Kurkuma (Curcuma longa)

Kurkuma (Curcuma longa) je rastlina pôvodom z Ázie, ktorá sa s obľubou používa v indickej kuchyni, keďže je zložkou kari. Nepoužíva sa však len ako korenie, ale aj ako liečivá rastlina, ktorej používanie má tiež dávnu minulosť. Už 4000 rokov ju poznajú a používajú v Indii, v ajurvédskej medicíne, ale je to známa liečivá rastlina aj v Číne. Marco Polo poznamenal, že je veľmi podobný šafranu.

Jeho liečivé účinky

Curcuma longa je najčastejšie konzumovaný druh kurkumy, ktorá je jednou zo zložiek kari. Medzi jej dôležité zložky, ktoré chránia zdravie, patrí kurkumín, polyfenol s protizápalovými, antiseptickými, antibakteriálnymi, antivírusovými a protiplesňovými vlastnosťami. Je tiež bohatá na vápnik, vlákninu, železo, draslík, zinok, ako aj na antioxidanty a betakarotén podporujúci zrak, ktorý účinne viaže voľné radikály podporujúce aj starnutie pokožky. Je tiež bohatá na kyselinu askorbovú, ktorá má tiež antioxidačný a baktericídny účinok. Flavonoidy kurkumy ďalej posilňujú antioxidačné vlastnosti, pôsobia protizápalovo, sú antialergické, antiastmatické, antivírusové a baktericídne, protirakovinové, posilňujú imunitu. Nezanedbateľný je aj jej detoxikačný účinok, ktorý stimuluje tvorbu tráviacich enzýmov, chráni pečeň, pomáha odstraňovať škodlivé látky z tela. Kurkuma znižuje riziko vzniku nádorov, ako je melanóm, rakovina pankreasu, prostaty, dvanástnika, hrubého čreva, konečníka a prsníka. Okrem toho priaznivo ovplyvňuje hladinu HDL (dobrého) cholesterolu, brzdí vstrebávanie LDL (zlého) cholesterolu, prispieva k prevencii artériosklerózy a iných cievnych ochorení, ako aj Alzheimerovej choroby. Kurkuma znižuje hladinu cukru v krvi, zmierňuje pálenie záhy, IBS a tráviace ťažkosti. Je účinný pri liečbe bolestí hlavy, prechladnutia, bronchitídy, artritídy, depresie a menštruačných porúch. Pomáha skrášľovať pokožku a poskytuje ochranu pred škodlivým UV-B žiarením. Kurkumín účinne chráni pečeň, zabraňuje fybróze a zlyhaniu pečene.  Účinné látky kurkumy sa oplatí skombinovať s korením, zázvorom alebo olivovým olejom, aby boli priaznivé účinky na ochranu zdravia ešte účinnejšie.

Čo hovorí veda?

Štúdia vykonaná výskumníkmi v Texase skúmala vznik rakoviny hrubého čreva pod vplyvom gama žiarenia. Výsledky ukázali, že kurkumín, účinná látka kurkumy  v kombinácii s rádioterapiou výrazne znížil rast a šírenie rakoviny.

Použitie

Kurkuma má široké využitie. Je to vynikajúca korenina, pokiaľ ide o prevenciu rakoviny, pretože kurkumín okrem iného môže brzdiť rozvoj nádorov. Má dobrý vplyv na pečeň a pomáha predchádzať cirhóze pečene. Chráni kardiovaskulárny systém, pretože znižuje množstvo LDL cholesterolu a upravuje hladinu cukru v krvi. Dokáže zmierniť pálenie záhy, IBS, rôzne zápaly, napr. artritída, ale môže pomôcť aj pri respiračných ťažkostiach a prechladnutí. Má vynikajúce antioxidačné aktívne zložky, vďaka ktorým hrá dôležitú úlohu nielen v prevencii rakoviny, ale aj pri spomaľovaní starnutia pokožky. Okrem toho pôsobí antibakteriálne a antivírusovo, takže sa oplatí konzumovať aj v prípade infekcií.

Literatúra

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK92752/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5664031/

Gupta SC, Patchva S, Koh W, Aggarwal BB. Discovery of curcumin, a component of golden spice, and its miraculous biological activities. Clin Exp Pharmacol Physiol. 2012;39(3):283–299

Schraufstatter E, Bernt H. Antibacterial action of curcumin and related compounds. Nature. 1949;164(4167):456.

Aggarwal BB, Harikumar KB. Potential therapeutic effects of curcumin, the anti-inflammatory agent, against neurodegenerative, cardiovascular, pulmonary, metabolic, autoimmune and neoplastic diseases. Int J Biochem Cell Biol. 2009;41(1):40–59.

He ZY, Shi CB, Wen H, Li FL, Wang BL, Wang J. Upregulation of p53 expression in patients with colorectal cancer by administration of curcumin. Cancer Investig. 2011;29(3):208–213.

Lal B, Kapoor AK, Agrawal PK, Asthana OP, Srimal RC. Role of curcumin in idiopathic inflammatory orbital pseudotumours. Phytother Res. 2000;14(6):443–447.

Alwi I, Santoso T, Suyono S, Sutrisna B, Suyatna FD, Kresno SB, et al. The effect of curcumin on lipid level in patients with acute coronary syndrome. Acta Med Indones. 2008;40(4):201–210.

 

Názov:
Kurkuma (Curcuma longa)

Latinský názov:
Curcuma longa

Obsah

Súvisiace produkty

  • ToXiClean je 100% prírodný doplnok výživy s obsahom starostlivo vyberaných rastlinných účinných látok. Jeho zložky pomáhajú odstraňovať z organizmu najbežnejšie toxické ťažké kovy. Tým odľahčuje nielen pečeň, ale má priaznivé účinky aj na ostatné orgány.

    ToXiClean

     23.10

    ToXiClean je 100% prírodný doplnok výživy s obsahom starostlivo vyberaných rastlinných účinných látok. Jeho zložky pomáhajú odstraňovať z organizmu najbežnejšie toxické ťažké kovy. Tým odľahčuje nielen pečeň, ale má priaznivé účinky aj na ostatné orgány.