Žalúdok: jeho úloha, umiestnenie

Žalúdok: jeho úloha, umiestnenie

V podtate takmer každý vie, kde má žalúdok (gréc. gaster alebo stomachos; lat. ventriculus) umiestnenie, pretože často pociťujeme škvŕkanie pri hlade. Nachádza sa v hornej časti brušnej dutiny pod pečeňou a vedľa sleziny, hoci jeho presná poloha môže byť u každého človeka iná. Rovnako odlišná môže byť aj jeho veľkosť, ktorú ovplyvňuje nielen množstvo prijatej potravy, ale dokonca aj dýchanie.

Stavba a anatómia žalúdka

Ventriculus pozostáva zo štyroch hlavných častí. Vstup do žalúdka nazývame kardia, je to časť orgánu kde pažerák ústi do žalúdka. Tu reguluje tok potravy jeden svalový krúžok. Fundus je časť žalúdka, ktorá vyčnieva nad pažerákom a pod bránicou, ktorú často napĺňa aj plyn. Corpus alebo telo je stredná, najväčšia časť žalúdka. Tu prebieha trávenie jedla, presnejšie jeho zmiešanie a príprava na trávenie. Poslednou časťou žalúdka je pylorus, ktorý vyúsťuje do dvanástnika. Rovnako ako pri prednej časti žalúdka, aj tu je svalový krúžok, ktorý reguluje priechod potravy ako ventil, a zabraňuje tomu, aby sa obsah dvanástnika vrátil späť do žalúdka.

Čo sa tohto orgánu týka, oplatí sa spomenúť aj jeho histologickú štruktúru, pretože zohráva kľúčovú úlohu pri pochopení jeho úlohy.

Vnútorný povrch žalúdka vytvára mucosa, sliznica. Keď zíva prázdnotou, jeho povrch je rebrovaný, akonáhle do neho prichádza nejaká potrava, tieto rebrá začnú s vyhladzovaním. Táto vrstva obsahuje špeciálne bunky a žľazy, ktoré produkujú tráviace enzýmy a kyselinu chlorovodíkovú, slúžiace na rozklad potravy. Niekto by sa teda mohol opýtať, že ak stomachos produkuje kyselinu chlorovodíkovú, ako je možne, že nestrávi sám seba? Odpoveď je, že na jednej strane skutočne dokáže stráviť sám seba, avšak v prípade ak normálne, zdravo funguje, enzýmy vylučované bunkami nachádzajúcimi sa na začiatku a na konci žalúdka tomu procesu zabraňujú. V normálnom prípade tieto časti sliznice tvoria na vnútornom povrchu žalúdka akúsi ochrannú vrstvu proti kyseline, takže tá rozkladá len potravu. Ďalšou vrstvou je submucosa, ktorá pozostáva hlavne zo spojivového tkaniva, po nej nasleduje muscularis propria, vonkajšia stena žalúdka tvorená 3 vrstvami svalov. Tieto svaly pomáhajú pohybom rozkladať potravu a transportovať ju do čriev.

Funkcie žalúdka

Poznáme 3 hlavné funkcie.

  • Uskladnenie potravy, čo trvá približne 2 alebo aj viac hodín
  • Pretvorenie potravy na homogénnu masu
  • Trávenie jedla

Následne rozkladá pohybom svalu spôsobeným kontrakciou svalu a pomocou enzýmov, napr. pepsínom, enzýmom na trávenie bielkovín – vyprázdňuje zmiešanú potravu do čriev, kde sa ona vstrebáva a prechádza ďalším trávením. 

Možné problémy žalúdka

Vzhľadom na to, že v žalúdku prebiehajú veľmi zložité chemické procesy, je mimoriadne dôležité, aby sa nenarušila ich rovnováha. Keby sa tak predsa len stalo, to môže mať za následok celý rad problémov. Medzi také možno zaradiť nasledovné:

Dyspepsia

Dyspepsia je vlastne odbornejší výraz pre bolesti brucha. Ide o poruchu trávenia, ktorá môže mať rôzne príčiny. Medzi symptómy, ktoré v podstate vyplývajú z názvu, je možné zaradiť bolesť brucha, nadúvanie, nevoľnosť, pocit plnosti, vracanie.

Gastroparéza

Gastroparézou nazývame stav, kedy potrava zostáva v žalúdku dlhší čas, ako by mala. Najčastejšou príčinou je cukrovka, no spúšťačom môže byť aj nízka hladina hormónov produkovaných štítnou žľazou. Pokiaľ jedlo v žalúdku zastane, nepostupuje ďalej, môže stuhnúť, takže pokračovať v ceste bude ešte ťažšie. Okrem toho, že sa začne rozkladať v žalúdku, môže viesť aj k bakteriálnym infekciám. Príznaky zahŕňajú bolesť brucha, nechutenstvo a ťažkosti s kontrolou hladiny cukru v krvi. Liečbu možno vykonať pomocou liekov (lieky na ventriculus, lieky na bolesti žalúdka) alebo prechodom na vhodnejší typ stravy, no v ťažkých prípadoch je na mieste nutnosť implantácie hadičky vedúcej priamo do čriev. V tomto prípade samotný proces „jedenia“ vyzerá tak, že jedlo vložíme do hadičky a ono sa tam dostane.

Zollinger-Ellisonov syndróm (ZES)

Pro tomto ochorení v pankrease a dvanástniku vznikajú nádory nazývané gastrinóm, ktoré produkujú hormón nazývaný gastrín. Tento hormón spôsobuje, že stomachos produkuje viac kyseliny, čo nakoniec vedie k vzniku vredov (ulcerácii). Liečba prebieha medikamentózne.

Iné poruchy žalúdka

Tento orgán môže mať okrem ťažkostí, ktoré sú uvedené vyššie, mnoho ďalších ochorení. Okrem nádoru, ktorý našťastie nevzniká príliš často, väčšinu žalúdočných problémov spôsobujú vredy či reflux, o ktorých sme už písali v iných článkoch podrobnejšie.

V súvislosti s možnými ťažkosťami internetové vyhľadávače čoraz častejšie objavujú výrazy, ako sú napríklad: podráždený žalúdok príznaky, žalúdočné problémy, podráždený dvanástnik príznaky, zápal žalúdka, čo na pokazený -, – bolesti, prekyslený -, pokazený -, dieta na gaster a mnohé iné.

Vyšetrenie žalúdka

Vyšetrenie žalúdka prebieha podobne, ako vyšetrenie čriev. Jednou z možných metód je endoskopia, pri ktorej kameru pripevnenú na ohybnú hadicu zavedú cez pažerák a tak prebieha vyšetrenie žalúdka. V prípade žalúdka je rovnako možné röntgenové, CT alebo MRI vyšetrenie. Dá sa vyšetriť aj pH žalúdka (hladina kyseliny). Robí sa to tak, že cez nos zavedú hadičku až do pažeráka a tá skúma kyslosť. Táto metóda pomáha okrem iného aj pri diagnostike refluxu, resp. pri zlepšení jeho liečby. Jedným zo spôsobov môže byť použitie rôznych označovacích chemických prípravkov, napr. dodanie bária do žalúdka. Lekári vedia okrem iného takto získať predstavu o tom, ako rýchlo potrava prejde zo žalúdka, čo je napr. v prípade ZES veľmi dôležitá otázka. V neposlednom rade je tu možnosť biopsie žalúdka, teda rozboru vzorky tkaniva odobratého z tohto orgánu.

Liečba žalúdočných problémov

K dispozícii máme dnes už niekoľko možností na liečbu žalúdočných ochorení. Jednou, ak nie najdôležitejšou otázkou v prípade žalúdka, je množstvo kyseliny a to ako udržať jej optimálnu hladinu. Niet tak divu, že väčšina liekov a liečebných postupov preferuje práve na toto. Takýmito liekmi môžu byť tzv. inhibítory histamínu. Histamín zvyšuje produkciu kyseliny, čo môže viesť k vzniku vredov. Prípravky na inhibovanie histamínu teda môžu pomôcť regulovať hladiny kyseliny a rovnakým účinkom disponujú aj inhibítory protónovej pumpy. Sú špecificky zamerané na časti žalúdka, ktoré produkujú kyseliny. Je dôležité, aby ste ich užívali denne, ak vám ich lekár predpíše, pretože je to jediný spôsob, ako budú účinné. Ako tretia možnosť existujú lieky, ktoré nebrzdia a neznižujú tvorbu kyseliny, iba zmierňujú jej účinky bez toho, aby poškodili baktérie v tráviacom trakte.

Pokiaľ práve pohyb žalúdka nie je v poriadku, aj na tento prípad už existujú lieky. Tie pomáhajú umelo vyvolať sťahy svalov žalúdka, aby mohol presunúť potravu do čriev. 

Čo by sme mali jesť, aby bol náš žalúdok zdravý?

V prípade žalúdka, ako to vidno pri jeho chorobách, hladina kyseliny predstavuje najdôležitejší faktor. Aby sme si vytvorili ten správny jedálniček, musíme preto vedieť, či máme hladiny kyseliny skôr nízke alebo vysoké, a podľa toho vyberať, čo budeme jesť.

Vysoká hladina kyseliny:

Medzi potraviny s antacidnými účinkami možno zaradiť ovos, fazuľu, brokolicu, špargľu, karfiol, zemiaky a uhorky. Oplatí sa určite vyskúšať zázvorový čaj (vyhľ. bylinkový čaj na -), pretože ide o prírodný protizápalový prostriedok. Dôležité je vyhýbať sa citrusovým plodom čo najviac, pretože práve tie majú vyšší obsah kyselín.

Nízka hladina kyseliny:

Ventriculus produkuje kyselinu chlorovodíkovú pomocou zinku. Ak však nie je k dispozícii dostatok zinku, produkcia kyseliny môže zostať pod zdravou hladinou, takže je dôležité zabezpečiť správny príjem zinku. Mäso, mušle, strukoviny, semená a vajcia tvoria vynikajúci zdroj zinku. Okrem toho môže pri tvorbe kyseliny pomôcť aj kvasená zelenina, napr. kyslá kapusta, kvasené uhorky. 

https://www.hormone.org/your-health-and-hormones/glands-and-hormones-a-to-z/hormones/gastrin 

https://my.clevelandclinic.org/health/drugs/21223-antihistamines

https://www.healthline.com/health/gerd/proton-pump-inhibitors