Stukovatenie pečene, príznaky, príčiny a spôsoby liečby
Pečeň je náš druhý najväčší orgán. Pomáha pri spracovaní živín a svojím spôsobom odfiltruje škodlivé látky z krvi. Pokiaľ sa v nej nahromadí príliš veľké množstvo tuku, môže vzniknúť zápal pečene, ktorý ju môže poškodiť a spôsobiť zjazvenie tkanív. V závažnejších prípadoch vedie toto zjazvenie k zlyhaniu pečene. Je pravdou, že vo veľkej miere za tento stav môže hlavne alkohol, ale steatóza (stukovatenie) pečene nemusí postihnúť iba osoby holdujúce nadmernej konzumácii alkoholu.
Stukovatenie pečene (fatty liver diseases) vzniká vtedy, keď sa tuk hromadí v pečeni. V normálnych prípadoch sa môže stať, že v pečeňových bunkách je malé množstvo tuku, no príliš veľké množstvo môže spôsobiť zdravotné problémy. Odborníci nevedia presne, že u niektorých jedincov prečo vzniká toto ochorenie – celkovo sa dotýka 25 percent ľudskej populácie, a z akého dôvodu u niekoho vôbec. Príznaky sa dlhú dobu neprejavujú.
PRÍZNAKY STUKOVATENEJ PEČENE
Funkcie pečene sa môžu zhoršiť z mnohých dôvodov, jedným z nich je nahromadený tuk. Pokiaľ sa tento stav nelieči, môže vzniknúť ako dôsledok závažné ochorenie pečene. Kedy hovoríme o tomto stave? Pečeň sa považuje za stukovatenú vtedy, ak viac ako 5 percent z nej predstavuje tuk. Ochorenie často nespôsobuje žiadne znateľné príznaky. Môžeme pociťovať únavu a slabosť, prípadne sa môžu ohlásiť bolesti v pravej hornej časti brucha. Niekedy sa objavia komplikácie, vrátane zjazvenia pečene, ktoré sa nazýva fibróza pečene. V prípade závažnej fibrózy vzniká cirhóza pečene, na ktorú môžu upozorniť nasledujúce typické problémy:
- nechutenstvo
- strata hmotnosti
- celková slabosť
- únava
- krvácanie z nosa
- svrbiaca pokožka
- žlté sfarbenie pokožky a očí
- rozšírenie podkožných ciev pripomínajúce pavučinu
- bolesti brucha
- opuch brucha
- opuch dolných končatín
- rast prsníkov u mužov
- svetlá, niekedy až biela stolica
Obyčajné stukovatenie pečene sa spravidla nestáva natoľko závažným, aby spôsobilo poškodenie pečene a iné komplikácie. Vo veľmi vážnych prípadoch však môže vyvolať fibrózu a môže viesť k cirhóze a rakovine pečene. Najdôležitejším rizikovým faktorom rakoviny pečenej je práve spomínaná cirhóza.
PRÍČINY STUKOVATENIA PEČENE
Steatóza vzniká vtedy, keď organizmus produkuje príliš veľa tuku, alebo ho v rámci metabolizmu dostatočne nespracuje. Prebytok tuku sa uskladňuje v pečeňových bunkách a pokiaľ je ho prebytok, môže spôsobovať rôzne zmeny. Nahromadenie spôsobuje mnoho faktorov. Tento jav môže byť spôsobený mnohými faktormi, ale najčastejšiu príčinu tvorí nadmerná konzumácia alkoholu. Vtedy vzniká alkoholická steatóza pečene. Ide o prvé štádium ochorenia pečene v súvislosti s alkoholom. Pre tých, ktorí to s alkoholom veľmi nepreháňajú, je príčina nealkoholického typu menej jasná a pri jeho vzniku môže zohrávať úlohu jeden, alebo aj viac z nasledujúcich faktorov:
- obezita
- vysoká hladina cukru v krvi, inzulínová rezistencia (cukrovka, diabetes)
- vysoká hladina tuku v krvi, obzvlášť cholesterol a triglyceridy v krvi
- absorpčné problémy
Zvýšená hladina tukov v krvi zvyšuje riziko kardiovaskulárnych ochorení. Rovnako za to môžu aj nápoje sladené cukrom a rafinované sacharidy (uhľohydráty), rovnako ako brušný tuk, ako aj poškodený črevný systém. Najnovšie výskumy naznačujú, že nerovnováha črevných baktérií, „presakujúce črevo“ a iné črevné problémy môžu prispieť k rozvoju nealkoholického stukovatenia pečene. V jednej štúdii u osôb trpiacich obezitou, ktorí sa tri počas troch týždňov prijímali vysokokalorickú stravu a rafinované sacharidy, zaznamenali priemerný nárast tuku v pečeni o 27 percent, aj keď sa ich hmotnosť zvýšila iba o 2 percentá.
Menej časté príčiny sú nasledovné:
- gravidita (tehotenská steatóza pečene)
- rýchle chudnutie
- isté typy infekcií, napríklad hepatitída typu C
- vedľajšie účinky niektorých liekov
- vystavenie sa rôznym toxickým látkam
Niektoré gény tiež zvyšujú riziko vzniku. Dokonca aj bunkový stres môže prispieť k nealkoholickému stukovateniu pečene. Toho riziko významne zvyšuje napríklad aj cukrovka (diabetes).
DIAGNOSTIKA STUKOVATENEJ PEČENE
Lekár môže v záujme určenia správnej diagnózy nariadiť fyzikálne a laboratórne vyšetrenie, okrem toho môže pacientovi klásť otázky týkajúce sa jeho anamnézy, životného štýlu, návykov, pravidelného užívania liekov, resp. zmien v jeho zdravotnom stave. Zvýšené hladiny pečeňových enzýmov sú príznakom zápalu pečene, ktorého jednou z možných príčin je práve steatóza pečene, nie je to však iba jediná príčina. Čo sa obrazotvorných vyšetrení týka, na kontrolu problémov s pečeňou sa používa ultrazvukové, CT, resp. MRI vyšetrenie. Biopsia pečene sa považuje za najlepšiu metódu na stanovenie závažnosti ochorenia pečene. V rámci tohto vyšetrenia lekár cez pokožku vpichuje ihlu do pečene, následne odstráni (odoberie) kúsok tkaniva. Vzhľadom na to, že je tento proces bolestivý, na zmiernenie bolesti sa podáva lokálne anestetikum. Tzv Fibroscan vyšetrenie je podobné ultrazvukovému a môže byť alternatívou biopsie a je vhodný na meranie obsahu tuku v pečeni a tiež jej fibrózy.
AKO LIEČIŤ STUKOVATENIE PEČENE
V súčasnosti neexistuje žiadny liek na liečbu a na jeho vývoj a testovanie sú potrebné ďalšie výskumy. Správny životný štýl a strava však môžu niekedy pomôcť túto nepríjemnú chorobu zvrátiť. Dôležité:
- Obmedzenie a vyhýbanie sa konzumácii alkoholu
- Chudnutie
- Zmena stravovacích návykov
- 30 minút pohybu denne
Pokiaľ sa rozvinula cirhóza pečene, je tu možnosť zvážiť terapiu liekmi a chirurgický zákrok. Cirhóza môže viesť k celkovému zlyhaniu pečene, ktoré, ak je závažné, si môže vyžadovať transplantáciu pečene, pretože ide o jediný spôsob, ako zachrániť život pacienta.
Dokázalo sa, že chudnutie podporuje odbúravanie tukov v prípade nealkoholickej stukovatenej pečene bez ohľadu na to, či bola strata hmotnosti výsledkom zmien v stravovaní, operácie, alebo pravidelného cvičenia, resp. ich kombináciou. Štúdie preukázali, že kondičné cvičenie, alebo tzv. odporové tréningy niekoľkokrát týždenne môžu výrazne znížiť množstvo tuku uloženého v pečeňových bunkách bez ohľadu na to, či dôjde k úbytku hmotnosti. Rovnako je prospešný aj intervalový tréning s vysokou intenzitou.
KTORÉ JEDLÁ POMÁHAJÚ V LIEČBE PEČENE?
Diéta v prípade steatózy (často vyhľ. – stukovatenie pečene diéta) zvyčajne obsahuje tieto prísady: veľké množstvo zeleniny a ovocia, rastliny s vysokým obsahom vlákniny, ako napríklad strukoviny a celozrnné obilniny. Takáto strava neobsahuje pridaný cukor, soľ, transtuky, červené mäso, biely chlieb, ryžu a cestoviny, rafinované uhľohydráty a alkohol. Omega 3 mastné kyseliny majú mnoho predností, okrem iného môžu zlepšiť v prípade detí a dospelých aj zdravie pečene. Niekoľko dôkazov poukazuje aj na to, že doplnky výživy obsahujúce vitamín E môžu pomáhať v prevencii alebo liečbe poškodenia pečene spôsobenej jej ochoreniami, no v tejto súvislosti sú ešte potrebné ďalšie výskumy. Príliš veľké množstvo vitamínu E totiž škodí zdraviu.
AKO SA DÁ PEČEŇ DETOXIKOVAŤ?
Detoxikácia pečene má na organizmus mimoriadne priaznivé účinky. Keď ju vykonáme, dbáme na to, aby naša pečeň vykonávala detoxikačnú funkciu ešte efektívnejšie. Čistenie stukovatenej pečene možno vykonať mnohými spôsobmi, dokonca aj liečivými rastlinami. Jednu z nich predstavuje pestrec mariánsky, tiež známy ako silymarín. Hepatoprotektívna a antioxidačná aktivita (ide o silný antioxidant) tejto liečivej rastliny je spôsobená jej schopnosťou potláčať voľné radikály, ktoré pochádzajú z metabolizmu toxických látok, ako je etanol, acetaminofén a tetrachlórmetán. Podľa jednej štúdie, vykonanej pred časom na ľuďoch, liečba silymarínom mierne zvýšila dobu prežitia pacientov s cirhózou vyvolanou alkoholom, v porovnaní s neliečenou kontrolovanou skupinou. Medzi ďalšie rastliny posilňujúce pečeň patrí už spomínaná púpava, koreň jamu, cesnak a vyššie spomínaná kurkuma. V súvislosti s jej účinnou látkou, kurkumínom, bolo zistené, že pomáha pri regenerácii pečene v prípade cirhózy, preto sa jej aplikácia rozhodne odporúča.
Tu je 7 spôsobov detoxikácie a očisty pečene:
- Zvýšenie denného príjmu vlákniny.
- Pravidelná konzumácia zeleného čaju.
- Konzumácia cesnaku.
- Zvýšenie príjmu vitamínu C.
- Zaradenie kurkumy do stravy.
- Konzumácia orechových plodov.
- Uprednostnenie zelenolistej zeleniny.
I napriek tomu, že správna strava bohatá na živiny je mimoriadne dôležitá, oplatí sa zvážiť občasný pôst v záujme ďalšej podpory detoxikačných procesov pečene. Výskumy naznačujú, že počas pôstu pečeňové bunky produkujú viac bielkovín, čo môže súvisieť s lepším metabolizmom (látkovou výmenou) uhľohydrátov a zníženou hladinou tukov v pečeni. Proti stukovateniu pečene môže pomôcť okrem zmien životného štýlu a liečivých rastlín aj črevná flóra, resp jej obnova. V tom sú probiotiká najúčinnejšie. Vďaka rovnováhe v črevnej flóre je pravdepodobnosť obezity a rôznych črevných ochorení, ktoré ovplyvňujú vznik rôznych ochorení, už nižšia. Napravenie zdravie črevného systému predchádza tomu, aby človek vyslovene túžil po potravinách s vysokým obsahom cukru, ktoré prispievajú k rozvoju steatózy. Uprednostnime jedlá s nízkym obsahom tuku a pri nákupe si pozorne prečítajme na etiketách zoznam prísad, resp. informujme sa o obsahu tuku. V záujme zotavenie je správna výživa a odbúranie tuku z pečene nevyhnutná.
Pred plánovaným pôstom treba v každom prípade poradiť sa so svojím lekárom. Ženy v období gravidity a dojčiace matky by pestrec nemali aplikovať!
Zdroje:
https://www.healthline.com/health/fatty-liver
https://www.healthline.com/nutrition/fatty-liver#TOC_TITLE_HDR_3
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/nonalcoholic-fatty-liver-disease/symptoms-causes/syc-20354567
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/nonalcoholic-fatty-liver-disease/diagnosis-treatment/drc-20354573
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24672644/