Pestrec mariánsky (Sylibum marianum)

Pestrec mariánsky (Sylibum marianum) je dlho známou a využívanou liečivou rastlinou. Už grécky lekár Dioscorides vo svojich zápisoch spomína pestrec mariánsky, rímska medicína ho používala aj na liečbu pečeňových problémov, ako sa o ňom zmieňuje aj lekárska kniha napísaná Matthiolom v roku 1626,  v súvislosti s jeho ochranným účinkom na pečeň.

Jeho liečivé účinky

Hoci pestrec mariánsky nie je vhodný len na ochranu a detoxikáciu pečene, stále je to najcennejšia vlastnosť tejto byliny, keďže ochrana našej pečene je zo zdravotného hľadiska mimoriadne dôležitá. Jeho hlavnou účinnou látkou je silymarín, ktorý lieči zápal pečene a znižuje stukovatenie pečene, ktoré vzniká v dôsledku nadmernej konzumácie alkoholu alebo tučnej stravy. Do istej miery dokáže regenerovať pečeň po poškodeniach spôsobených cirhózou, pomáha odstraňovať ťažké kovy, produkty rozkladu liekov, ktoré poškodzujú pečeň. Znižuje zápal a podporuje regeneráciu pečeňového tkaniva.

Okrem liečivých účinkov má dobrý vplyv aj na zdravie žlčníka, takže nepriamo zlepšuje trávenie a zmierňuje prejavy syndrómu dráždivého čreva (IBS).

O vlastnostiach ochrany pečene svedčí aj to, že pestrec mariánsky pomáha aj proti psoriáze, pretože psoriáza môže byť spojená s určitými toxínmi, ktoré by pečeň mala normálne odbúravať, ale z nejakého dôvodu to nedokáže. Pestrec mariánsky zlepšuje funkciu pečene, čím nepriamo pomáha v boji proti psoriáze.

Vo vzťahu k zdraviu pokožky je účinný nielen proti psoriáze. Taníny v ňom napomáhajú hojeniu rán a hemoroidov. Pestrec mariánsky chráni pokožku pred UV žiarením, čím znižuje riziko rakoviny kože.

Vďaka svojim antioxidantom pomáha predchádzať rakovine (hlavne prostaty, prsníka a krčka maternice) a udržuje pokožku mladú.

Priaznivo pôsobí aj na nízky krvný tlak a vysoký cholesterol a chráni kardiovaskulárny systém.

Čo hovorí veda?

Počas 24-týždňového experimentu, ktorý uskutočnili iránski vedci, sa pestrec mariánsky ukázal ako účinný pri liečbe poškodenia pečene spôsobeného vírusom hepatitídy C, pretože spôsobil merateľné zlepšenie nielen pečeňových hodnôt, ale aj zdravia pacientov.

Použitie

Pestrec mariánsky sa primárne používa na liečbu problémov s pečeňou. Detoxikuje pečeň od nahromadených toxínov a ťažkých kovov a do určitej miery obnovuje poškodenie pečene spôsobené alkoholom alebo tučnou stravou. Významnú úlohu zohráva aj pri liečbe vírusovej hepatitídy.

Pestrec mariánsky tým, že chráni pečeň, môže pomôcť pri psoriáze, žlčníkových kameňoch a tráviacich problémoch a pri liečbe IBS.

Má dobrý účinok na pokožku, napomáha hojeniu rán, chráni pred UV žiarením a vďaka antioxidantom udržuje pokožku mladú, preto ho nájdeme aj ako prísadu do kozmetiky.

Chráni kardiovaskulárny systém, znižuje vysoký cholesterol a zvyšuje nízky krvný tlak, uvoľňuje menštruačné kŕče a zvyšuje tvorbu mlieka.

Literatúra

Brantley SJ, Oberlies NH, Kroll DJ, Paine MF. Two flavonolignans from milk thistle (Silybum marianum) inhibit CYP2C9-mediated warfarin metabolism at clinically achievable concentrations. J Pharmacol Exp Ther. 2010;332:1081-87.

Rambaldi A, Jacobs BP, Iaquinto G, Gluud C. Milk thistle for alcoholic and/or hepatitis B or C liver diseases–a systematic cochrane hepato-biliary group review with meta-analyses of randomized clinical trials. Am J Gastroenterol. 2005;100:2583-91.

Benda, L., Dittrich, H., Ferenci, P. et al, The influence of therapy with silymarin on the survival rate of patients with liver cirrhosis. ([in German])Wien Klin Wochenschr. 1980;92:678–683.

Boari, C., Montanari, F.M., Galletti, G.P. et al, Toxic occupational liver diseases. Therapeutic effects of silymarin. ([in Italian])Minerva Med. 1981;72:2679–2688.

Bode, J.C., Schmidt, U., Durr, H.K. Silymarin for the treatment of acute viral hepatitis? Report of a controlled trial. ([in German])Med Klin. 1977;72:513–518.

Trinchet, J.C., Coste, T., Levy, V.G. et al, A randomized double blind trial of silymarin in 116 patients with alcoholic hepatitis. ([in French])Gastroenterol Clin Biol. 1989;13:120–124.

Fintelmann, V., Albert, A. Double blind trial of silymarin sodium in toxic liver damage. ([in German])Therapiewoche. 1980;30:5589–5594.

Andrade, R.J., Lucena, M.I., de la Cruz, J.P. et al, Effects of silymarin on the oxidative stress in patients with alcoholic liver cirrhosis(results from a controlled, double blind, randomized pilot clinical trial) . Hepatology. 1998;28:629A.

Flora, K., Hahn, M., Rosen, H., Benner, K. Milk thistle (Silybum marianum) for the therapy of liver disease. Am J Gastroenterol. 1998;93:139–143.

Schalm, S.W., Fattovich, G., Brouwer, J.T. Therapy of hepatitis C(patients with cirrhosis) . Hepatology. 1997;26:128S–132S.

Saba, P., Mignani, E., Pagliai, G. et al, Efficacy of silymarin treatment of acute virus hepatitis. ([in Italian])Epatologia. 1979;25:277–281.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK11896/

Názov:
Pestrec mariánsky (Sylibum marianum)

Latinský názov:
Sylibum marianum

Obsah

Súvisiace produkty

 • Slim Tea je komplexný liečivý čaj, ktorý obsahuje také liečivé rastliny, ktoré sú známe svojimi detoxikačnými a prirodzenými upokojujúcimi účinkami, ako je rumanček kamilkový, šípka, zázvor, medovka lekárska a pestrec mariánsky. 12 druhov účinných rastlinných zložiek sme vyberali pre správne fungovanie nervového a črevného systému.

  Slim Tea

   13.30

  Slim Tea je komplexný liečivý čaj, ktorý obsahuje také liečivé rastliny, ktoré sú známe svojimi detoxikačnými a prirodzenými upokojujúcimi účinkami, ako je rumanček kamilkový, šípka, zázvor, medovka lekárska a pestrec mariánsky. 12 druhov účinných rastlinných zložiek sme vyberali pre správne fungovanie nervového a črevného systému.

 • Parasic Junior určený pre deti je 100% prírodný prípravok z byliniek. Obsahuje extrakty starostlivo vyberaných rastlinných účinných látok, ako je slamiha piesočná, sladké drievko, bazalka posvätná a pestrec mariánsky, ktoré môžu pomáhať pri odstraňovaní škodlivých parazitov z organizmu.

  Parasic Junior

   20.90

  Parasic Junior určený pre deti je 100% prírodný prípravok z byliniek. Obsahuje extrakty starostlivo vyberaných rastlinných účinných látok, ako je slamiha piesočná, sladké drievko, bazalka posvätná a pestrec mariánsky, ktoré môžu pomáhať pri odstraňovaní škodlivých parazitov z organizmu.

 • Swiss Detox Prime, ktorý obsahuje výlučne prírodné účinné látky, je rastlinný prípravok na ochranu pečene. Jeho zložky disponujú detoxikačnými a regeneračnými účinkami pre pečeňové bunky. Extrakt z pestreca mariánskeho, ktorý sa v prípravku ukrýva, poskytuje ochranu pred škodlivými účinkami voľných radikálov, cholín sa podieľa na niektorých procesoch obnovy buniek a vitamín C posilňuje imunitný systém.

  Swiss Detox Prime

   11.90

  Swiss Detox Prime, ktorý obsahuje výlučne prírodné účinné látky, je rastlinný prípravok na ochranu pečene. Jeho zložky disponujú detoxikačnými a regeneračnými účinkami pre pečeňové bunky. Extrakt z pestreca mariánskeho, ktorý sa v prípravku ukrýva, poskytuje ochranu pred škodlivými účinkami voľných radikálov, cholín sa podieľa na niektorých procesoch obnovy buniek a vitamín C posilňuje imunitný systém.