Šťavel (Rumex rugosus)

Šťavel obyčajný (Rumex rugosus) patrí do čeľade trávovitých (Polygonaceae), trváca, bylinná rastlina. V Európe nájdeme dvadsať zástupcov rodu Rumex. Šťavel konský patrí medzi nenáročné liečivé rastliny, jedna z jeho odrôd sa už tisíce rokov vyskytuje takmer všade na svete. Na liečebné účely sa dajú využiť všetky jeho časti: americkí Indiáni používali rozdrvené listy šťavela konského najmä na hojenie rán, vredov a opuchov, korene na zmiernenie tráviacich ťažkostí, hlavne ako preháňadlo. Čaj uvarený z jej koreňa sa používal na zmiernenie bolesti zubov a zápalov.

Jeho liečivé účinky

Hlavnými aktívnymi zložkami rastliny sú flavonoidy, polyfenoly a taníny. V koreni sa hromadia antrachinóny a naftaléndiolesty a tanín. Šťavel má protizápalový účinok. Jeho extrakt stimuluje funkciu granulocytov a monocytov, fagocytárnych buniek imunitného systému. Koreňová droga je účinná pri žalúdočných a črevných kataroch, má slabý laxatívny účinok. Ovocná droga je účinná proti hnačke. Najdôležitejšími účinnými látkami šťavela konského sú antrachinón-glykozidové deriváty, ktoré majú vynikajúce laxatívne vlastnosti: výrazne zlepšujú procesy trávenia a vyprázdňovania, čím podporujú dôkladné vylučovanie a detoxikáciu organizmu, ktorý je navyše posilnený obsahom emodínu. Emodin podporuje správne vyprázdňovanie a zvyšuje produkciu sekrécie črevnej sliznice. Glykozid nachádzajúci sa v šťave stimuluje produkciu žlče, čím zlepšuje funkcie pečene a rýchlejšie odstraňuje toxíny z tela. Je účinným čističom pečene a zmierňuje nepríjemné príznaky menopauzy. Jeho koreň možno použiť aj ako diuretikum, odstraňuje poruchy zadržiavania vody a zlepšuje činnosť obličiek. Má vysoký obsah rumicínu, ktorý pôsobí silne antisepticky, čo prispieva aj k tomu, že obklad z jeho odvaru účinne lieči rôzne kožné zápaly, zabíja aj baktérie Staphylococcus. Zmierňuje príznaky štípancov a popálenín, napomáha hojeniu psoriázy a ekzémov, zabraňuje infekcii otvorených rán a abscesov.

Šťavel je bohatý aj na flavonoidy, triesloviny a vitamíny skupiny B, obsahuje aj železo, horčík, vápnik, fosfor a triesloviny. Vďaka vysokému obsahu železa účinne bojuje proti chudokrvnosti, keďže je výborným krvotvorcom. Jeho vitamíny B zvyšujú metabolizmus uhľohydrátov, bielkovín a tukov, čím podporujú tvorbu životnej energie pre telo. Môže tiež pomôcť pri liečbe nevysvetliteľnej únavy, niektorých dýchacích ťažkostí, suchého kašľa, astmy alebo bronchitídy.

V jeho listoch sa nachádzajú aj šťavelany – soli kyseliny šťaveľovej, ktorých nadmerná a dlhodobá konzumácia môže viesť k tvorbe obličkových kameňov.

Čo hovorí veda?

Vedci z Hainan Medical College skúmali antibakteriálny účinok šťavela. Výsledky výskumu publikované v časopise Asian Pacific Journal of Tropical Medicine odhaľujú, že šťavel má antibakteriálne vlastnosti.

Použitie

Vďaka antrachinón-glykozidovým derivátom má vynikajúce laxatívne vlastnosti a výrazne zlepšuje procesy trávenia a vyprázdňovania, čím podporuje dôkladné vylučovanie a detoxikáciu organizmu.

Jeho glykozidová aktívna zložka stimuluje tvorbu žlče, čím sa zlepšujú funkcie pečene a toxíny rýchlejšie odchádzajú z tela. Je účinným čističom pečene a zmierňuje aj nepríjemné príznaky menopauzy.

Jeho koreň je výborným diuretikom, odstraňuje poruchy zadržiavania vody a zlepšuje činnosť obličiek. Vďaka vysokému obsahu rumicínu obklad z jeho odvaru účinne lieči rôzne kožné zápaly a zabíja baktérie Staphylococcus, upokojuje aj prejavy poštípania a popálenín, pomáha pri hojení psoriázy a ekzémov, zabraňuje infekcii otvorených rán a abscesov, a vybledne rušivé miesta.

Vďaka obsahu vitamínu B zvyšuje metabolizmus sacharidov, bielkovín a tukov, čím podporuje tvorbu životnej energie pre telo. Môže tiež pomôcť pri liečbe nevysvetliteľnej únavy, niektorých dýchacích ťažkostí, suchého kašľa, astmy alebo bronchitídy.

Literatúra

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9203642/

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0378874115301264

https://biolres.biomedcentral.com/articles/10.1186/s40659-015-0010-2

https://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2017/01/08.pdf

Whittaker J B (1994). Physiological responses of leaves of Rumex obtusifolius to damage by a leaf miner. Functional Ecology 8, 627-630

Waghorn G C & Jones W T (1989). Bloat in cattle 46. Potential of dock (Rumex obtusifolius) as an antibloat agent for cattle. New Zealand Journal of Agricultural Research 32, 227-235.

Grossrieder, M. & Keary, I.P. 2004. The potential for the biological control of Rumex obtusifolius and Rumex crispus using insects in organic farming, with particular reference to Switzerland. Biocontrol News and Information, 25(3): 65-79.

Zaller, J.G. 2004. Ecology and non-chemical control of Rumex crispus and R. obtusifolius (Polygonaceae): a review. Weed Research, 44: 414-432.

Honek A & Martinková Z (2002). Effects of individual plant phenology on dormancy of Rumex obtusifolius seeds at dispersal. Weed Research 42 (2), 148-155.

Názov:
Šťavel (Rumex rugosus)

Latinský názov:
Rumex rugosus

Obsah

Súvisiace produkty

 • Slim Tea je komplexný liečivý čaj, ktorý obsahuje také liečivé rastliny, ktoré sú známe svojimi detoxikačnými a prirodzenými upokojujúcimi účinkami, ako je rumanček kamilkový, šípka, zázvor, medovka lekárska a pestrec mariánsky. 12 druhov účinných rastlinných zložiek sme vyberali pre správne fungovanie nervového a črevného systému.

  Slim Tea

   13.30

  Slim Tea je komplexný liečivý čaj, ktorý obsahuje také liečivé rastliny, ktoré sú známe svojimi detoxikačnými a prirodzenými upokojujúcimi účinkami, ako je rumanček kamilkový, šípka, zázvor, medovka lekárska a pestrec mariánsky. 12 druhov účinných rastlinných zložiek sme vyberali pre správne fungovanie nervového a črevného systému.

 • Parasic je antiparazitárny prípravok obsahujúci liečivé rastliny. Medzi prírodné zložky tohto produktu patrí extrakt z cesnaku, tekvicových semienok a extrakt zo slamihy piesočnej. Také zloženia liečivých rastlín, ako sú bazalka posvätná (tulsi) a extrakt z omanu pravého pomáhajú pri odstránení nepríjemných cudzopasníkov z organizmu.

  Parasic

   20.90

  Parasic je antiparazitárny prípravok obsahujúci liečivé rastliny. Medzi prírodné zložky tohto produktu patrí extrakt z cesnaku, tekvicových semienok a extrakt zo slamihy piesočnej. Také zloženia liečivých rastlín, ako sú bazalka posvätná (tulsi) a extrakt z omanu pravého pomáhajú pri odstránení nepríjemných cudzopasníkov z organizmu.