Lactobacillus casei

Lactobacillus casei je gram-pozitívna, aeróbna a anaeróbna baktéria, ktorá bola prvýkrát objavená a identifikovaná začiatkom 20. storočia.

Baktéria je odvtedy stredobodom výskumu probiotických baktérií. Existuje mnoho typov a každý má iné vlastnosti a použitie.

Je široko používaný v probiotikách a funkčných potravinách. Probiotiká sú živé mikroorganizmy, ktoré majú priaznivý vplyv na zdravie. Produkty s obsahom Lactobacillus casei, ako sú jogurty, probiotické nápoje a doplnky stravy, môžu prispieť k zdravému fungovaniu tráviaceho systému a podporiť posilnenie imunitného systému.

Jeho liečivé účinky

Zlúčeniny produkované Lactobacillus casei tiež prispievajú k udržaniu zdravia ľudského tela. Baktérie produkujú kyselinu mliečnu, čo má za následok nižšie pH v čreve, čím sa inhibuje rast škodlivých mikroorganizmov. Okrem toho Lactobacillus casei produkuje ďalšie zlúčeniny, ako sú proteíny a enzýmy špecifické pre baktérie mliečneho kvasenia, ktoré sa podieľajú na tráviacich procesoch a aktivácii imunitného systému. Má antimikrobiálny účinok, to znamená, že môže inhibovať rast iných, často škodlivých baktérií, a tým pracovať pod kontrolou imunitného systému. Zabraňuje tiež infekciám inhibíciou škodlivých mikroorganizmov, t.j. Lactobacillus casei spolu s mnohými podobnými probiotickými baktériami odoberá škodlivým baktériám potravu.

Čo hovorí veda?

Francúzska štúdia dospela k záveru, že L. casei sa môže ukázať ako sľubný aj pri liečbe rakoviny konečníka. Počas experimentu boli myšiam umelo vyvolané nádory a potom boli liečené L. casei. Na základe výsledkov sa L. casei podarilo výrazne znížiť rast nádoru a dysbiózu vyplývajúcu z rakoviny. Reguláciou cytokínov a iných zlúčenín dokázal L. casei výrazne zlepšiť stav experimentálnych subjektov, čo z neho robí veľmi sľubného kandidáta pre liečbu rakoviny.

Použitie

Lactobacillus casei má mnoho výhod pre ľudské zdravie. Baktéria môže pomôcť pri liečbe tráviacich problémov, ako je hnačka, zápcha a pálenie záhy, kolitída a iné zápalové ochorenia čriev. Môže telu pomôcť pri liečbe Crohnovej choroby, ale aj pri ničení baktérie H. pylori, ktorá spôsobuje žalúdočné vredy. Vďaka svojmu imunomodulačnému účinku môže zohrávať významnú úlohu aj pri liečbe alergií a tiež dokáže posilniť imunitný systém a znížiť riziko chorôb.

Je dôležité si uvedomiť, že každé telo je jedinečné a jednotlivé reakcie a účinky sa môžu líšiť. Pred použitím Lactobacillus casei alebo akéhokoľvek iného probiotika sa vždy odporúča poradiť sa so zdravotníckym pracovníkom, ktorý vám poskytne správnu radu a usmernenie.

Stručne povedané, Lactobacillus casei je dôležitá probiotická baktéria s mnohými pozitívnymi účinkami na ľudské zdravie. Zohráva dôležitú úlohu pri udržiavaní rovnováhy črevnej flóry, podpore zdravého fungovania tráviaceho systému a posilňovaní imunitného systému.

Literatúra

https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fimmu.2017.01553/full

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0924224421004027

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4959178/

Názov:
Lactobacillus casei

Latinský názov:
Lactobacillus casei

Obsah

Súvisiace produkty

 • Swiss Probiotix Max s komplexným zložením je probiotický prípravok, doplnok výživy. Obsahuje 15 druhov starostlivo vyberaných prospešných kmeňov a 25 miliardy živej flóry v každej kapsule, ktoré prispievajú k obnove rovnováhy črevnej flóry a k zdravému fungovaniu tráviaceho systému.

  Swiss Probiotix Max

   25.90

  Swiss Probiotix Max s komplexným zložením je probiotický prípravok, doplnok výživy. Obsahuje 15 druhov starostlivo vyberaných prospešných kmeňov a 25 miliardy živej flóry v každej kapsule, ktoré prispievajú k obnove rovnováhy črevnej flóry a k zdravému fungovaniu tráviaceho systému.

 • Swiss Probiotix je probiotický doplnok výživy, ktorý obsahuje 10 druhov prospešných bakteriálnych kmeňov zodpovedných za udržanie zdravej črevnej flóry. Každou jednou kapsulou zabezpečuje organizmu 12,5 miliardy buniek, ktoré sa aktívne podieľajú na udržiavaní imunitného systému.

  Swiss Probiotix 2.0

   19.90

  Swiss Probiotix je probiotický doplnok výživy, ktorý obsahuje 10 druhov prospešných bakteriálnych kmeňov zodpovedných za udržanie zdravej črevnej flóry. Každou jednou kapsulou zabezpečuje organizmu 12,5 miliardy buniek, ktoré sa aktívne podieľajú na udržiavaní imunitného systému.