Klinčeky (Syzygium aromaticum)

Klinčeky (Syzygium aromaticum) sú známym korením. Jedná sa o sušené kvety stromu pôvodom z Indonézie, ktorý sa už veľmi dlho používa okrem iného aj ako liečivá rastlina. Číňania ho používali na osvieženie dychu. Korenie sa v stredoveku rozšírilo po celej Európe. V 17. storočí Holanďania vyhubili klinčekové stromy na území Indonézie, nechali len niekoľko, aby cenu korenia udržali vysoko. Neskôr Francúzi pašovali klinčeky do Ameriky, čím prelomili monopol Holanďanov.

Ich liečivé účinky

Klinčeky sú mimoriadne bohaté na mangán, vitamín K a antioxidanty, obsahuje tiež betakarotén, ktorý je prekurzorom vitamínu A. Jeho dôležitou účinnou látkou je eugenol s baktericídnymi a dezinfekčnými účinkami, ktorý sa nachádza aj v Haritaki.  

Eugenol je vynikajúci antioxidant, ktorý je päťkrát účinnejší ako vitamín E v boji proti zlúčeninám poškodzujúcim bunky, proti voľným radikálom.

Antioxidanty zohrávajú dôležitú úlohu v prevencii rakoviny, pretože za vznik rakoviny sú vo veľkej miere zodpovedné voľné radikály. Látky v klinčekoch, vrátane eugenolu, inhibujú rast rakovinových buniek. 

Eugenol má dobrý vplyv aj na zdravie pečene, pretože nielen chráni pečeň pred oxidačným stresom, ale znižuje aj zápaly a cirhózu. Pomáha pri liečbe stukovatenia pečene, zlepšuje funkcie pečene, čím pomáha pri detoxikácii organizmu.

Pomáha regulovať hladinu cukru v krvi, preto môže byť účinný aj pri liečbe cukrovky. Nigericín nachádzajúci sa v klinčekoch pomáha bunkám absorbovať cukor z krvi, ako aj stimuluje produkciu inzulínu a podporuje činnosť buniek produkujúcich inzulín.

Klinčeky môžu byť naozaj účinné proti žalúdočným vredom, pretože podporujú tvorbu hlienu v žalúdku. Tento hlien chráni vnútornú stenu žalúdka pred účinkami kyseliny. Ak sa táto ochranná slizničná vrstva poškodí, kyselina začne rozožierať samotný žalúdok a vznikajú vredy.

Mangán nachádzajúci sa v klinčekoch prispieva k správnej hustote kostí a udržiavaniu zdravia kostí, takže dlhodobá konzumácia klinčekov môže pomôcť predchádzať osteoporóze.

V neposlednom rade sú klinčeky aj silnými zabijakmi baktérií vďaka práve spomínanému eugenolu. Eugenol je schopný ničiť baktérie E. coli a nepriamo chráni aj zuby a ďasná, keďže dokáže zabíjať aj mikróby, ktoré spôsobujú zubný kaz a infekciu ďasien.

Stojí za to vedieť, že hoci je eugenol mimoriadne zdravý, vo veľkých množstvách je stále toxický, preto si treba vždy dávať pozor na správne dávkovanie.

Čo hovorí veda?

Štúdia čínskych vedcov publikovaná v Journal of Natural Products dokázala, že klinčeky majú dobrý vplyv na ústnu hygienu. Extrakt z klinčeka dokázal výrazne obmedziť rast niekoľkých rôznych baktérií, ktoré žijú v ústach a spôsobujú zubný kaz a zápal ďasien.

Použitie

Keďže sa dajú klinčeky použiť na prípravu rôznych jedál a nápojov, do ich konzumácie sa nemusíte nutne nútiť. Jeho hlavnou účinnou látkou je eugenol, ktorý je výborným antioxidantom, preto je možné klinčeky konzumovať preventívne ako prevenciu rakoviny.

Dá sa s ním zlepšiť aj zdravie pečene, pretože je dobré proti stukovateniu pečene a môže trochu zmierniť cirhózu pečene.

Môže sa použiť aj pri cukrovke, pretože stimuluje produkciu inzulínu a vstrebávanie cukru bunkami.

Keďže klinčeky stimulujú tvorbu hlienu v žalúdku, poskytujú ochranu pred žalúdočnými vredmi, čomu napomáha baktericídna vlastnosť obsahu eugenolu, pretože jednou z častých príčin žalúdočných vredov je baktéria Helicobacter pylori.

Je dobrou voľbou aj pri prevencii osteoporózy, keďže vďaka vysokému obsahu mangánu pomáha udržiavať optimálnu hustotu kostí.

Literatúra

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/8904847/

https://www.britannica.com/plant/clove

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24611461/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22292639/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8357497/

Názov:
Klinčeky (Syzygium aromaticum)

Latinský názov:
Syzygium aromaticum

Obsah

Súvisiace produkty

  • Zľava

    Parasic je antiparazitárny prípravok obsahujúci liečivé rastliny. Medzi prírodné zložky tohto produktu patrí extrakt z cesnaku, tekvicových semienok a extrakt zo slamihy piesočnej. Také zloženia liečivých rastlín, ako sú bazalka posvätná (tulsi) a extrakt z omanu pravého pomáhajú pri odstránení nepríjemných cudzopasníkov z organizmu.

    Parasic

     20.90 Original price was: € 20.90. 17.14Current price is: € 17.14. -18%

    Parasic je antiparazitárny prípravok obsahujúci liečivé rastliny. Medzi prírodné zložky tohto produktu patrí extrakt z cesnaku, tekvicových semienok a extrakt zo slamihy piesočnej. Také zloženia liečivých rastlín, ako sú bazalka posvätná (tulsi) a extrakt z omanu pravého pomáhajú pri odstránení nepríjemných cudzopasníkov z organizmu.