Jaseň mannový – výťažok (Fraxinus ornus)

Jaseň mannový (Fraxinus ornus) je strom pôvodom z južnej Európy a Malej Ázie. V stredomorskej kultúre bol jaseň symbolom hojnosti. Už v 7. storočí sa jaseň pestoval na území Sicílie, kde sa o stromy starajú dodnes. Hippokrates veril, že listy jaseňa pôsobia močopudne a podľa Dioscoridesa sú dokonca účinné proti jedu zmije. Oveľa neskôr, v Európe v 18. storočí, sa kôra jaseňa používala na liečbu malárie. Z hľadiska liečivých vlastností zaujímavou súčasťou jaseňa je stromová tekutina, miazga.

Jeho liečivé účinky

Sušená stromová tekutina, miazga sa v anglicky hovoriacich krajinách nazýva manna. Hlavnou účinnou látkou manny je cukor nazývaný manitol. Manitol je väčšinou prírodné preháňadlo, preto ho možno použiť na liečbu rôznych problémov tráviaceho systému. Manna obsahuje okrem manitolu aj lignany, fenoly, kumaríny a mastné kyseliny, ako aj stopové prvky ako stroncium či rubídium.

Hoci je manitol cukor, líši sa od cukrov tradične označovaných ako cukor. Manitol nie je škodlivý pre zuby, má nízky glykemický index, je osmotický, má nízky energetický obsah a je ťažko stráviteľný. Vďaka tomu sa výborne hodí ako druh doplnkového cukru do jedál bez cukru. Na rozdiel od tradičného cukru manitol nespôsobuje prudký nárast hladiny cukru v krvi, čo hrá dôležitú úlohu v prevencii cukrovky. Manitol vyžaduje v tele oveľa menej inzulínu, čo tiež prispieva k predchádzaniu vzniku cukrovky. Značnú časť manitolu telo nerozkladá, preto sa vylučuje močom.

Pre jej osmotický, laxatívny účinok možno mannu nájsť medzi zložkami mnohých laxatívnych prípravkov. Veľkou výhodou je, že nedráždi sliznicu na vnútornom povrchu čreva. Okrem toho, že polyfenoly nachádzajúce sa v manne zmierňujú zápchu, zmierňujú kašeľ, upokojujú dýchacie cesty, zmierňujú zápal a urýchľujú hojenie rán.

Čo hovorí veda?

Štúdie talianskych vedcov ukázali, že okrem uľavenia od zápchy je manna aj dobrým antioxidantom. Fenoly nájdené v manne boli identifikované a ich účinky boli skúmané v simulovaných podmienkach. Fenoly boli schopné inhibovať oxidačný stres a uvoľňovanie prozápalových cytokínov. Hoci sa experiment neuskutočnil v živom organizme, výsledky naznačujú, že manna je viac ako len preháňadlo.

Použitie

Manna je väčšinou užitočná pre svoje laxatívne a detoxikačné účinky. Je schopná uľaviť od zápchy bez toho, aby dráždila črevnú sliznicu, preto ju môžu konzumovať aj deti a tehotné ženy. Jej polyfenoly upokojujú dýchacie cesty a zmierňujú zápal. Manitol zubom neškodí, oproti sacharóze oveľa menej sa z nej priberá a na rozdiel od sacharózy v krátkom čase výrazne nezvyšuje hladinu cukru v krvi, čo môže  znížiť možnosť vzniku cukrovky.

Literatúra

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6826888/

https://www.foodscijournal.com/articles/afns-aid1036.pdf

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0367326X00003403

Názov:
Jaseň mannový – výťažok (Fraxinus ornus)

Latinský názov:
Fraxinus ornus

Obsah

Súvisiace produkty

  • CleanInside je doplnok výživy obsahujúci 13 starostlivo vyberaných rastlinných vláknin. Je pripravený použitím výlučne prírodných zložiek. Konzumáciou 8 gramov denne poskytuje organizmu také množstvo pestrej potravinovej vlákniny, ktoré je potrebné pre zdravie tráviaceho systému.

    Vláknina CleanInside

     32.50

    CleanInside je doplnok výživy obsahujúci 13 starostlivo vyberaných rastlinných vláknin. Je pripravený použitím výlučne prírodných zložiek. Konzumáciou 8 gramov denne poskytuje organizmu také množstvo pestrej potravinovej vlákniny, ktoré je potrebné pre zdravie tráviaceho systému.