

Salah-Abbès JB, Abbès S, Abdel-Wahhab MA, Oueslati R.

J Pharm Pharmacol. 2010 February; 62 (2): 231-9. doi: 10.1211 / jpp.62.02.0011.

https://nutritiondata.self.com/facts/vegetables-and-vegetable-products/2606/2

https://www.researchgate.net/publication/23136056_Kaiware_Daikon_Raphanus_sativus_L_Extract_A_Naturally_Multipotent_Chemopreventive_Agent

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5622774/

Názov:
Extrakt z reďkovky (Raphanus sativus)

Latinský názov:
Raphanus sativus

Obsah

Súvisiace produkty

  • Hepadone Repair je doplnok výživy obsahujúci prírodné rastlinné účinné látky podporujúce regeneráciu pečeňových tkanív. Extrakty liečivých rastlín zlepšujú procesy obnovy buniek a vďaka obsahu antioxidantov poskytujú podporu proti oxidatívnemu stresu. Jeho zložky majú pozitívny vplyv na funkcie pečene, disponujú detoxikačnými vlastnosťami a chránia pečeňové bunky.

    Hepadone Repair

     21.84

    Hepadone Repair je doplnok výživy obsahujúci prírodné rastlinné účinné látky podporujúce regeneráciu pečeňových tkanív. Extrakty liečivých rastlín zlepšujú procesy obnovy buniek a vďaka obsahu antioxidantov poskytujú podporu proti oxidatívnemu stresu. Jeho zložky majú pozitívny vplyv na funkcie pečene, disponujú detoxikačnými vlastnosťami a chránia pečeňové bunky.