Peristaltika (pohyby čriev)

peristaltika

Pohyby čriev, čiže peristaltika, majú svoje opodstatnenie.

Keď počujeme výraz peristaltika, domnievame sa, že ide zrejme o nejaký zdravotný problém, nakoľko pohyb čriev často súvisí so symptómom nejakej choroby.

Peristaltika – čiže pohyb čriev –  je však úplne prirodzený jav. Keď  sú vlnenia a pohyby čriev príliš aktívne, alebo naopak príliš lenivé, znamená to, že je narušená a tieto príznaky naozaj môžu poukazovať na nejakú chorobu alebo poruchu.

LENIVÁ PERISTALTIKA

Zlenivelá peristaltika predstavuje nepríjemnú záležitosť, pretože v počiatočnom štádiu spôsobuje zápchu, čoho dôsledkom môže neskôr dôjsť k zápalu čriev – k divertikulitíde. Keď sa stav nezlepší, môžu nastať komplikácie, ktoré zmenia  fungovanie životne dôležitých orgánov.  Aby sme tomu zabránili, nie je to zápcha, čo treba liečiť – veď samotná zápcha je iba príznakom narušenej peristaltiky. Treba, aby sa v prvom rade liečila lenivá peristaltika. Na to však treba poznať príčiny vzniku zápchy.

Za normálnych okolností sa prijatá strava vylúči z organizmu za jeden deň. Keď sa tak z nejakého dôvodu nestane, stolica stagnujúca v črevnom trakte začne strácať obsah vody. Čím dlhší čas sa nachádzajú nevyprázdnené škodlivé látky v hrubom čreve, tým viac vody strácajú a o to bude stolica tvrdšia. V ťažších prípadoch to môže viesť až k čiastočnému, alebo dokonca úplnému upchatiu čriev.

Zápcha je stále iba príznakom. Na to, aby sa dala liečiť, treba zistiť jej príčinu, prečo sa spomalila peristaltika a následne prečo vznikla zápcha.

PRÍČINY A LIEČBA

Lenivá peristaltika vzniká takmer bez výnimky v dôsledku nevhodnej životosprávy, preto ani jej liečba nie je veľmi komplikovaná, stačí  zmeniť  životosprávu.

Vzniká najčastejšie v dôsledku stravy chudobnej na vlákniny, ďalšími dôvodmi sú príliš nízky denný príjem tekutín, málo pohybu a stres. Lenivá peristaltika môže byť zapríčinená aj vedľajšími účinkami niektorých liekov, ale to sa stáva málokedy.

Veľakrát postačí začať sa zdravo stravovať, jesť potraviny bohaté na vlákniny, zvýšiť denný príjem tekutín a do každodennej rutiny pridať telesnú aktivitu.

V prípade, že lenivá peristaltika a zápcha pretrvávajú, treba sa obrátiť na odborníka. Lenivé pohyby čriev a nimi vyvolaná zápcha môže byť zapríčinená aj nánosmi na hrubom čreve. Zmenu životného štýlu odporúčame začať s účinnou pomocou. Jedným zo spôsobov môže byť účinná očista čriev pomocou vlákniny Clean Inside. Vláknina Clean Inside predstavuje prírodný vlákninový doplnok, ktorý vyčistí črevá, čím napomáha odstráneniu nánosov na hrubom čreve.

PRÍLIŠ AKTÍVNA PERISTALTIKA

Príliš aktívne pohyby vyvolávajú hnačku, čo môže pre zdravie znamenať rovnako veľké nebezpečenstvo, ako zápcha. Preto treba v čo najkratšom čase nájsť príčiny a začať liečbu.

Najčastejšími príčinami hnačky môžu byť alergia na jedlo a infekcia. V oboch prípadoch treba vyšetrenie u odborného lekára, nakoľko hnačka nesmie pretrvávať dlhší čas. Príliš aktívna peristaltika môže spôsobiť okamžité komplikácie, ktoré môžu byť aj život ohrozujúce. Takú komplikáciu predstavuje napríklad dehydratácia, ktorá môže nastať už v priebehu niekoľkých dní. V prípade, že ide o dieťa, staršieho alebo chorého človeka, treba sa bez meškania obrátiť na odborníka, nakoľko títo ľudia patria k rizikovej skupine – dehydratácia prebieha u nich rýchlejšie.

Správnu peristaltiku ohrozuje aj to, keď skonzumované jedlo príliš rýchlo opúšťa zažívací trakt, nemá dostatočný čas vstrebať sa a zužitkovať, vitamíny a minerálne látky sa z organizmu stratia príliš rýchlo. Paralelne sa môže narušiť aj rovnováha črevnej flóry, nakoľko sa odstráni aj časť užitočných baktérií.

AKTÍVNY POHYB ČRIEV A ICH OČISTA

Aby sa črevné pohyby zlepšili, do istej miery môže napomôcť aj očista čriev. Počas kúry môžu nastať v črevnom trakte významné zmeny.

Za prirodzené sa považuje, ak očista čreva spôsobí, že nastane zvýšená peristaltika. Keď však zvýšený pohyb čriev vykazuje prílišnú intenzitu, alebo trvá dlhší čas, čím skôr treba vyhľadať odborníka.

Aby sa týmto nepríjemným stavom predišlo, odporúča sa na očistu čriev použiť aj vlákninový doplnok Clean Inside, ktorý je šetrný k organizmu. Správne použitie vlákninového doplnku Clean Inside napomáha dosiahnuť optimálne výsledky.

ZDRAVÉ POHYBY ČRIEV A VÝZNAM ICH OPTIMALIZÁCIE

Väčšina tráviacich procesov prebieha v črevách. Ak však správne vstrebávanie živín nefunguje, organizmus v podstate stále „hladuje”.

V prípade, že absentuje, a ak ani zmenou životného štýlu, respektíve vyváženou stravou sa nedosiahlo zdravé fungovanie čriev, skôr či neskôr môžeme ochorieť z dôvodu  nedostatku vitamínov a živín.

Naším cieľom sú zdravé pohyby čriev. Dosiahnuť to nie je ťažké. Stačí iba účinná očista čriev a zmena životného štýlu. Tieto faktory spoločne vytvoria natoľko priaznivé podmienky, aby sa prijatá potrava dokonale vstrebávala, čo predstavuje jeden zo základných predpokladov pre udržanie zdravia.